Çfarë është dogmatizmi

të menduarit dogmatik

Njerëzit dogmatikë i përmbahen besimit të tyre, edhe kur ekspertët nuk pajtohen dhe provat i kundërshtojnë ato. Studimi i ri nga Universiteti Case Western Reserve mund të ndihmojë në shpjegimin e perspektivave ekstreme - mbi fenë, politikën dhe më shumë - që duket se janë gjithnjë e më të përhapura në shoqëri.

Dy studime shqyrtojnë karakteristikat e personalitetit që nxisin dogmatizmin fetar dhe jofetar. Ato tregojnë se ka ngjashmëri dhe ndryshime të rëndësishme në atë që nxit dogmatizmin në këto dy grupe.

Dogmatizmi në shoqëri

Në të dy grupet, aftësitë më të larta të arsyetimit kritik u shoqëruan me nivele më të ulëta të dogmatizmit. Por këto dy grupe ndryshojnë nga mënyra se si shqetësimi moral ndikon në të menduarit e tyre dogmatik. Sugjeron që njerëzit fetarë mund t'i përmbahen besimeve të caktuara, veçanërisht atyre që duket se nuk pajtohen me arsyetimin analitik, sepse ato besime rezonojnë me ndjenjat tuaja morale.

Rezonanca emocionale i ndihmon njerëzit fetarë të ndihen më të sigurt: sa më shumë korrektësi morale shohin në diçka, aq më shumë pohon mendimin e tyre ", tha Anthony Jack, profesor i asociuar i filozofisë dhe bashkëautor i kërkimit. Nga kontrasti, shqetësimet morale i bëjnë njerëzit jo-fetarë të ndihen më pak të sigurt.

të menduarit dogmatik

Ky kuptim mund të sugjerojë një mënyrë për të komunikuar në mënyrë efektive me ekstremet. Thirrja për ndjenjën e shqetësimit moral të një dogmatizmi fetar dhe logjika jo emocionale e një dogmatizmi antifetar mund të rrisin shanset për të përçuar një mesazh, ose të paktën një konsideratë të tyre. Hulumtimi u botua në Gazeta e Fesë dhe Shëndetit.

Pozicione ekstreme

Ndërsa ndjeshmëria më e madhe mund të duket e dëshirueshme, ndjeshmëria pa përmbajtje mund të jetë e rrezikshme, sipas studimit. Terroristët, brenda flluskës së tyre, besojnë se është diçka shumë morale që ata po bëjnë. Ata besojnë se po korrigjojnë gabimet dhe po mbrojnë diçka të shenjtë. Në politikë sot, me gjithë këtë bisedë për lajme të rreme, administrata Trump, duke u bërë jehonë emocionale me njerëzit, u bën thirrje anëtarëve të bazës së saj duke injoruar faktet. Baza e Trump përfshin një përqindje të madhe të burrave dhe grave fetarë të vetëdeklaruar.

Në ekstremin tjetër, pavarësisht nga organizimi i jetës së tyre rreth të menduarit kritik, ateistët militantë mund të mos kenë idenë për të parë ndonjë gjë pozitive në lidhje me fenë; ata vetëm mund të shohin që bie ndesh me mendimin e tyre shkencor dhe analitik.

Studimet, bazuar në sondazhet e më shumë se 900 njerëzve, zbuluan gjithashtu disa ngjashmëri midis njerëzve fetarë dhe jo-fetarë. Në të dy grupet, më dogmatikët janë më pak të aftë në të menduarit analitik, dhe gjithashtu ka më pak të ngjarë të shikojnë problemet nga këndvështrimi i të tjerëve.

Në studimin e parë, 209 pjesëmarrës e identifikuan veten si të krishterë, 153 si jo-fetarë, nëntë hebrenj, pesë budistë, katër hindu, një mysliman dhe 24 fe tjetër. Çdo test i përfunduar duke vlerësuar dogmatizmin, shqetësimin empatik, aspektet e arsyetimit analitik dhe qëllimeve prosociale.

Rezultatet treguan se pjesëmarrësit fetarë zakonisht kishin një nivel më të lartë të dogmatizmit, shqetësimit empatik dhe qëllimeve prosociale, ndërsa pjesëmarrësit jo-fetarë paraqitën më mirë në masën e arsyetimit analitik. Rënia e ndjeshmërisë tek jo-fetarët korrespondonte me dogmatizmin në rritje.

të menduarit dogmatik

Studimi i dytë, i cili përfshiu 210 pjesëmarrës të cilët e identifikuan veten si të krishterë, 202 jo-fetarë, 63 hindusë, 12 budistë, 11 hebrenj, 10 myslimanë dhe 19 fe të tjera, përsëriti shumë nga të parat, por shtoi masat e marrjes së perspektivës dhe fondamentalizmit fetar. .

Sa më i ngurtë të jetë individi, fetar apo jo, ai ose ajo ka më pak të ngjarë të marrë në konsideratë perspektivën e të tjerëve. Fundamentalizmi fetar ishte shumë i ndërlidhur me shqetësimin empatik midis fetarëve.

Dy rrjete truri

Studiuesit thonë se rezultatet e studimit mbështesin më tej punën e tyre të mëparshme që tregon se njerëzit kanë dy rrjete të trurit. Një për ndjeshmëri dhe një për mendim analitik, të cilat janë në tension me njëri-tjetrin. Tek njerëzit e shëndetshëm, procesi i tyre i të menduarit alternohet midis të dyve. Zgjedhja e rrjetit të duhur për probleme të ndryshme që ata marrin në konsideratë ose kontekstin në të cilin gjenden.

Por në mendjen e dogmatizmit fetar, rrjeti empatik duket se mbizotëron, ndërsa në mendjen e dogmatikut jofetar, rrjeti analitik duket se sundon. Ndërsa studimet shqyrtuan se si ndikojnë dallimet në pikëpamjet botërore të dogmatizmit fetar përkundrejt jo-fetar, hulumtimi është gjerësisht i zbatueshëm, thonë studiuesit.

Dogmatizmi vlen për çdo besim thelbësor, nga zakonet e të ngrënit, qofshin ato për të qenë vegan, vegjetarian, ose gjithçkaje. Edhe mendimet dhe besimet politike rreth evolucionit dhe ndryshimit të klimës. Autorët shpresojnë se kjo dhe kërkime të tjera ndihmojnë për të përmirësuar ndarjen e mendimeve që duket të jetë gjithnjë e më e shpeshtë.

Rreziqet e dogmatizmit

Dogmatizmi është përcaktuar si pozitivitet i pabazuar në çështjet e mendimit; pohimi arrogant i mendimeve si të vërteta. Gjatë historisë, dhe sigurisht në kohët më të fundit, kemi shembull pas shembulli të besimeve dogmatike që rezultojnë në rezultate fatkeqe.

Ne e shohim atë në qeverinë tonë, në fenë tonë dhe në marrëdhëniet tona. Kur kemi besime dogmatike, ne në thelb mbyllim mendjet tona ndaj perspektivave dhe mendimeve alternative.

të menduarit dogmatik

Terapia racionale e sjelljes emocionale sugjeron që besimet irracionale janë nga natyra dogmatike, nuk janë në përputhje me realitetin empirik, jologjike dhe i parandalojnë njerëzit të arrijnë qëllimet e tyre. Dogmatizmi i vë njerëzit në telashe kur ata injorojnë provat që nuk mbështesin linjën e tyre të të menduarit, kur njerëzit përfshihen në njëanshmëri konfirmuese (ata filtrojnë prova që bien ndesh me bindjet e dikujt).

Mënyra alternative e shëndetshme e të menduarit është një filozofi fleksibile dhe më preferenciale për jetën. Ne të gjithë mund të kemi mendimet tona, është kur i ngremë ata në kërkesa dogmatike që e gjejmë veten në telashe. Pyetja që duhet t’i bëjmë të gjithë vetes është: "A doni të keni të drejtë apo doni të jeni të lumtur?" Përgjigjuni pyetjes dhe do të dini nëse jeni dogmatik apo jo!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.