Di çfarë janë barnat e ligjshme dhe efektet e tyre

Drogat janë substanca që mund të përdoren në mjekësi (ilaçe të ligjshme) për të kuruar sëmundje ose në mënyrë rekreative (droga të paligjshme, megjithëse mund të ndryshojnë në varësi të vendit) sepse mendja dhe trupi ndryshojnë. Megjithatë, në shumicën e rasteve, termi "drogë" përdoret për t'iu referuar substancave të paligjshme që individët konsumojnë për kënaqësi (qoftë rekreative ose abuzojnë me to) dhe që normalisht gjenerojnë varësi.

Gjeni se cilat janë barnat më të njohura ligjore

Me këtë rast do të flasim për ilaçet që mund të blihen legalisht në çdo vend apo biznes, siç është nikotina, alkooli, shurupet e kollës, ndër të tjera. Ku do të shpjegojmë se cilat janë ato, cilat janë efektet e tyre dhe informacionet përkatëse rreth tyre.

Nikotina

Isshtë ndër barna me ligjshmëri më të popullarizuara, varëse dhe të dëmshme në botë. Sipas studimeve të ndryshme, gati një miliard njerëz pinë duhan çdo ditë (megjithëse numri ka arritur të bjerë me gati 30% krahasuar me vitet 90) dhe përveç kësaj, afërsisht shtatë milion njerëz vdesin çdo vit nga duhani (burimi kryesor i nikotinës, pasi që nuk është i dëmshëm por është një nga varësitë më të forta fizike dhe psikologjike).

Nikotina mund të gjendet në cigare, duhan përtypës, puro, esenca të nargjileve apo edhe në lëngje për vaper; ku thjesht duke e provuar disa herë, personi mund të krijojë shpejt një varësi nga substanca. Sidoqoftë, ka mijëra mënyra për të lënë duhanin dhe kjo rrit shanset për të qenë në gjendje të lënë pirjen e duhanit (përfshirë këtu që është një ves i shtrenjtë); megjithëse shumica rikthehen përsëri në një moment në jetën e tyre.

Efektet e nikotinës, si në shumicën e substancave, do të varen nga doza e konsumuar. Zakonisht përdoret si stimulues, gjithashtu zvogëlon nervozizmin dhe mund të përmirësojë kujtesën. Nga ana tjetër, efektet negative janë si më poshtë:

 • Varësia e shkallës së lartë.
 • Nëse konsumimi ndalet, sindroma e tërheqjes mund të jetë vërtet një makth; e cila përfshin simptoma të tilla si ankthi, depresioni, përgjumje, dhimbje koke dhe probleme me përqendrimin.

Alkool

Kjo është e para nga ilaçet e ligjshme më të përdorura në botë, e cila përveç se i shkakton dëm individit që e konsumon, gjithashtu vë në rrezik mjedisin e tyre (qëndrime të dhunshme, aksident trafiku, ndër të tjera). Njerëzit që e konsumojnë atë mund të bëhen shpejt tolerantë, duke kërkuar më shumë alkool për t'u dehur. Ky medikament është i varur si fizikisht ashtu edhe psikologjikisht.

Në mes efektet e alkoolit mund të gjejmë ndryshime sipas sasisë së gllabëruar, si në shumicën e rasteve. Nëse konsumohet në sasi të vogla, mund të prodhojë eufori, kënaqësi dhe ndjenjë energjie më të madhe; ndërsa në një numër më të madh, individët bëhen të papërmbajtur shoqërisht dhe mund të gjejnë efekte antidepresive (një nga arsyet që shkaktojnë varësi nga substanca).

Konsiderohet se alkoolizmi (për të cilin do të flasim në një rast tjetër) një problem i zakonshëm shëndetësor në pjesë të ndryshme të botës; gjë që në mënyrë të tepërt shkakton efekte negative në trupin e njeriut, siç janë problemet e gjumit, dëmtimi i neuroneve ose zemrës, depresioni (për ironi), probleme të ndryshme me pankreasin ose mëlçinë dhe çrregullime të ndryshme.

Opioidet dhe opiumet

Ata modifikojnë ose ndryshojnë sistemin nervor të njerëzve që e konsumojnë atë, ku substancat zakonisht veprojnë si një analgjezik, por gjithashtu kanë efekte të tjera me interes. Midis tyre ka disa barna të ligjshme dhe të paligjshme, të tilla si heroina, buprenorfina, metadoni, papaverine, noscapine, thebaine, codeine dhe morfinë. Secili prej tyre me efekte të ndryshme dhe kohëzgjatje të njëjtë (edhe pse të ngjashëm me njëri-tjetrin).

Përdorimi i tij është zakonisht në mjekësinë tradicionale, pasi për shembull, lejon që një pacient me kancer terminal të mos vuajë nga dhimbja e fortë që gjeneron kjo sëmundje. Megjithatë, ato janë pjesë e droga ligjore më të varura, gjë që mund të çojë një pacient klinik në përdorimin e tepruar të ilaçit.

Problemi kryesor me opioidet është se toleranca është gjithashtu e lartë, që do të thotë se pacienti mund të ketë nevojë për një dozë më të lartë për të trajtuar simptomat që paraqesin; një problem për të cilin mjekët duhet të jenë të vetëdijshëm, pasi disa njerëz mund të zhvillojnë tolerancë për shkak të abuzimit me substancat.

Ndër efektet e opioideve dhe opiateve gjejmë: zvogëlojnë dhimbjen, përgjumjen, të përzierat, kapsllëkun dhe konfuzionin mendor. Në sasi më të mëdha mund të shkaktojë probleme të trurit, veçanërisht në zonat përgjegjëse për shpërblimin ose kënaqësinë; si dhe ato gjithashtu mund të kenë probleme me frymëmarrjen.

caffeine

Ndër barnat më të njohura ligjore ne gjejmë kafeinë, e konsumuar zakonisht në kafe; megjithëse është gjithashtu e mundur që ta gjeni në pije të tjera si çaj ose ushqime të tilla si çokollata e zezë, ndër të tjera.

Efektet e kafesë zakonisht janë stimuluese, e cila është arsyeja pse njerëzit pinë kafe në mëngjes ose në mbrëmje për të rritur performancën. Megjithëse ky lloj i konsumit mund të gjenerojë varësi nga substanca, e cila pavarësisht se nuk është e dëmshme në sasi të ulëta (disa studime madje kanë treguar se është e dobishme për shëndetin); Nëse konsumohen me tepri, mund të ndodhin probleme shëndetësore (veçanërisht për të rinjtë), siç janë:

 • Problemet në sistemin tretës dhe gastrointestinal.
 • Vështirësi për të fjetur.
 • Nervozizmi.

Steroid anabolik

Është një drogë e ligjshme Ndër më të njohurit, ato përdoren legalisht për të trajtuar probleme të tilla si nivelet nën mesatare të testosteronit ose për të ndërtuar masë muskulore në pacientë me sëmundje të tilla si AIDS ose disa lloje të kancerit.

Nga ana tjetër, përdorimi i tij i paligjshëm kryhet nga shumica e bodybuilders dhe adhuruesve të modifikimit të trupit të njeriut në lidhje me madhësinë e muskujve të tyre; meqenëse synon të ndërtojë masë më të madhe trupore.

Efektet negative të anabolikëve janë të larmishme, pasi abuzimi paraqet ndryshime të humorit më lehtë, predispozitë për dhunë dhe sulme paranojake.

Benzodiazepinat

Këto barna të ligjshme kanë një përdorim i gjerë në mjekësi, pasi është një ilaç që përdoret për të qetësuar ankthin dhe çrregullime të tjera që mund ta prodhojnë atë. Zakonisht konsumohet në ilaçe të njohura si p.sh. Valium o Rivotril për qëllime terapeutike, por këto lehtë mund të gjenerojnë varësi për shkak të tolerancës së shpejtë dhe varësisë fizike të shkaktuar nga veprimi i përbërësve në trupin e njeriut.

Efektet e tij janë të ngjashme me ato të barnave të tjera si alkooli, edhe pse me një lloj efekti qetësues në një nivel më të lartë. Abuzimi i tij mund të ketë pasoja të rënda për trupin.

 

Pije energjike

Energizuesit konsiderohen gjithashtu si barna që mund të fitohen legalisht, meqenëse prodhon efekte stimuluese në trup dhe siç e pamë në fillim, çdo substancë që modifikon trupin konsiderohet si e tillë.

Substancat që dallojnë nga pije energjie ato ishin kafeina e emëruar tashmë dhe gjithashtu, taurina. E para që është përgjegjësi kryesor për shkaktimin e varësisë ose varësisë dhe probleme shëndetësore kur abuzohet në konsum (këto pije kanë doza të larta kafeine).

Së fundmi, përveç problemeve të përmendura në lidhje me abuzimin, duhet theksuar gjithashtu se të metat zakonisht ndodhin kur ato kombinohen me substanca të tjera të tilla si alkooli, pasi që kombinimi i të dyjave mund të jetë i rrezikshëm.

Shurupet e kollës

Për disa kohë (dhe tani më e famshme falë zhanrit muzikor Trap), konsumi i shurupeve të kollës ka qenë një lehtësim për të varurit që nuk mund të marrin droga të forta. Sidoqoftë, sot shumë njerëz në mënyrë rekreative konsumojnë doza të larta shurupi për të arritur dehjen dhe kështu të shijojnë efektet që prodhon.

Ndër përbërësit më të njohur është kodeina dhe DMXTë dy përdornin për të shtypur një kollë të thatë, por siç e përmendëm, mund të ndryshojë trupin në doza më të larta (të cilat mund të merren lehtë duke blerë një shishe).

 • Kodeina është pjesë e substancave që nxirren nga opiumi, domethënë është pjesë e opioideve. Gjeneron efekte qetësuese dhe analgjezike. Në disa vende është e mundur të merret pa recetë, edhe pse kohët e fundit ato janë bërë më të rrepta.
 • DMX nga ana e tij është gjithashtu një opioid, i cili shkakton dehje të ngjashme me ato të marihuanës dhe alkoolit, efekte stimuluese dhe në doza të larta mund të jetë shumë përçarëse, domethënë, e ngjashme me një halucinogjen.

Të dy janë ilaçe të ligjshme që mund të blihen në farmaci me një larmi opsionesh, pasi ato nuk janë të pranishme vetëm në disa shurup kollë, Ato mund të gjenden edhe në loze të ftohta.

Efektet negative të substancave janë zakonisht vizioni i paqartë, problemet në sistemin e tretjes, problemet psikologjike që mund të zgjasin për periudha të ndryshme kohore në varësi të dozës së gllabëruar dhe në doza të larta mund të paraqesin shpërthime psikotike ose të shkaktojnë dëmtime të trurit (nëse përdoren gjithashtu vazhdimisht) .

Shpresojmë që ky postim me barnat më të njohura ligjore dhe një përshkrim të shkurtër të karakteristikave të tyre të ketë pëlqyer. Nëse keni ndonjë dyshim ose pyetje, mos harroni të na shkruani në kutinë e komenteve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   anonim dijo

  pershendetje

 2.   anonim dijo

  pershendetje me beri shume pershtypje