"Emocione të ngushta: 12 përvoja me pacientë të sëmurë kronikë", libër i rekomanduar

emocione të ngushta Kur flasim për sëmundjet, menjëherë dhe në mënyrë të pavetëdijshme më vjen në mendje një fjalë e lidhur: "I sëmurë".

Në lidhje me këtë temë, ka shumë dhe shumëllojshmëri veprash që janë botuar, duke përdorur pamjen në vetën e parë, atë të protagonistit që jeton një sëmundje të caktuar në lëkurën e tij, duke treguar atë përvojë subjektive. Ne ofrojmë një mënyrë tjetër për të parë dhe përjetuar gjithçka që është një sëmundje. Për këtë, ne kemi menduar për mjedisin e pacientit, për ata njerëz të afërt me pacientin, të cilët janë bërë kujdestarë - profesionistë ose jo -, pa pushuar kështu të kenë ndjenjat e tyre.

Ndoshta është kjo qasje që e bën këtë libër të ndryshëm, sepse - pa harruar pacientin - përpiqet të mbajë në mendje shumë nga ata njerëz që, ndonjëherë nga pothuajse anonimiteti, bëjnë të mundur që ata njerëz që duhet të luftojnë çdo ditë të kenë forcën për të vazhduar përpara.

Kështu, ne kemi zgjedhur dymbëdhjetë histori të vërteta në mënyrë që shumë autorë të tjerë t'i zhvillojnë ato, duke treguar mendimet e tyre, frikën e tyre, shqetësimet e tyre, iluzionet e tyre.

Ideja qendrore është të transmetojmë gjithçka që mund të bëhet nga realiteti i pacientit, pavarësisht nga pakthyeshmëria e sëmundjes së tij.

Nuk është një himn për të shpresuar, por për vetë jetën.

Shkruar nga (sipas renditjes së paraqitjes): Mª Carmen Rodríguez Matute, Raúl Rando González, Mª Carmen Ledesma Martín, Mariló Dominguez Hierro, Mª Carmen Mudarra Vela, Sergio Sáldez, José Ruíz Muñoz, Mª del Mar Fernándzózo Prizneso Prizéso Matute, F. Javier Hurtado Núñez, Manuel Cruz Cabello, me një parathënie nga Rubén Rodríguez Duarte.

Përpiluesi i veprës: Manuel Salgado Fernandez

Reduktori Circulo Rojo. Koleksioni «Vetë-ndihmë». ISBN: 978-84-9030-691-8

Mund ta kërkoni përmes postës: cairys10@cairys.es


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.