Çfarë është durimi dhe si ta praktikosh atë në jetën tënde

durim në formë kërmilli

Ne jetojmë në një shoqëri të vrullshme ku gjithçka duhet të jetë e menjëhershme. Ne nuk dimë si të presim dhe kur edhe duhet të presim, kjo të jep ankth. Duket se durimi bie në sy nga mungesa e tij në këtë shoqëri që shkon pa frena, pa kontroll dhe shikuar vazhdimisht orën.

Durimi është zakonisht i heshtur dhe shumë delikat, zakonisht nuk shihet në publik. Për shembull, kur një baba i tregon historinë e tretë djalit të tij sepse nuk dëshiron të flejë, kur një atlet plagoset dhe duhet të presë 3 muaj për tu rikuperuar… Nga ana tjetër, padurimi bëhet publik dhe tërheq vëmendjen e të gjithëve; një shofer që i bie borisë me padurim për të kaluar një semafor që sapo është bërë jeshil, klientë në radhë në dyqan ushqimesh duke gërhitur një problem në arkë, etj.

Rëndësia e durimit

Të kesh durim do të thotë të jesh në gjendje të presësh i qetë përballë zhgënjimit ose fatkeqësisë, kështu që kudo që ka zhgënjim ose fatkeqësi, domethënë, pothuajse kudo, ne kemi mundësinë ta praktikojmë ... ju thjesht duhet të doni ta bëni atë!

durim në formën e një ore me rërë

Në shtëpi me fëmijët tanë, në punë me kolegët tanë, në dyqan me gjysmën e popullsisë së qytetit tonë në radhë ... durimi mund të bëjë ndryshimin midis bezdisë dhe qetësisë, midis shqetësimit dhe qetësisë. Fetë dhe filozofët e kanë lavdëruar prej kohësh virtytin e durimit, dhe me të drejtë! Tani e bëjnë edhe ekspertët dhe studiuesit. Në të vërtetë, gjërat e mira u vijnë vërtet atyre që dinë të presin. Për këtë arsye është e nevojshme të mësosh të presësh në jetë.

Durimi është i lidhur me arritjen e qëllimeve dhe të pasurit shëndet të mirë

Rruga për në arritje është e gjatë dhe ata pa durim, të cilët dëshirojnë të shohin rezultate menjëherë, mund të mos jenë të gatshëm ta ndjekin atë. Për shembull, njerëz që duan gjithçka tani, që duan punën më të mirë, pagën më të mirë, më të mirën e gjithçkaje ... Punë pa mund dhe e vështirë. Në fund ata nuk kanë asgjë, sepse edhe nëse e kanë, nuk dinë t’i japin vlerën që meriton.

Njerëzit e durueshëm vlerësojnë përpjekjet dhe kur e bëjnë këtë, ata dinë të vlerësojnë gjërat më shumë, diçka që i lejon ata të jenë më mirënjohës dhe të shijojnë jetën më shumë sesa ata që janë të paduruar. Njerëzit me durim ndërpersonal janë në gjendje të përparojnë drejt qëllimeve të tyre dhe të ndjehen më të kënaqur kur e arrijnë atë.

Sikur të mos mjaftonte kjo, durimi ju ndihmon të jetoni në paqe, kështu që shëndeti juaj gjithashtu do të përmirësohet në të gjitha aspektet. Njerëzit pacientë kishin më pak të ngjarë të kishin probleme shëndetësore si dhimbje koke, puçrra, ulçera, diarre dhe pneumoni.

Për më tepër, njerëzit që janë më të padurueshëm ose nervozë do të kenë më shumë probleme me shëndetin dhe gjumin. Nëse durimi mund të zvogëlojë stresin tonë të përditshëm, është e arsyeshme të spekulojmë se mund të na mbrojë gjithashtu nga efektet e dëmshme shëndetësore të stresit.

durim në meditim

Si të jemi më të durueshëm

Të kesh më shumë durim në jetë do të sjellë vetëm përfitime, prandaj është logjike që dëshironi ta punoni brenda vetes. Durimi do t'ju ndihmojë të jetoni në një qetësi më të madhe dhe mbi të gjitha, në mënyrë që të përballoni më mirë pengesat që mund të keni në jetë. Tjetra do t'ju tregojmë disa çelësa për të rritur durimin në jetën tuaj.

Rindërtoni situatën

Të ndjeheni të paduruar nuk është vetëm një përgjigje automatike emocionale. Ai gjithashtu përfshin mendime dhe besime të vetëdijshme. Nëse një bashkëpunëtor është vonë për një takim, ju mund të flisni për mosrespektimin e tyre ose të shikoni se 15 minuta shtesë si një mundësi për të lexuar. Durimi është i lidhur me vetëkontrollin, Përpjekja për të rregulluar me vetëdije emocionet tona mund të na ndihmojë të trajnojmë vetëkontrollin.

Praktikoni vëmendjen

Njerëzit që janë të ndërgjegjshëm për të paktën gjashtë muaj bëhen më pak impulsivë dhe më të gatshëm të presin gjëra të mira në jetë. Për këtë arsye, vëmendja ose meditimi është një praktikë që mund të bëhet çdo ditë. Ndonjëherë thjesht duke marrë frymë thellë dhe duke vërejtur ndjenjat e zemërimit ose mbingarkesës, është më se e mjaftueshme të mësosh të përgjigjesh më me durim në situata të ndryshme.

Ji mirënjohës

Njerëzit mirënjohës janë më mirë të vonojnë me durim kënaqësinë. Kur një person është mirënjohës për ato që kanë sot, ata nuk e ndiejnë dëshpërimin për të pasur më shumë gjëra ose për të përmirësuar rrethanat e tyre menjëherë dhe më pak, nëse me durim mund ta arrini që me kalimin e kohës situata juaj përmirësohet dukshëm më shumë.

Ndaloni së bëri gjëra që nuk janë të rëndësishme

Ne të gjithë kemi gjëra në jetën tonë që i heqin kohë asaj që është e rëndësishme. Një mënyrë për të stresuar dhe për të rritur durimin në jetën tonë është të ndalojmë së bërëi ato gjëra. Merrni disa minuta dhe vlerësoni javën tuaj. Shikoni orarin tuaj nga koha kur zgjoheni deri në kohën kur shkoni të flini. Zgjidh dy ose tre gjëra që bën që nuk janë të rëndësishme, por kërkojnë kohë. Timeshtë koha të mësoni se si t'u thoni jo gjërave që ju stresojnë dhe ju bëjnë të paduroni.

Ngadalësohuni në jetë

Ne jemi të fiksuar që të arrijmë më herët, të kemi gjëra së pari, t'i bëjmë gjërat shpejt ... shpejtësia gjeneron adrenalinë dhe prandaj duket se ngadalësia është gjëja më e keqe që ekziston. Kjo na bën të harrojmë gjënë më të rëndësishme: ajo që vlen me të vërtetë kërkon kohë. Ndonjehere, ndryshimi midis vendimeve të mira dhe të këqija është koha që duhet për t'i marrë ato.

praktikoni durimin

Ju ndërtoni botën dhe jetën tuaj dhe nëse i doni të gjitha shpejt, mund të mos bëni një strukturë solide. Ngadalësoni jetën tuaj dhe gjërat do të dalin shumë më mirë sesa keni imagjinuar në fillim.

Ju mund të përpiqeni të mbroni veten nga frustración dhe fatkeqësi, por ato vijnë me territorin e qenies njerëzore. Praktikimi i durimit në situatat e përditshme jo vetëm që do ta bëjë jetën më të këndshme në të tashmen, por gjithashtu mund të ndihmojë në hapjen e rrugës për një të ardhme më të përmbushur dhe të suksesshme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.