Duke filluar me Budizmin

sidhartha gautamaSot filloj udhëtimin tim në këtë rrugë intriguese dhe madhështore të quajtur Budizëm. Nuk do të dija ta përkufizoja: a është filozofi apo fe?

Unë përkundrazi anoj nga opsioni i parë. Në çdo rast, është një mënyrë jetese shpirtërore që më duket se mund të sjellë përfitime të mëdha shpirtërore që shndërrohen në një cilësi më të lartë të jetës. Unë ju ftoj të udhëtoni në këtë rrugë me mua.

Kush ishte Buda?

Siddhartha Gautama, Buda, ishte një djalë që i përkiste aristokracisë indiane, i cili jetonte i rrethuar nga luksi dhe komoditeti. Sidoqoftë, pakënaqësia e tij po shtohej me kalimin e kohës dhe ai kërkoi diçka më të thellë që mund të kënaqte shpirtin e tij.

Një ditë ai mori një filxhan (për të lypur) dhe doli në rrugë. India në atë kohë ishte shumë e pasur shpirtërisht. Kishte shumë mësues shpirtërorë dhe shkolla filozofike që pyesnin gjërat më thelbësore të ekzistencës. Kjo kohë njihet si Epoka Boshtore.

Siddhartha filloi një jetë asketike deri në atë pikë sa të mos hante në përpjekje për të gjetur të vërtetën e ekzistencës. Sidoqoftë, ai e kuptoi që keqtrajtimi i trupit nuk ishte mënyra më e mirë për të arritur një shkallë të tillë të njohurisë dhe vetëdijes për gjërat.

Ai ia dha mendjen dhe zemrën meditimit. Një natë të hënës së plotë ai u ul poshtë një fiku dhe u zotua se nuk do të ngrihej derisa të gjente atë që kërkonte. Nata kaloi dhe kur ylli i parë i mëngjesit u ngrit Siddhartha arriti "zgjimin" (Nirvana). Ky zgjim përbëhet nga tre aspekte të ndërlidhura:

1) Ndërgjegjësimi absolut i gjithçkaje që rrethon. Nuk ka asnjë dualitet midis subjektit dhe objektit. Gjërat dihen ashtu siç janë në të vërtetë.

2) Një dhembshuri dhe dashuri që tejmbush qenien njerëzore. Kjo dashuri përfshin të gjitha gjërat që e përbëjnë këtë ekzistencë.

3) Një energji mendore e pashtershme. Kreativiteti dhe spontaniteti janë të vazhdueshme.

Unë ju lë një video që përmbledh shumë mirë kush ishte Buda dhe karakteristikat thelbësore të asaj që ai themeloi:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.