Ne ju tregojmë se cilat janë 4 elementet e shtetit

qeveri

Shteti, nga "statusi" latin që i referohet rregullit. Përdorimi për sa i përket vendeve dhe rajoneve, do të thotë se është organizata politike e një vendi. Elementet e shtetit janë 4, të cilat sipas asaj që është vendosur që e përbëjnë atë: popullsia, territori, qeveria dhe sovraniteti i saj.

Mund të quhet gjithashtu elemente fizikë në hapësirat gjeografike me të cilin përbëhet shteti, si dhe popullsia që banon në territorin e shtetit, dhe qeveria dhe sovraniteti përbëjnë pjesën administrative të tij.

Funksioni i shtetit është të ruajë një rregull midis të gjitha fushave që e përbëjnë atë, duke marrë parasysh që qeveria ushtron fuqinë ose sovranitetin e saj në lidhje me të drejtat e popullsisë që jeton në territor dhe mirëqenien e tyre.

Qeveritë janë kalimtare, në varësi të ligjeve të zbatuara në secilin vend. Ata kanë një qëndrueshmëri të caktuar, dhe normalisht ose në qeveritë demokratike, përgjegjësia kryesore për zgjedhjen e sundimtarëve mbahet nga popullata, e cila kryhet përmes zgjedhjeve popullore.

Çfarë është shteti?

Kjo mund të ketë disa përkufizime, të gjitha varen nga zona në të cilën po flitet, për shembull: shteti i referohet situatës në të cilën gjendet një individ ose një objekt. Por kur flasim në terma shoqërorë dhe juridikë, bëhet fjalë për njësinë ekonomike që siguron rendin e vendosur midis njerëzve, territoret që e përbëjnë atë dhe enteve qeveritare.

Për të arritur organizimi politik dhe territorial i një shteti, kjo duhet të ushtrojë veprimtari gjyqësore, të zbatueshme dhe legjislative, të cilat përcaktojnë se si dhe pse të rregullave që duhet të ndiqen për bashkëjetesë të mirë në të.

Ai gjithashtu mund të paraqesë lloje të ndryshme, të tilla si shteti i përbërë që do të thotë bashkimi i dy ose më shumë shteteve për të ushtruar sovranitetin e tyre mbi një popull, shteti i thjeshtë ose unitar që i referohet një shteti të vetëm, i cili është përgjegjës për krijimin dhe drejtimin e tërë Dhe ekziston edhe shteti i decentralizuar, i cili nuk përbëhet nga një qeveri qendrore, siç nënkupton emri i saj, por përkundrazi ndan fuqinë e tij në sundimtarë vendorë.

qeveri

Cilat janë elementet e shtetit?

Elementet e shtetit janë të gjithë ata që e përbëjnë atë, dhe midis tyre janë, popullsia ose kombi, territori, qeveria, dhe sovraniteti ose pushteti që ushtrohet, atëherë funksionet, të drejtat dhe detyrat e secilit prej tyre .

Popullsia

Ata janë të gjithë ata individë që përbëjnë një kompani e vendosur në një territor të përcaktuar nga shteti, të cilat ndjekin një të mirë të përbashkët të përbashkët me sundimtarët.

Popullsia mund të shihet nga dy këndvështrime të ndryshme, si një grup njerëzor dhe si një komb.

 • Si një grup njerëzor: Shtë synuar t'i referohet një grupi njerëzish që jetojnë në një territor, të cilët zbatohen një sërë normash ligjore për vendosjen e rendit të tyre, që secili si individ ndjek qëllimin për të arritur mirëqenien e tij, të ndarë normalisht sipas niveleve ekonomike. Ka qeveri që nuk marrin parasysh mirëqenien e të gjithë popullsisë thjesht sepse ato kanë kultura të ndryshme ose besime fetare, dhe kjo është vërejtur gjatë gjithë historisë së njerëzimit.
 • Si komb: Në këtë është e mundur të vëzhgosh një popullsi më të bashkuar për sa i përket besimeve të njëjta fetare dhe me qëllime të përbashkëta, ata ndihen të bashkuar nga lidhjet materiale, me ndjenjën e përkatësisë ndaj shtetit dhe gjithçkaje që e përbën atë.

Ekzistojnë disa lloje të kombeve, të tilla si ato që ndiejnë një lidhje të gjuhës dhe kulturës aq të fortë sa që kur shohin një person që nuk është pjesë e tyre, ose ka mendime të ndryshme, ata thjesht zgjedhin t'i përjashtojnë nga shoqëria e tyre, ka edhe kombe që kërkojnë të mirën e përbashkët, Kjo i referohet asaj të të gjithë njerëzve që përbëjnë të njëjtën gjë, pavarësisht nga raca ose etnia e tyre.

qeveri

Territori

A është e gjitha kjo hapësira gjeografike në të cilën jeton një popullatë e cila është e paprekshme dhe e patjetërsueshme, kjo përbëhet nga hapësira ajrore, deti, toka dhe nëntoka që përbëjnë shtetin.

Në Spanjë, për shembull, ka disa bashkësi autonome që kanë kulturën dhe gjuhën e tyre, por që janë gjithashtu pjesë e një kombi. Në disa nga këto raste është parë që me kalimin e kohës këto komunitete përfundojnë duke u përpjekur të bëhen të pavarur nga kombi, duke dashur të rinovojnë veten e tyre si një shtet i lirë. Ndarjet më të zakonshme të territoreve janë provincat, qytetet, qytezat ose rajonet.

Qeveritë

I referohet organizatës u sistemi juridik të cilat zbatojnë ligjet në mënyrë që të sigurojnë që shoqëria të mbetet nën një diferencë të shoqërisë dhe të jetuarit mirë midis komunitetit. Qeveritë janë të ndara në disa grupe, nga të cilat ndahen sipas asaj se çfarë elementesh të shtetit kanë pushtet, midis tyre veçohen këto:

 • Demokraci: Në këtë lloj qeverisjeje, njerëzit janë ata që kanë fuqinë të zgjedhin cilin sundimtar preferojnë për veten e tyre dhe ligjet që mund të zbatohen ose jo. Në këtë, bie në sy liria e shprehjes dhe ndarja e pushteteve. Ata që janë në krye priren të kenë poste të përkohshme, sepse mandatet e gjata zakonisht nuk lejohen në demokraci.
 • Teokracia: Whenshtë kur feja dhe politika veprojnë së bashku për të qeverisur një komb, me fenë dominuese që është ajo e përfshirë.
 • Fashizmi: Isshtë një lëvizje në të cilën personazhet në pushtet ose që duan të jenë mes tyre, prodhojnë në popullatë përmes propagandës, ndjenjave nacionaliste dhe që nga ana tjetër janë totalitare dhe të centralizuara.
 • Diktatura: Bazohet në një person ose një grup të vogël njerëzish që kanë pushtet absolut dhe të papërmbajtshëm, duke kaluar mbi të drejtat e popullsisë, kjo lloj qeverie konsiderohet armiqësore, pasi ata përdorin forcën e ushtrisë në mënyrë që shoqëria t'u bindet termave që ata vendosin .

Ekzistojnë edhe lloje të tjerë të tillë si Monarkia, apo Republika, por më të rëndësishmet dhe më të zakonshmet në të gjithë botën janë katër të përmendurat më lart.

Soberand

Ajo përfshin pushtet i ushtruar nga qeveria e shtetit për popullsinë e saj, e cila është shumë e rëndësishme në lidhje me rendin që dëshironi të vendosni në një territor dhe banorët e tij.

qeveri

Fjala sovranitet vjen nga latinishtja "super omnia" që do të thotë fuqi supreme, dhe mund të kuptohet si fuqia e gjithçkaje, dhe kjo demonstrohet duke ditur se ai përfshin të gjitha fushat e një kombi, të tilla si ekonomike, ligjore, politike dhe sociale.

Marrëdhënia midis elementëve të shtetit duhet të jetë shumë e ngushtë dhe e mirë, për të siguruar që të gjitha palët të përfitojnë, e cila quhet edhe e mira e përbashkët. Midis shteteve të ndryshme duhet të respektohen kufijtë dhe idealet e tyre, në mënyrë që nga ana tjetër të ketë paqe midis shoqërive të ndryshme që banojnë në të gjithë territorin tokësor.


3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ougo dijo

  snmsm vm

  u09
  8u
  0
  80

  8
  8

  ¡
  ¡

 2.   Alexander dijo

  Ju duhet të kontrolloni formulimin.

 3.   Curiosa.vajzë dijo

  A mund të mbijetojë një shtet nëse nuk ka një nga elementët e tij?