Dopamina përmirëson kujtesën afatgjatë

Hormoni që shkakton një ndjenjë të mirëqenies në mendjen tonë quhet dopaminë. Kohët e fundit është kryer një studim që ka treguar se ky hormon përmirëson kujtesën afatgjatë.

Studiuesit morën njerëz midis moshës 65 dhe 75 vjeç dhe administruan një pararendës dopamine. Subjektet e trajtuara të marra rezultate më të mira në një test të kujtesës sesa grupi që mori një placebo. Studimi ofron njohuri të reja për formimin e kujtimeve të qëndrueshme dhe gjithashtu ka implikime për të kuptuar sëmundjen e Alzheimerit.

mbaj mend Kur dikush ka kënaqësi ose motivohet, një lumë dopamine lëshohet në tru, prandaj njihet si "Hormoni i lumturisë". Tashmë kishte indikacione për rolin e dopaminës në formimin e kujtimeve afatgjata. Në fakt, ngjarjet shpërblyese që ndodhin në jetën tonë janë ato që zgjasin më gjatë në kujtesën tonë.

Ky studim ka provuar se dopamina ka efekt në kujtesën episodike. Kjo është pjesa e kujtesës afatgjatë që na lejon të kujtojmë ngjarjet autobiografike.

Njohja e imazhit

Detyra e subjekteve të moshës ndërmjet 65 dhe 75 vjeç ishte njohja e fotove që ishin treguar më parë. Gjysma e pjesëmarrësve në provë kishin marrë më parë një placebo dhe pjesa tjetër kishin marrë levodopa. Kjo substancë, e njohur gjithashtu si L-DOPA, është në gjendje të arrijë trurin nga qarkullimi i gjakut dhe atje shndërrohet në dopaminë.

Në këtë mënyrë, studiuesit ishin në gjendje të ushtronin një ndikim specifik në nivelet e dopaminës në tru të subjekteve të provës. "Neuronet që prodhojnë dopaminë zvogëlohen me moshën"thotë një nga studiuesit. "Një rritje në nivelet e dopaminës në këto subjekte të moshuar duhet të tregojë një efekt të qartë." Studiuesi përmend një arsye tjetër për kryerjen e studimit me njerëz të moshuar: «Në moshën e vjetër, rënia e kujtesës episodike është e zakonshme. Për këtë arsye, tema që ne po hetojmë është veçanërisht e rëndësishme për të moshuarit ".

Burim


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.