"Në pritje të lumturisë" nga Simon Coen

Jemi në mes të verës, një kohë argëtimi dhe leximi. Me këtë rast unë rekomandoj librin e fundit nga Simon Coen me titull "Në pritje të lumturisë".

Filozofi i ri Simon Coen na e paraqet librin e tij në këtë parathënie të bukur:

duke pritur lumturinë

GJITHMON QAT SHKUAR DISA DIT F NGA SHTOMPIA, Unë u lë fëmijëve një vizatim të vogël në një fletë shënimesh ose në dërrasën e tyre të zezë. Me disa goditje skicoj një tren ose një makinë nga dritarja e të cilit shfaqet një personazh që tundet dhe që supozohet se jam unë. Ai zëvendëson tekstin e shkruar që unë lashë gruan time para se të kishim fëmijë.

Një mëngjes, ndërsa isha gati të largohesha nga shtëpia për të qenë larg më shumë se zakonisht, u kujtova vizatimin. Vendosa çantën time para derës rrëshqitëse të kuzhinës që është veshur me një shtresë bojë dërrasë dhe mora një shkumës nga kutia në frigorifer.

Kishim planifikuar të takoheshim një javë më vonë në shtëpinë e vjehrrës time në Amsterdam, ku ata do të vozisnin me Citroën Berlingo tonë blu.
Unë fillova duke pikturuar shtëpinë e vjehrrës sime shumë të madhe, por meqenëse isha me nxitim vendosa të vizatoja më shpejt në vend që të merrja gomën dhe ta filloja nga e para. Në disa goditje skicova shtëpitë fqinje dhe u tërhoqa duke u mbështetur nga dritarja e katit të dytë, duke buzëqeshur dhe përshëndetur një Berlingo mjaft rudimentare.

Unë kisha frikë se, për shkak të mungesës së thellësisë në vizatim, ata nuk do të kapnin atë që përfaqësonte, kështu që mora të gjithë shkumësin nga frigoriferi dhe fillova të ngjyrosja e makinës blu dhe shtëpinë të lehta portokalli. Me shkumës të verdhë vizatova një hënë në formë thonjsh dhe ende kisha kohë të shtoja një trotuar me katër amsterdammertje, ato shtylla ngjyrë kafe tipike të qytetit, para se të ikja. Sigurisht, këto përshëndetje të vizatuara janë për ata që qëndrojnë në shtëpi, ashtu si fjalët "shihemi së shpejti" duhet të zënë vendin tim derisa të më shohin përsëri. Sidoqoftë, vizatimet e lamtumirës janë gjithashtu një ritual me të cilin përpiqem të shtyp nostalgjinë time.

Ai vizatim në derë është akoma atje dhe që nga ajo kohë ne kemi shkruar sendet në listën e blerjeve më lart, në hapësirën që u la e lirë pranë hënës.

Një natë, ndërsa isha duke kërkuar një vend për të shtuar "detergjent" në listë, vështrimi im ra në vizatim dhe m'u kujtua një vit më parë, kur kisha skicuar imazhin.

Papritmas më erdhi në mendje pse dëshirat e së kaluarës duken gjithmonë kaq të vjetruara, jo sepse nuk i kemi më, por sepse asnjë imazh, asnjë përfaqësim nuk është i aftë të përfshijë të gjitha dëshirat. Faji nuk është papërsosmëria e përfaqësimit, por natyra e pashtershme e çdo dëshire. Megjithëse paraqitjet e dëshirave tona janë të papërsosura, secila dëshirë kërkon një imazh, sepse kjo është ajo që po presim.

Vizatimi i shkumësit, i cili përfaqësonte dëshirën mjaft banale për të qenë një familje e ribashkuar, ruajti kujtesën për atë që ishim. Falë kësaj, më lejoi të shikoja në ndjenjat e mia në atë kohë dhe pashë që dëshirat e mia nuk ishin përmbushur. Jo sepse nuk ishim takuar përsëri pas një jave të gjatë në shtëpinë e vjehrrës time në Amsterdam. Përkundrazi, gjithçka shkoi sipas planit. Por sepse ndjesia që prodhon një ribashkim tek ne nuk mund të përkojë kurrë me atë që prisnim prej tij.

Ky libër ka të bëjë me natyrën e asaj dëshire. Nga imazhet që zëvendësojnë atë që duam, por nuk mund të përqafojmë.

Mund ta blini këtu http://www.planetadelibros.com/esperando-la-felicidad-libro-93038.html Ose prisni për një konkurs që do të botoj së shpejti në të cilin djemtë nga Planeta Libros do t'i japin një kopje fituesit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.