Cilat janë ekosistemet e Meksikës?

Meksika është një vend që është konsideruar brenda lista e 17 vendeve në botë të kataloguara si megadiverse, kuptimi i të cilit është se është një nga territoret që strehon biodiversitetin më të madh në botë, dhe kjo për shkak të vendndodhjes së tij gjeografike që është thelbësore për jetën e shumë qenieve të gjalla.

Sipas subjekteve të specializuara në kërkimin mjedisor në vend, është quajtur ekzistenca e afërsisht 10 llojeve të ndryshme të ekosistemeve, secili me speciet e tij të ndryshme që i banojnë dhe karakteristikat e veçanta.

Për të kuptuar pak temën, është e nevojshme të njihet koncepti dhe çfarë nënkupton një ekosistem, kështu që mund të thuhet se përkufizimi i termit është një territor specifik ose pjesë e tokës e banuar nga qenie të ndryshme të gjalla të specieve të ndryshmeSi dhe materialet biologjike jo të gjalla si mineralet, toka, klima, temperatura, ndër të tjera, janë gjithashtu të përfshira.

Ekosistemet konsiderohen të jenë me rëndësi të madhe për ekuilibrin e natyrës, megjithëse për qeniet njerëzore është marrë nga një këndvështrim tjetër, meqenëse burime të ndryshme me vlera të mëdha mund të gjenden në to, prandaj edhe janë shfrytëzuar. deri në arritjen e situatave ekstreme që rrezikojnë ekzistencën e disa specieve dhe ekosistemit në përgjithësi.

10 ekosistemet e gjetura në Meksikë

Më poshtë do të tregohet 10 ekosisteme që mund të gjenden në territorin e vendit të mrekullueshëm meksikan. Duhet theksuar biodiversiteti i madh që ekziston në to, dhe se për këtë arsye ai konsiderohet si një vend megadiverse.

Pyjet e thata

Njihen gjithashtu si pyje tropikale, të cilat janë jashtëzakonisht rezistente ndaj kohërave të thatësirës pasi që në këto zona klima është zakonisht më e lagësht se normale. Mënyra se si duket është e ndryshueshme pasi shiu tenton të bëjë që bimësia të ndryshojë dukshëm. Pyjet tropikale ose pyjet e thata gjenden në veri të Jukatanit, në fushën bregdetare të Paqësorit dhe në pellgjet e Balsas.

Xhungla me lagështi

Këto ashtu si pyjet e thata ato njihen gjithashtu si pyje tropikale, megjithëse mund të shihni një bimësi të ndryshme nga ajo e përshkruar më parë. Thuhet se është në këtë ekosistem që ka numrin më të madh të gjitarëve në Meksikë në përgjithësi, si dhe bimësinë. Këto mund të gjenden në jugperëndim të vendit të Amerikës Latine, për të cilën ka shumë shqetësim nga ana e ekspertëve pasi që është një zonë shumë e pasur me burime që përdoren në sektorin industrial dhe për këtë arsye një pjesë e madhe e saj është zhdukur. , ndërsa 70% e asaj që mbetet është në gjendje të keqe.

Lagunat bregdetare

Këto laguna konsiderohen të një rëndësie të madhe për ekosistemin meksikan sepse ekspertët sigurojnë se ato shërbejnë si një mbrojtës për fenomenet natyrore që mund të kërcënojnë integritetin e vendit. Lagunat bregdetare janë trupa të mbyllur të ujit të detit që mund të jenë shumë të thella, disa prej të cilave madje janë parë deri në 50 metra të thella. Sipas regjistrimit të fundit të kryer, ka rreth 125 laguna të këtij stili në të gjithë territorin.

Pyje me re

Pyjet e reve kanë një rëndësi të madhe për vitalitetin e shumë specieve bimore endemike në Meksikë, dhe aktualisht ekziston një shqetësim i madh sepse afërsisht gjysma e këtij ekosistemi të tërë ka humbur për shkak të shfrytëzimit të burimeve natyrore. Ky ekosistem është gjithashtu shtëpia e afërsisht 10% e të gjitha bimëve ekzistuese në Meksikë dhe mbulon 1% të të gjithë vendit.

Pyje të butë

Këto pyje konsiderohen të jenë ekosistemet më të bukura që mund të ekzistojnë në të gjithë botën, dhe në këtë specifik ka të paktën gjysmën e të gjitha llojeve të pishave në botë me një total prej 50 të ndryshme në të gjithë shtrirjen e tyre, si si dhe homeshtë shtëpia e më shumë se 7 mijë llojeve të ndryshme të bimëve, megjithëse nuk përjashtohet nga shkatërrimi, pasi vlerësohet se të paktën 20% e tyre është shkatërruar. Pyjet e butë mbulojnë 16% të territorit të përgjithshëm të Meksikës.

Kullotat

Në kullotat, puna njerëzore mund të vërehet në sasi të mëdha, sepse ato janë zona lehtësisht të arritshme për aktivitete të tilla si blegtoria dhe bujqësia. Speciet më të zakonshme të bimëve në këto zona janë kaçubat dhe pemët e vogla, dhe është gjithashtu shtëpia e një larmie të madhe të llojeve të kafshëve. Kjo është e vendosur në veriperëndim të vendit dhe mbulon afërsisht 6% të të gjithë territorit.

Mangroves

Mangroves janë ekosisteme që mund të vërehen në një numër të pabesueshëm të 125 vendeve në botë dhe ato shërbejnë si mbrojtje në brigjet e atyre që kanë privilegjin t'i zotërojnë ato, ato janë gjithashtu një spektakël vizual që të gjithë njerëzit duan të shohin, për të cilin kane shume vlera turistike. Meksika ndodhet midis 4 vendeve të para me bollëkun më të madh të këtyre ekosistemeve, megjithëse ai i atij vendi është në rrezik nga shfrytëzimi i burimeve bregdetare.

Shkëmbinj nënujorë koralesh

Shkëmbinj nënujorë koralesh janë ekosisteme të gjetura në oqean që janë shtëpia e një numri të madh të llojeve të kafshëve ujore dhe që në të njëjtën kohë sigurojnë mbrojtje për shumë prej tyre. Në Meksikë vlerësohet se ka të paktën 10% të të gjitha llojeve të gumave në botë dhe në brigjet e tij posaçërisht në Gjirin e Meksikës dhe në Detin Karaibe mund të vërehet prania e gumës Mesoamerican, e cila është struktura e dytë më e madhe e këtij stili në të gjithë botën, kështu që ka një vlerë turistike të pakrahasueshme që për të gjithë vizitorët janë kuriozë të shohin. Fatkeqësisht ky ekosistem nuk është i shpëtuar nga shfrytëzimi i burimeve ose ndotja, dhe sipas disa studimeve është treguar se pak nga pak këto korale po shkatërrohen.

Pastrim

Në Meksikë ekziston një popullsi e madhe e bimëve të kaktusëve dhe kjo për shkak se ekosistemet e njohura si dendura janë ato mbizotëruese në territor, dhe në to mund të shihni një numër të madh të specieve të kaktuseve që madje formojnë një pjesë të madhe të kulturës së vendit. , si historikisht ashtu dhe gastronomikisht sepse në Meksikë ato zakonisht shërbejnë një numër të madh pjatash që shoqërohen nga këto bimë ose që i përdorin ato si kryesore.

Pyje gjigande leshterikësh

Ashtu si shkëmbinjtë koralorë, këto ekosisteme janë ujore dhe mund të gjenden në Gjirin e Meksikës dhe Detin Karaibe. Këto janë vende ku algat mund të rriten dhe të arrijnë lartësi që nuk janë shumë të besueshme por që ekzistojnë, pasi që algat mund të maten deri në 30 metra të larta dhe janë shtëpia e një numri të madh të specieve detare. Këto alga të mëdha shërbejnë si një pengesë mbrojtëse për shumë specie dhe territorin detar dhe kanë një rëndësi të madhe për ekzistencën e tyre.

Të gjithë ekosistemet e Meksikës janë me të vërtetë të rëndësishme për jetën që ata strehojnë por fatkeqësisht qenia njerëzore ka dashur të përfitojë nga burimet që janë në to për të pasur mundësi të pasurohen dhe të bëjnë pasuri të mëdha, por në ditët e sotme Janë krijuar institucione që kërkojnë të mbrojnë këto zona të vendit në mënyrë që të mos shkatërrohen sepse shumë kanë humbur një pjesë të madhe të territorit të tyre për shkak të ndotjes dhe mbishfrytëzimit


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.