Bilanci në jetë: Ying dhe Yang

Bilanci në jetë: Ying dhe Yang

Mire se erdhet ne vetë-ndihmuese.com.

Faleminderit për praninë tuaj Parulla jonë:

"Kujtimi dhe meditimi janë fuqitë e para të njeriut"..

Unë gjithmonë përpiqem të shpjegoj botën e zhvillimit personal me disa ide, në mënyrë që ju të mundeni vetveten / ose arrini përgjigjen për shqetësimet tuaja dhe kapërce frikën tuaj.

Në këtë artikull unë do të vazhdoj të shpjegoj se çfarë Qigong, një disiplinë që do të hapë dyert që duam. Nuk them që është e vetmja, po them se është ajo që më ka ndihmuar më shumë.

Pavarësisht nëse ju pëlqen apo jo këto disiplina orientale, unë rrëfej se nuk isha në dijeni të kësaj bote deri para disa javësh, Unë ju ftoj të njiheni me Chi kung dhe të hyjnë në mentalitetin oriental, një kulturë mijëvjeçare e karakterizuar nga praktika e këtyre disiplinave që përmirësohen aftësi të jashtëzakonshme dhe rrisin jetëgjatësinë.

Të gjithë kërkojmë ekuilibri në jetën tonëNdonjëherë ne e bëjmë atë dhe ndonjëherë nuk e bëjmë. Praktikuesit e Chi Kung pretendojnë se jeta e tyre është më e qetë, me pak fjalë, më e ekuilibruar. Bilanci i tyre arrihet duke praktikuar Chi Kung Por kjo disiplinë antike (më shumë se 4.000 vjet e vjetër) ka një bazë të thellë filozofike që është e nevojshme të dihet para se të hyni në praktikën e saj.

Nëse hyjmë direkt në praktikë, përfitimet do të ishin më pak. Le ta njohim më mirë mbështetjen e saj filozofike.

Kinezët gjithmonë kanë mbështetur që një urdhër i vetëm do të organizonte universin. Njeriu duhet të jetë në Osmosis me këtë ligj kozmik. Duke i kthyer shpinën natyrës, njeriu do t'i kthente shpinën të vërtetës dhe për mungesë mençurie do të ishte i destinuar të gabonte vazhdimisht.

Me Libri i Transformimeve o Unë Mbret, mendimi kinez pohohet duke shpjeguar se lëvizja dhe, për këtë arsye, ndryshimi vjen nga prishja e ekuilibrit midis dy forcave të kundërta, por të pandashme: Ying dhe Yang. Me siguri ju e dini simbolin e tij (është imazhi që ilustron këtë artikull)

Këto dy forca, që janë zgjatja e energjisë universale jetësore, domethënë Chi, bëhen një dhe përballja e tyre krijon ekuilibër. Çdo gjë nuk është plotësisht e bardhë ose plotësisht e zezë. Çdo gjë është, në të njëjtën kohë, e zezë dhe e bardhë.

Tri parime të mëdha dalin nga Mbreti I:

1) Gjithçka është në lëvizje të vazhdueshme.

2) Gjithçka është vetëm pamja.

3) Qenia njerëzore duhet të kërkojë jetën e tij autentike, të Vërtetën. Për ta arritur këtë, ne duhet ta praktikojmë këtë disiplinë: Chi Kung.

Tonë jeta e brendshme, të animuar nga instiktet tona, emocionet dhe intuita jonë gjenerohet nga ana jonë YingNdërsa arsyen dhe inteligjencën tonë dhe gjithçka që kthehet nga jashtë është Jang

Nëse një nga dy aspektet dominon tek ne, ai mund të jetë i dëmshëm, madje shkatërrues, si në nivelin mendor ashtu edhe në atë fizik.

Burri, nga natyra, është më shumë Yang sesa grua. Pjesa e sipërme e trupit tonë është gjithashtu më Yang sesa pjesa e poshtme.

Qi Gong ose Chi Kung kërkon të mbajë një ekuilibër midis këtyre dy aspekteve.

Unë ju ftoj në artikuj në të ardhmen në mënyrë që të vazhdoni të zbuloni këtë disiplinë premtuese që është duke u përhapur në të gjithë botën. Ndoshta në fillim duket e lodhshme për shkak të ngarkesës së saj të fortë filozofike dhe aq larg nga mendja jonë praktike perëndimore, por një disiplinë e tillë e vjetër duhet të prishet pak nga pak për të marrë të gjitha përfitimet e saj në mënyrë të plotë.

Në lidhjen që vendosa më poshtë keni të gjithë artikujt që diskutoj në këtë blog në lidhje me këtë disiplinë:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.