Epilepsia e Vincent Van Gogh dhe krijimtaria e tij

vincent van gogh

Në maj 1889, një artist i ri hyri në një çmendinë nga qyteti i vogël francez i Saint-Remy.

Artisti vuante nga iluzione të mëdha mendore dhe mjekët e diagnostikuan epilepsi. Quhej Vincent van Gogh.

Të vizitosh të njëjtat vende dhe peisazhe që Van Gogh rikrijoi në pikturat e tij ngre pyetje intriguese në lidhje me si e pa boten. A është e mundur që çrregullimet fizike në trurin tuaj të transformojnë perceptimin tuaj? Mos vallë jo vetëm që epilepsia shkaktonte probleme mendore por në të njëjtën kohë rritni krijimtarinë tuaj të mahnitshme?

Mjeku Shahram Khoshbin, nga Shkolla Mjekësore e Harvardit, thotë:

"Unë besoj se Van Gogh e pa botën ndryshe dhe ne jemi me fat që ai ishte në gjendje ta pasqyrojë atë botë në pëlhurë dhe të na lejojë ta shohim atë me sytë e tij.

Për 30 vitet e fundit, Shahram Khoshbin është përpjekur të rindërtojë efektin e epilepsisë në jetën dhe artin e Van Gogh.

"Ne e dimë se Vincent Van Gogh pësoi një lloj krize që kishte të bënte pak më shumë me rrjedhën e ideve dhe sjelljes së tij sesa me aspektet e epilepsisë, ku pacientët bien në tokë, kanë kriza, shkumë në gojë dhe ata humbin vetëdija ".

Khoshbin beson se në rastin e Van Gogh epilepsia preku një zonë të trurit të tij të vendosur pas tempujve, e njohur si lob i përkohshëm.

“Si integriteti shqisor ashtu edhe shqisat e të parit dhe të dëgjuarit përpunohen në këtë zonë. Easyshtë e lehtë të shohësh se si mund të krijojë një çrregullim në atë zonë një ndryshim i jashtëzakonshëm ndijor.«[shpërndarje mash]


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   anonim dijo

  Unë mendoj se përparimi mjekësor në studimin e mendjes dhe kokës i mungon avangarda
  Ato kopjohen dhe përjetohen që nga koha e Frojdit, pak a shumë në të njëjtën gjë
  Nuk ka zbulime të rëndësishme, pasi ka në zona të tjera shumë më të përparuara sesa në kokat tona
  Kaloni kohë (vite) me psikiatër dhe psikologë dhe nuk ka progres
  Bëhet një varësi pa diagnozë të saktë dhe dyshohet dhe dyshohet, si në ditën e parë
  Isshtë si një kancer pa kthim, por: i ideve

bool (e vërtetë)