Cila është mënyra për të arritur paqen e mendjes

Nje dite me shume! Si çdo ditë një artikull i ri. Ju përgëzoj para së gjithash sepse jeni duke investuar kohën tuaj në rritjen personale. Ju mund të bashkoheni me grupi ne facebook de Zhvillim personal duke klikuar në "Pëlqe". Sot ajo përbëhet nga 503 njerëz. Të gjithë me të njëjtin qëllim: zhvillim personal. Gjithçka është falas.

Për mua është një luks të kesh njerëz si ti që shfaqen ditë pas dite këtë blog për të parë atë që kam shkruar. Urime që je ai që je.

Nëse doni që jeta juaj të përmirësohet, duhet të bëni gjëra të ndryshme këtë vit. Të gjithë aspirojmë për më shumë. Kjo është arsyeja pse tema e sotme është të dimë se cila është rruga në të cilën mund të udhëtojmë merrni paqen e mendjes.

A është e mundur të arrihet qetësia shpirtërore?

merrni paqen e mendjes

 

Ka shumë njerëz dhe metodologji që përpiqen të arrijnë qetësinë shpirtërore, si dhe të komunikojnë njohuritë e tyre në mënyrë që njerëzit e tjerë të mund ta arrijnë atë.

Në jetë ju mund të zgjidhni të përmirësoni vazhdimisht veten tuaj ose mund t'i bashkoheni tufës së mediokritetit. Për të përmirësuar dita ditës (përvetësoni zakone të mira, lidheni pozitivisht me të tjerët, jini të mirë, ...) është e nevojshme të keni atë që unë e quaj paqen mendore.

Ju nuk mund të thoni: "Epo, po, unë përpiqem të zbus skajet e mia të ashpra çdo ditë.". Jo. Ose angazhoheni për qëllimin e paqes së mendjes ose nuk do të keni arritur asgjë.

Jeta është një akumulim i mundësive. Do të ishte gabim ta jetonim "pa më shumë". Ne duhet të shtrydhim të gjithë lëngun dhe për këtë kemi nevojë që mendja jonë të jetë një oqean qetësie.

Nëse e arrijmë këtë qetësi shpirtërore do ta kemi arritur Ferrari psikologjik. Shtë në dispozicion për këdo. Kërkon:

1) Paraqitja: ne duhet të duam ta arrijmë atë gjendje shpirtërore dhe të angazhohemi që të përpiqemi për të.

2) Përvetësimi i njohurive: Siç kam thënë më parë, ka disa metoda që mund t'ju ndihmojnë të arrini paqen e mendjes së shumëpritur. Psikologjia pozitive, inteligjenca emocionale, psikologjia njohëse dhe meditimi janë 4 disiplina që mund t'ju japin njohuritë e nevojshme.

3) Aplikimi: Pasi të keni zgjedhur se cila nga këto disiplina i përshtatet më shumë bindjeve tuaja, duhet të zbatoni metodat e tyre me disiplinë për të arritur efektet e dëshiruara.

4) Koha: Sa më shumë kohë të investoni në qëllimin tuaj, aq më të mëdha rezultatet do të keni. Nëse kaloni 2 orë në ditë duke aplikuar një metodë të mirë mund të arrini rezultate spektakolare. Sidoqoftë, një përkushtim i tillë nuk është i nevojshëm. Ju mund të kushtoni një ditë në javë dhe të arrini ndryshime pozitive të qëndrueshme.

Unë nuk mund të eci në rrugën për ju por mund t'ju tregoj rrugën.

Unë përfundoj me 2 fjali:

1) I pari është nga Kafka: "E rëndësishme është të shndërrosh pasionin në karakter".

Fraza e bukur që tregon se sa e rëndësishme është të kemi pasion për diçka ose dikë në mënyrë që të përfshijmë forcën e këtij pasioni në karakterin tonë.

2) "Jo vetëm që është dembel, por edhe ai që, duke qenë në gjendje të bëjë diçka më mirë, nuk e bën atë". Një frazë me shumë mesazhe nga Sokrati.

Faleminderit të gjithë juve që më ndiqni. Një përqafim shumë i dashur. Ju jeni njerëz shumë të veçantë që jeni jashtë tufës dhe që jeni pjesë e një pakice të vogël që përpiqet të jetë më mirë çdo ditë, të cilët investojnë kohën e tyre në trajnime për t'u përmirësuar.

Unë ju lë me një video dhe keni nje dite te mrekullueshme:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.