Karakteristikat dhe elementet e komunikimit

Komunikimi njihet si ai proces në të cilin duan dy ose më shumë individë transmetojnë një lloj informacioni mes tyre, duke arritur në mënyrë efektive të dërgojë një mesazh përmes një kanali të zgjedhur prej tyre, në të cilin mund të merret dhe kuptohet.

Komunikimi mund të ndahet në lloje të ndryshme, ndër të cilat me gojë dhe me shkrim janë ato themelore dhe kryesore; megjithëse falë përparimit teknologjik që ka ekzistuar në dekadat e fundit, janë arritur forma krejtësisht të reja dhe efektive të komunikimit, duke arritur në vende që nuk ishte menduar të arriheshin më parë.

Për të përfunduar një proces komunikues, është e nevojshme që të gjithë elementët e komunikimit të ekzistojnë në realizimin e tij, ndër të cilët janë përfshirë dërguesit, marrësit, mesazhin, kanalin, kodin dhe kontekstin.

Ka disa përbërës që munden ndikojnë në procesin e komunikimit, të tilla si zhurma që është e aftë të parandalojë dy ose më shumë njerëz të komunikojnë me gojë, ndoshta parandalojnë mesazhet të mbërrijnë siç duhet, duke e bërë procesin konfuz, si dhe ndërhyrjet që prekin më shumë se gjithçka tjetër. llojet e komunikimeve aktuale, për shkak të humbjeve të sinjalit, midis të tjerët.

Çfarë është komunikimi?

Komunikimi është një proces me të cilin transmetohet informacioni, ndahen përvojat, ndjenjat, tregohen histori, ndër të tjera, në të cilën pjesëmarrja e një dërguesi që është ai që dëshiron të transmetojë, dhe një marrës, duke qenë ai që merr mesazhin, i cili është informacioni që dëshironi të dërgoni përmes një kanali të caktuar, me një kod dhe një kontekst për t'i dhënë asaj kuptim dhe kuptim.

Kështu që një person mundet komunikojnë në mënyrë efektive Necessaryshtë e nevojshme që të keni aftësi komunikimi, të cilat do t'ju ndihmojnë të jeni në gjendje të krijoni qëndrimet e nevojshme për të kryer një proces komunikimi elokuent dhe të kuptueshëm, ndër të cilët janë ndjeshmëria, aftësia për të kuptuar, fjalimi verbal dhe jo verbal, respekti ndaj dëgjuesit, ndër të tjera.

Llojet e komunikimit

Komunikimi në thelb ndahet në dy lloje, ndër të cilët përfshihen verbal dhe jo verbal, edhe pse për shkak të studimeve të gjera të kryera mbi to, është përcaktuar që, falë përparimit teknologjik, afërsisht 30 lloje të ndryshme të komunikimitSi dhe mund të thuhet se informacioni mund të transmetohet me disa shqisa të trupit si nuhatja dhe shija, e vetmja gjë e rëndësishme është që të jenë të gjithë elementët e komunikimit në proces.

Komunikimi verbal dhe jo verbal

Këto dy lloje të komunikimit janë më të zakonshmet midis qenieve njerëzore, që ndryshojnë vetëm duke vëzhguar dhe perceptuar nëse mesazhi është verbal apo jo.

Komunikim verbal

Ky lloj komunikimi karakterizohet nga paraqitja e fjalëve në realizimin e tij, të cilat në vetvete mund të ndahen në dy lloje, të cilat janë komunikimi gojor dhe komunikimi i shkruar, sepse në të dy mund të vërehet prania e foljes, falë faktit se fjalët përdoren në to.

 • Komunikim me goje: Ky lloj komunikimi mund të dallohet për faktin se ata që e praktikojnë atë, përmendin fjalët ose ndonjë gjest që është i këtij lloji, të tilla si të qarat. Komunikimi i këtij lloji është më i zakonshmi në jetën e përditshme.
 • Komunikimi me shkrim: Në këtë lloj komunikimi mund të vlerësoni edhe përdorimin e fjalëve, por në këtë rast në mënyrë grafike, sepse ato mund të bëhen pothuajse në çdo sipërfaqe, siç është letra, e cila është më e zakonshmja, ose në mure si civilizimet antike që bënë Hieroglifet, brenda këtij lloji ka edhe disa metoda virtuale, në të cilat njerëzit mund të komunikojnë verbalisht me shkrim, siç janë konferencat e bisedave.

Komunikim joverbal

Në këtë lloj mesazhi, ju mund të shihni se elementët e komunikimit marrin pjesë në një aktivitet krejtësisht gjestual, në të cilin dërguesi pothuajse në mënyrë të pavetëdijshme dërgoni një mesazh përmes gjesteve, shenjat ose lëvizjet e pavullnetshme për marrësin, ky është kanali i tyre përkatës.

Komunikimi jo verbal mund të jetë i paqartë në natyrë, sepse në shumicën e rasteve interpretohet keq, sepse disa gjeste mund të merren me shije të keqe, nga njerëzit që i konsiderojnë ato jashtëzakonisht normale.

Janë zhvilluar forma të reja të komunikimit që kanë ndihmuar njerëzit me aftësi të kufizuara në shikim dhe në dëgjim, në mënyrë që t'i ndihmojnë ata në procesin e tyre të komunikimit, pasi është një nevojë njerëzore që të jetë në gjendje të transmetojë çdo informacion.

Gjuha e shenjave u krijua për njerëzit me aftësi të kufizuara në dëgjim, gjë që është shumë e zakonshme sot për tu parë në lajme në mënyrë që këta njerëz të kuptojnë ngjarjet e përditshme që transmetojnë, ndërsa për personat me aftësi të kufizuara të shikimit, megjithëse mund të dëgjojnë dhe për të qenë në gjendje të komunikojnë verbalisht, ata gjithashtu kanë një mundësi përmes braille, e cila është e shkruar me shkrim, e cila mund të lexohet me prekje.

Përveç këtyre dy llojeve themelore të komunikimit, nënndarjet mund të gjenden të udhëhequra nga faktorë të tjerë, siç është numri i njerëzve që marrin pjesë në procesin e komunikimit, sipas kanalit ndijor përmes të cilit dërgohet mesazhi, sipas qëllimit të tij dhe aktualisht është krijuar gjithashtu një nënndarje e re e cila klasifikohet nga kanali teknologjik që transmeton informacionin.

Elementet e bashkimit

Në mënyrë që ky proces të kryhet në mënyrë efektive, është e nevojshme pjesëmarrja e të gjitha elementeve të komunikimit, ndër të cilat mund të përmenden 6, të cilat janë dërguesi, marrësi, mesazhi, kodi, kanali dhe konteksti, që midis të gjitha ato janë ato që i japin strukturë dhe kuptim asaj.

Transmetues

Lëshuesit përcaktohen si njerëzit që Ata janë të ngarkuar me transmetimin e informacionit, Mund të jetë mirë të ndajmë ndjenjat, përvojat, përvojat, një histori, shaka, lajme ose çdo lloj informacioni, i cili mund të bëhet përmes një shumëllojshmërie kanalesh, të cilat falë përparimit teknologjik kanë qenë në gjendje të zhvillohen.

Receptor

Këto karakterizohen nga të qenit një ose a grup njerëzish tek të cilët arrin mesazhi, të jesh në gjendje ta analizosh, interpretosh dhe kuptosh atë, duke qenë fundi i rrugës së mesazhit, në mënyrë që më në fund të përmbush qëllimin e tij, atë të transmetimit të informacionit. Marrësit, pasi marrin dhe kuptojnë mesazhin, zakonisht bëhen dërgues, duke qenë i njëjti proces në ato të mëparshmit.

mesazh

Mesazhet janë thjesht dhe asgjë më shumë sesa informacioni që do të transmetohetKjo duke u zhvilluar në një numër shumë të ndryshëm të kodeve, dhe e aftë të udhëtojë nëpër një numër të madh kanalesh për aq kohë sa marrësi mund ta perceptojë atë.

kanal

Kanali mund të përcaktohet si medium në të cilin transmetohet informacioni, i cili mund të jetë i dy llojeve, ai artificial, një shembull i kësaj mund të jetë një disk, ose një dokument virtual, dhe ai natyror, i cili mund të jetë ajri, përmes të cilit transmetohet natyrshëm të folurit.

Kod

Kodet janë përkthyer si një grup i shenja që i japin formë dhe strukturë gjuhës, Midis llojeve të ndryshme të komunikimit, mund të gjenden kode të ndryshme, të tilla si simbolet që shërbejnë si sinjale për ndonjë aktivitet, ose gjuhët e ndryshme që mund të gjenden në të gjithë territoret e botës.

kontekst

Kjo mund të kuptohet si situata në të cilën gjendet procesi i komunikimit, duke u përqendruar pikërisht në mesazhin, i cili ndër faktorët përcaktues të kësaj mund të përmendet koha, vendi, gjendja shpirtërore, ndër të tjera.

Faktorët që mund të ndikojnë në procesin e komunikimit

Ka shumë faktorë të aftë për të ndryshuar këtë proces, sepse në shumicën e këtyre mund të vërehet se si të ndikojnë në një farë mënyre në elementet e komunikimit, duke ndërhyrë në kanal, duke bërë që mesazhi të shtrembërohet, duke bërë që marrësi të mos e kuptojë mesazhin , dhe se dërguesi nuk mund të përcaktojë atë që ai dëshironte të komunikonte.

Një nga faktorët më të zakonshëm është zhurma, sepse kur dy ose më shumë njerëz duan vendosni një proces komunikimi, mund të jetë e vështirë për ta në ndonjë prej kanaleve, sepse nëse është komunikim gojor, mesazhi nuk do të dëgjohet mirë, kështu që nuk do të kuptohet.

Kjo mund të ndikojë në lloje të ndryshme të komunikimit, megjithëse shumica dërrmuese janë nënndarje të komunikimit gojor, siç janë bisedat me video përmes internetit, thirrjeve telefonike, radios dhe televizionit.

Për shumicën e kanaleve të teknologjisë, një nga faktorët që mund të ndikojë në mënyrë kritike në këtë proces është ndërhyrja, ose mungesa e sinjalit që mund të bëjë që komunikimi të mungojë ose një proces me të vërtetë i ngadaltë dhe i lodhshëm, në të cilin Në fund, disa nga elementët e komunikimi mund të humbasë interesin ose funksionin e tij, pjesëmarrësit kryesorë janë dërguesit dhe marrësit.

Komunikimi është një proces shumë i rëndësishëm për njerëzimin, sepse me të janë zhvilluar kulturat e mëdha që ekzistojnë dhe që kanë ekzistuar gjatë gjithë historisë.

Shtë një proces që duhet të kujdeset dhe vlerësohet për përfitimet e tij të mëdha, dhe në të njëjtën kohë për nevojën që çdo individ ndjen për të komunikuar gjithçka që ndjen, dhe atë që di, ky është një nga qëllimet kryesore të njerëzimit, i cili është të ndajnë atë që ata kanë mësuar për brezat e rinj.


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Marco A Rivera dijo

  Raport i shkëlqyeshëm !!! Ne jemi akoma në vëzhgim të disa informacioneve të tjera interesante si të gjitha ato që ofrohen në këtë kanal komunikimi. Pershendetje