Njihni veten: Si mund të përmirësojë vetëdijësimi vetëdijes?

El Mindfulness, një teknikë meditimi që përfshin vëmendjen ndaj përvojës aktuale pa gjykim, mund të na ndihmojë të mësojmë më shumë rreth personalitetit tonë, sipas një artikulli të fundit të botuar në numrin e marsit 2013 të Perspektivat mbi Shkencën Psikologjike, një revistë e Shoqata për Shkencat Psikologjike.

Kërkimet e fundit kanë nxjerrë në pah faktin që kemi shumë pika të verbra kur bëhet fjalë për të kuptuar modelet tona të të menduarit, ndjenjës dhe sjelljes. Në disa raste, njollat ​​e verbra në vetë-ndërgjegjësim mund të kenë pasoja negative dhe të çojnë në vendimmarrje të dobët, performancë të dobët akademike, probleme emocionale dhe ndërpersonale dhe kënaqësi më të ulët të jetës.

njohja e vetvetes Në këtë artikull të ri të botuar në këtë revistë psikologjike, psikologu shkencor Erika carlson nga Universiteti i Uashingtonit në St. Louis shqyrton një strategji të mundshme për të përmirësuar njohjen e vetvetes: Ndërgjegjësimi ose ndërgjegjësimi.

Mendja, një teknikë e njohur gjerësisht për efektet e saj pozitive në shëndetin mendor, përfshin t'i kushtosh vëmendje përvojës tënde aktuale (për shembull, mendimet, ndjenjat) dhe vëzhgoni në një mënyrë jo kritike.

Sipas Carlson, këto dy komponentë të Mindfulness, vetëdijësimi dhe mosgjyqësia, mund të kapërcejnë pengesat kryesore për të njohur veten. Duke mos gjykuar vëzhgimin e mendimeve, ndjenjave dhe sjelljeve të dikujt, Mund të zvogëlojë reagimin emocional, siç janë ndjenjat e pafuqisë ose vetëvlerësimit të ulët, të cilat shpesh ndërhyjnë në vetë-vetëdijen.

Mungesa e informacionit është një tjetër pengesë për njohjen e vetvetes. Në disa situata, njerëzit mund të mos kenë saktësisht informacionin që do të duhej të vlerësonin vetë. Për shembull, është shumë e vështirë të vëzhgosh shumë nga sjelljet tona joverbale, kështu që nuk mund ta dimë se jemi duke u bërë keq apo po tregojmë shenja shqetësimi. Ndërgjegjësimi mund të ndihmojë gjithashtu në këtë fushë pasi hulumtimet kanë treguar se trajnimi i mendjes shoqërohet me rritjen e ndërgjegjësimit të trupit.

Carlson përshkruan një lidhje teorike midis vëmendjes dhe njohjes së vetvetes gjë që sugjeron përqendrimin e vëmendjes sonë në përvojat tona aktuale në një mënyrë jo kritike. Ai konkludon se mund të jetë një mjet efektiv për tu njohur më mirë.

Burim


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   William Wallace dijo

  Koha e tashme, e tashme ...

 2.   Sascha Andreas Decker dijo

  Pika e fundit që thotë se mungesa e informacionit është një pengesë për njohjen e vetvetes është plotësisht e vërtetë.

 3.   Jhonatan Asael Villa Sanchez dijo

  Ndërgjegja = krijimtaria

 4.   Raul Ramirez dijo

  Faleminderit !!