Cilat janë emocionet negative: si t’i kuptojmë ato

emocione negative

Emocionet në të vërtetë nuk janë as pozitive dhe as negative. Ata janë thjesht emocione dhe secili prej tyre është i rëndësishëm për njerëzit. Emocionet na ndihmojnë të kuptojmë se si ndihemi, si jemi dhe mbi të gjitha, çfarë duhet të bëjmë për të qenë më mirë nëse nuk jemi, ose çfarë të bëjmë për të qëndruar mirë nëse kemi një ekuilibër të mirë emocional.

Edhe pse është e vërtetë që për t’i kuptuar më mirë, ne i klasifikojmë ato si emocione pozitive ose negative, sepse në atë mënyrë mund të kuptojmë më mirë se cilat na bëjnë të ndihemi mirë dhe cilat të këqija. Duke qenë emocione pozitive ato që na bëjnë të ndihemi më mirë, dhe emocione negative ato që na bëjnë të ndihemi më keq.

Të gjithë kemi emocione

Të gjithë i përjetojmë emocionet që në moshë të vogël. Ndërsa të rriturit përpiqen të lundrojnë në botën shpesh kaotike të jetës moderne, diapazoni i emocioneve që përjetojmë brenda një dite mund të ndryshojë në mënyrë dramatike. Aftësia jonë për të ndjerë dhe për t'iu përgjigjur emocioneve tona shpesh merret si e mirëqenë.

emocione negative

Ne rrallë ndalemi për të menduar dhe për t'i kushtuar vëmendje të madhe asaj që ndiejmë. Ne nuk e konsiderojmë ndikimin që ajo ka në gjendjet tona mendore dhe fiziologjike, ose implikimet afatgjata të mbajtjes së emocioneve, të cilat mund të jenë të dëmshme për ne.

Në këtë kuptim, është e rëndësishme të kuptojmë se çfarë janë emocionet negative dhe pse ato janë të nevojshme në jetën tonë dhe në ditën tonë të përditshme.

emocione pozitive dhe negative
Artikulli i lidhur:
Kjo është mënyra se si pasqyrohen emocionet pozitive dhe negative në trup

Cilat janë emocionet negative

Shtë e rëndësishme të bëhet dallimi midis asaj që është një emocion dhe asaj që është një ndjenjë. Ndërsa të dy janë të ndërlidhur, ekziston një ndryshim më i madh nga sa e kuptoni.

emocionet

Emocionet konsiderohen përgjigje "të nivelit më të ulët". Së pari ato ndodhin në zonat nënkortikale të trurit, siç janë amigdala dhe kortikalet paraballore ventromediale. Këto zona janë përgjegjëse për prodhimin e reaksioneve biokimike që kanë një ndikim të drejtpërdrejtë në gjendjen tuaj fizike..

Emocionet janë të koduara në ADN-në tonë dhe besohet se janë zhvilluar si një mënyrë për të na ndihmuar të përgjigjemi shpejt ndaj kërcënimeve të ndryshme mjedisore, ashtu si përgjigja jonë "lufta ose ikja". Amigdala gjithashtu është treguar se luan një rol në lirimin e neurotransmetuesve që janë thelbësore për kujtesën, kështu që kujtimet emocionale shpesh janë më të forta dhe më të lehta për tu mbajtur mend.

Emocionet kanë një bazë fizike më të fortë sesa ndjenjat, që do të thotë se studiuesit e kanë më të lehtë t’i matin ato objektivisht përmes sinjaleve fizike si rrjedha e gjakut, rrahjet e zemrës, aktiviteti i trurit, shprehjet e fytyrës dhe gjuha e trupit.

emocione negative

Ndjenjat

Emocionet shihen si ndjenja paraprake, të cilat priren të jenë reagimet tona ndaj emocioneve të ndryshme që përjetojmë. Kur emocionet mund të kenë një përvojë më të përgjithësuar në të gjithë njerëzit, ndjenjat janë më subjektive dhe ndikohen nga përvojat tona personale dhe interpretimet e botës sonë bazuar në ato përvoja.

Ndjenjat ndodhin në rajonet neokortikale të trurit dhe janë hapi tjetër në mënyrën se si ne i përgjigjemi emocioneve tona si individë. Për shkak se ato janë kaq subjektive, nuk mund të maten si emocione.

Psikologët kanë eksploruar prej kohësh gamën e emocioneve njerëzore dhe përkufizimet e tyre. Eckman identifikoi gjashtë emocione themelore fillestare:

 • Zemërimi
 • Neveri
 • Frikë
 • lumturi
 • Trishtim
 • befasi

Ai më vonë e zgjeroi këtë për të përfshirë njëmbëdhjetë emocione të tjera themelore:

 • argëtim
 • Përbuzje
 • Kënaqësi
 • Turp
 • Emocion
 • culpa
 • Krenari
 • Ndihma
 • kënaqësi
 • Kënaqësi ndijore
 • Turp

Ekziston një emërtim që nga viti 2003 mbi emocionet negative që thotë sa vijon:

"Si një emocion i pakëndshëm ose i pakënaqur që nxitet tek njerëzit për të shprehur një efekt negativ ndaj një ngjarjeje ose personi." Duke lexuar listën e emocioneve themelore të Eckman, është mjaft e lehtë të përcaktohet se çfarë mund të quhen emocione "negative".

Ndërsa ne mund të përdorim etiketën negative, me atë që dimë për emocionet, është e rëndësishme të pranojmë se të gjitha emocionet janë plotësisht normale për tu përjetuar. Ato janë pjesë e ADN-së sonë të ngulitur. Gjëja më e rëndësishme është të kuptojmë se kur dhe pse mund të lindin emocione negative dhe të zhvillojnë sjellje pozitive për t'i adresuar ato.

Cilat janë efektet e emocioneve negative?

Ndërsa është e rëndësishme të kuptohet se emocionet negative janë një pjesë e shëndetshme e jetës, ka një dobësi për t'i dhënë atyre shumë mbretëri falas. Nëse kaloni shumë kohë duke menduar për emocionet negative dhe situatat që mund t’i kishin shkaktuar ato, ju mund të shkoni në një spirale rumination.

Rinimi është tendenca për të mbajtur të menduarit, përsëritjen ose fiksimin e përvojave dhe situatave emocionale negative. Në këtë spirale mendimi negativ, ju mund të përfundoni të ndjeheni më keq për situatën dhe veten tuaj. Rezultati mund të jetë një seri efektesh të dëmshme në mirëqenien tuaj mendore dhe fizike.

emocione negative

Problemi me ripërtypjen është se rrit qarkun e përgjigjes ndaj stresit të trurit tuaj, që do të thotë se trupi juaj është përmbytur pa nevojë me hormonin e stresit kortizol. Ka prova të konsiderueshme se kjo është një nxitës i depresionit klinik.

Prirja për të ripërtypur është e lidhur me një numër sjelljesh të dëmshme përballuese, të tilla si ngrënia e tepërt, pirja e duhanit dhe konsumimi i alkoolit, së bashku me pasojat shëndetësore fizike përfshirë pagjumësinë, presionin e lartë të gjakut, sëmundjet kardiovaskulare dhe ankthin klinik dhe depresionin.

Për më tepër, njerëzit që hoqën dorë nga rumination i zgjatur pas një përvoje negative emocionale u desh më shumë kohë për t'u rikuperuar nga ndikimi fiziologjik i përvojës. Rinimi mund të jetë një arratisje e vështirë, veçanërisht pasi shumica e njerëzve nuk e kuptojnë se ata janë mbërthyer në rutën e kalbës dhe besojnë se ata po zgjidhin në mënyrë aktive problemet. Kjo mund të çojë në implikime të tjera për mirëqenien mendore dhe fizike.

Emocionet negative nuk duhet të eliminohen, pasi ato janë pjesë e jetës dhe pjesë e jona. Por është e rëndësishme që ata të mësohen prej tyre në mënyrë që të ecin përpara dhe mbi të gjitha, të kenë vullnet të mjaftueshëm për të na dhënë impulsin e nevojshëm dhe të mjaftueshëm për t'i bërë gjërat në një mënyrë që të ndihemi më mirë. Emocionet na ndihmojnë të jemi më të mirë dhe të njohim kur duhet t’i ndryshojmë gjërat. Emocionet na bëjnë njerëzor dhe na ndihmojnë të njohim më mirë veten.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.