Dremitja përmirëson të mësuarit tek fëmijët e vegjël

Gjumi është i rëndësishëm, ne e dimë që, megjithatë, një studim i fundit në Shtetet e Bashkuara e ka përcaktuar atë Nxënësit parashkollorë që flenë për një orë në ditë përmirësojnë aftësitë e tyre për ruajtjen e informacionit dhe të mësuarit e përgjithshëm.

Kërkimet sugjerojnë gjithashtu që kjo orë gjumi është një nga çelësat për konsolidimin e njohurive të marra gjatë fazave të hershme të zhvillimit dhe arsimit.

marr një sy gjumë

Dremitja përmirëson zhvillimin fizik dhe neurologjik tek fëmijët nën 5 vjeç.

Studiuesit në Njësinë e Gjumit në Universitetin e Massachusetts sugjerojnë që fëmijët e moshës parashkollore kanë një aftësi më të mirë për të kujtuar atë që po mësojnë nëse dremitin gjatë ditës. Edhe psikologia Rebecca Spencer, e cila ishte e përfshirë drejtpërdrejt në studim, ka thënë se pasi studiuan sjelljen e më shumë se 40 fëmijëve parashkollorë, rezultatet përcaktuan që Naps forcojnë kujtesën dhe ndihmojnë në konsolidimin e të mësuarit në fazat e hershme të rritjes.

Hulumtimi me këta 40 fëmijë përfshiu lojëra të kujtesës vizuale në të cilat ata duhej të memorizonin pozicionin e imazheve të ndryshme që u ishin treguar atyre. Ky test i kujtesës u aplikua për 40 fëmijët pasi ata bënë mesatarisht 77 minuta gjumë.

Rezultatet u krahasuan ditë më vonë me të njëjtin provë, por pa dremitur. Si përfundim, studiuesit ishin në gjendje ta përcaktojnë atë kur fëmijët dremitën për një orë, fëmijët u kujtuan pozicionet e fotove 10% më shumë në krahasim me provën kur ishin zgjuar.

Studime të tjera gjithashtu kanë zbuluar rezultate të ngjashme në lidhje me të rriturit e rinj. Sidoqoftë, deri më tani nuk ka asnjë të dhënë që do të mbështesë shkencërisht pasojat e gjumit të ditës tek fëmijët më të vegjël.

Me këtë studim, studiuesit kanë treguar se kjo periudhë kohore në të cilën të vegjlit bëjnë një sy gjumë në mesditë, kontribuon në aftësinë e tyre për të asimiluar në një mënyrë më të mirë gjithçka që mësojnë dhe, bazuar në këtë, të arrijnë qëllimet e tyre akademike gjatë vitet e para Burim


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.