Të jetosh vetëm me gjysmën e trurit: historia e Shpellave të Kacie

Sot ju sjell një histori të çuditshme por reale. Isshtë historia e një personi i cili aktualisht është në gjendje të jetojë vetëm me hemisferën e tij të djathtë të trurit pasi hemisfera e tij e majtë u hoq kirurgjikale.

Shpellat Kacie jeton në Oklahoma. Ai i pëlqen noti, snorkeling dhe zhytja në ujë. Cila ishte lënda juaj e preferuar në shkollë? "Matematikë, pa dyshim" Kacie përgjigjet.

shpella kacie

Krejt e habitshme, duke marrë parasysh atë Kacie ka vetëm gjysmën e trurit.

Vite më parë, kirurgët në Qendrën e Fëmijëve Johns Hopkins në Baltimore, Maryland, hoqën me anë të operacionit anën e majtë të trurit të tij në një operacion 12-orësh. Për katër vjet, ai kishte pësuar kriza që e bënë atë të "dridhej" anën e djathtë të fytyrës dhe trupit. Konfiskimet e sulmuan Kacie 100 herë në ditë, duke e lënë praktikisht të paralizuar dhe të paaftë për të folur.

Kacie vuante nga një formë jashtëzakonisht e rrallë e epilepsisë (kriza të përsëritura) të quajtur Encefaliti Rasmussen, një çrregullim shumë i rrallë i trurit që prek fëmijët nën 10 vjeç.

Shkencëtarët ende nuk e dinë me siguri se çfarë e shkakton encefalitin Rasmussen. "Probablyshtë ndoshta një sëmundje autoimune në të cilën trupi shkatërron indin e tij të trurit"spekulon Dr. John Freeman, drejtor i Qendrës Johns Hopkins për Epilepsinë Pediatrike. Studiuesit e dinë që pacientët Rasmussen mbajnë antitrupa (substanca të prodhuara nga trupi për të shkatërruar bakteret ose organizma të tjerë të huaj) në proteina specifike në tru të quajtura receptorë glutamate. Kur ata hyjnë në tru, këto antitrupa sulmojnë receptorët, duke shkaktuar kriza.

Për Kacie, ajo filloi me një dhimbje koke të fortë kur ajo ishte 10 vjeç. "Ishte muaji maj"kujton nënën e tij, Regina. Atë natë, Kacie hyri në krizë. Ajo eci nëpër dhomë duke thyer gjithçka që gjeti ". Prindërit e saj e dërguan me shpejtësi Kacie në spital. Një EEG (mat aktivitetin elektrik të trurit) përcaktoi se sulmi ishte përqendruar në anën e majtë të trurit të tij.

Ndërsa konfiskimet e Kacie u përkeqësuan, prindërit e morën atë nga një spital në tjetrin, duke kërkuar një kurë. Mjekët e Kacie madje i kanë hequr një pjesë shumë të vogël të trurit të saj ku ata prisnin që të krijonin kriza. Sidoqoftë, sulmet vazhduan me tërbim të plotë.

Hemisferktomia

Shpellat përfundimisht iu drejtuan Dr. Freeman, i cili sugjeroi një procedurë kaq drastike sa Shpellat u tmerruan. Rekomandimi juaj: hiqni të gjithë gjysmën e majtë të trurit, një procedurë e quajtur hemisferktomi. Operacioni, i zhvilluar për herë të parë në vitet 1920, u braktis shpejt, shumë pacientë vdiqën gjatë operacionit. Sidoqoftë, teknikat më të reja dhe skanimet e përparuara të trurit e kanë ringjallur procedurën.

Truri është i ndarë në dy hemisfera, djathtas dhe majtas. Secila gjysmë kontrollon anën e kundërt të trupit, kjo është arsyeja pse shqetësimet elektrike në hemisferën e majtë të Kacie ndikuan në anën e djathtë të trupit të saj. Për arsye mjekësore që nuk dihen ende, Sëmundja Rasmussen sulmon vetëm një hemisferë, por nuk kalon në anën tjetër të trurit.

Pothuajse gjysma e të gjitha hemisferaktomive kryhen tek fëmijët me encefalit Rasmussen. Kirurgët gjithashtu e kryejnë atë tek fëmijët me dysplasia kortikale dhe ata me sindromën Sturge-Weber (formimi anormal i enëve të gjakut që shkakton tkurrjen e njërës anë të trurit). Disa dhjetra hemisferaktomi kryhen çdo vit në Shtetet e Bashkuara.

Fëmijët, veçanërisht preteens, janë kandidatët më të mirë për hemispherectomies - deri në moshën 12 vjeç, truri i njeriut vazhdon të rritet dhe të zhvillohet. Kjo do të thotë që edhe kur hiqet një hemisferë, gjysma tjetër shpejt kompenson mungesën e saj duke formuar neurone dhe dendrite të reja.

Aftësitë që ndodhen në njërën anë të trurit (për shembull, matematika dhe gjuha në anën e majtë) automatikisht zhvendosen në anën tjetër.

Familja Caves vendosi të shkojë përpara me hemisferktominë. Kacie ishte gati 14 vjeç.

Kacie doli nga operacioni e paaftë për të folur (ajo tashmë kishte probleme në të folur para operacionit). Ajo mund të thoshte 'po', 'jo', 'faleminderit' por nuk mund të komunikonte ide. Kacie bënte terapi logopedike çdo ditë deri në pranverën e vitit pasardhës.

Kacie u kthye në shkollë si një fillestare e shkollës së mesme. Operacioni e la dorën e saj të djathtë praktikisht të padobishme dhe ajo ecën me një çalim të lehtë, por kur u pyet se si ndihet vite pas operacionit, ajo përgjigjet: «Ndihem shumë mirë, vërtet mirë. Nuk kam më kriza dhe jam i lumtur për këtë ”.

Unë ju lë me një video të historisë së tij (është në anglisht):


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.