Çfarë është epistemologjia, për çfarë shërben dhe cila është rëndësia e saj?

Epistemologjia konsiderohet si shkenca e dijes, e cila është një degë e filozofisë. Në një mënyrë më të plotë, ai përqendrohet në natyrën, origjinën dhe vlefshmërinë e njohurive shkencore, falë studimit të metodave dhe bazave që e mbështesin atë.

Kjo degë ka një objektiv ose funksion, domethënë, është e vlefshme të pyesni për çfarë shërben dhe pse është e rëndësishme; informacion që mund të merret përmes kësaj hyrje informative.

Çfarë është epistemologjia?

Termi ka origjinë greke, falë ndërthurjes së dijes dhe teorisë (episteme y logos) Njihet gjithashtu si "shkenca e dijes”, E cila merr parasysh aspektet e kërkimit shkencor, të tilla si historia, kultura dhe konteksti; si dhe klasat, kushtëzimi, mundësia, realiteti dhe marrëdhëniet.

Nga ana tjetër, kjo disiplinë synon gjithashtu të studiojë nivelin e sigurisë së njohurive të përmendura në fusha të ndryshme; në mënyrë që të kemi një ide se sa e rëndësishme është për frymën e qenies njerëzore.

Pavarësisht se mund të gjesh ngjashmëri të caktuara, nuk është e mundur të ngatërrosh epistemologjinë me terma të tillë si gnoseologji, metodologji dhe filozofi e shkencës. Isshtë e vërtetë që të gjithë kanë të përbashkët interesin për të deshifruar, kuptuar dhe hetuar lloje të ndryshme të njohurive; por secila prej tyre karakterizohet në një njohuri ose funksion specifik.

Për shembull, metodologjia kërkon të marrë metoda që shërbejnë për të zgjerojnë njohuritë. Filozofia e shkencës është praktikisht e njëjtë, por shumë më e gjerë; ndërsa gnoseologjia kujdeset për të gjitha njohuritë ekzistuese.

Për çfarë shërben dhe cila është rëndësia e tij?

Kjo shkencë nuk është asgjë më shumë sesa ajo e ngarkuar për të kuptuar njohuritë shkencore me ndihmën e të gjitha të dhënave ose aspekteve të mundshme; ku konsiderohen ato sociale, psikologjike dhe historike.

Kjo na lejon t'i bëjmë vetes pyetje të tilla si "çfarë është njohuria?" ose të ngjashme, për të gjetur një përgjigje logjike dhe të analizueshme me faktorët e lartpërmendur. Në këtë mënyrë, ne mund të nxjerrim konkluzione në lidhje me funksionimin e njohurive ose kërkimit shkencor. Por përveç kësaj, ka shumë funksione të epistemologjisë që do t'i përshkruajmë më poshtë.

Analizoni kufijtë e njohurive

I referohet aftësisë që kemi për të krijuar shpjegime që na lejojnë të gjejmë një shpjegim për gjithçka që mund të provojmë në jetën tonë. Kjo përdoret për të parë se cilat metoda i përdorim për t'iu përgjigjur pyetjeve në lidhje me të; si dhe si ose pse këto teknika mund të jenë efektive.

Kontrolloni dhe vlerësoni metodologjinë

Ekzistojnë shumë lloje të metodologjisë për kryerjen e kërkimit shkencor, të cilat duhet të shqyrtohen dhe vlerësohen nga profesionistë të kësaj fushe; në këtë mënyrë, epistemologët do të jenë në gjendje të konkludojnë nëse këto metoda janë të afta të marrin rezultate pozitive.

Përkundër kësaj, të dy profesionet (epistemologë dhe metodikë) janë krejtësisht të ndryshme, pasi vlerësohet nga aspekti shkencor ekzekutimi i saktë i metodave; ndërsa e dyta përqendrohet në mrekullimin dhe vlerësimin filozofik nëse thuhet se është e nevojshme të kryhet eksperimenti i përmendur për të marrë rezultatin që ne po kërkojmë.

Reflektoni mbi rrjedhat epistemike

Për një krijim korrekt të njohurive, është e nevojshme të kontribuoni ide të ndryshme, prandaj është shumë e zakonshme që kjo shkencë të reflektojë, duke arritur kështu fillimin e debateve midis shkollave të ndryshme ekzistuese të mendimit. Në këtë mënyrë, metodat e ndryshme për të gjetur përgjigje mund të vihen në dyshim.

Reflektim mbi metafizikën

Metafizika përcaktohet nga epistemologjia, ku profesionistët kanë kaluar vite duke diskutuar rreth kësaj teme; Por ata në thelb përpiqen të gjejnë pse mendja përpiqet të kuptojë atë që nuk është fizike ose materiale, e cila ende debatohet me një numër të madh teorish të bëra nga autorë dhe shkolla të ndryshme të mendimit.

Cilat janë llojet e epistemologjisë?

Ekzistojnë teori të ndryshme, kështu që është e mundur të merren lloje të ndryshme. Më të njohurit janë llojet sipas teorisë së dijes, Piaget dhe në botën e sotme; midis tyre ndryshojnë mjaft, por ju mund të merrni një ide në lidhje me të me një shpjegim të shkurtër.

Teoria e njohurive

 • Greqia e lashte.
 • Immanuel Kant.

Llojet sipas Piaget

 • Meta-shkencore.
 • Paracientistët.
 • Shkencore.

Bota reale

 • Logjika.
 • Rajonalët.
 • Psikologji.
 • Fizike.
 • Ekonomia.
 • Normative.
 • Sociologji.
 • Tradicionale.
 • Bashkëkohore
 • Moderne

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ruben Ruiz dijo

  Unë besoj se në seksionin "Reflektim mbi metafizikën" do të ishte më e saktë të thuash: "sepse qeniet njerëzore përpiqen të kuptojnë atë që nuk është fizike ose materiale" pasi mendja nuk është as një gjë fizike ose materiale. Dhe gjithashtu në fjalinë e dytë në vend të "ku", përdorni një mënyrë tjetër për të thënë përkufizimin, si duke thënë: "... epistemologjia si shkenca ku ..."

  1.    Pedro Ramon Mata dijo

   Mirëmëngjes njeri i mirë, mos harroni se ky artikull është një përkthim, unë jam plotësisht dakord me ju.