Çfarë është ergonomia: karakteristikat dhe llojet

karrigia dhe ergonomia

Mjeku juaj mund të ketë folur me ju në lidhje me ergonominë në të njëjtën kohë. Necessaryshtë e nevojshme të dini për këtë në mënyrë që të keni një sjellje të mirë si në jetën tuaj personale ashtu edhe në jetën tuaj të punës. Por nuk është e nevojshme vetëm për qëndrimin tuaj, pasi të dini më shumë rreth kësaj teme do të kuptoni rëndësinë e saj.

Ergonomia është procesi i dizajnimit ose organizimit të vendeve të punës, produkteve dhe sistemeve për t'iu përshtatur njerëzve që i përdorin ato. Shumica e njerëzve kanë dëgjuar për ergonominë dhe mendojnë se kjo ka të bëjë me ulëset ose me modelimin e kontrolleve dhe instrumenteve në makinë, dhe është ... por është shumë më tepër.

Çfarë është ergonomia

Ergonomi vlen për hartimin e gjithçkaje që përfshin njerëzit: hapësirat e punës, sportet dhe kohën e lirë, shëndetin dhe sigurinë. Isshtë një degë e shkencës që synon të mësojë rreth aftësive dhe kufizimeve njerëzore, dhe më pas të zbatojë këtë mësim për të përmirësuar ndërveprimin e njerëzve me produktet, sistemet dhe mjediset.

Synon të përmirësojë hapësirat e punës dhe mjediset për të minimizuar rrezikun e lëndimit ose dëmtimit. Ndërsa teknologjitë ndryshojnë, ndryshon edhe nevoja për të siguruar që mjetet që kemi akses për të punuar, pushuar dhe luajtur janë krijuar për kërkesat e trupave tanë.

Pse është e rëndësishme ergonomia?

Kostoja e ergonomisë së dobët në vendin e punës është sinonim i lëndimeve dhe sëmundjeve të lidhura me punën. Dhimbja e mesit është paaftësia më e zakonshme e punës në botë, që prek punonjësit në zyra, vendet e ndërtimit dhe në kategorinë më të lartë të rrezikut, bujqësinë.

lojë ergonomi

Ergonomi synon të krijojë hapësira pune të sigurta, komode dhe produktive duke përfshirë aftësitë dhe kufizimet njerëzore në hartimin e një hapësire pune, përfshirë madhësinë e trupit, forcën, aftësinë, shpejtësinë, aftësitë shqisore (vizionin, dëgjimin), madje edhe qëndrimet individuale.

Ergonomia në popullatën e moshuar

Në shoqërinë e sotme nëpër botë numri i të moshuarve rritet çdo vit, diçka që është normale pasi që ekziston një cilësi më e mirë e jetës dhe njerëzit kanë mundësinë të jetojnë më gjatë dhe të shijojnë plakjen dhe pleqërinë në mënyrën më të mirë të mundshme.

Me këtë, pajisjet, shërbimet dhe sistemet duhet të projektohen për të përmbushur nevojat në rritje të popullsisë së plakur, duke aplikuar në transportin publik, objektet e ndërtimit dhe hapësirat e jetesës.

Si funksionon ergonomia?

Ergonomia është një degë relativisht e re e shkencës që festoi 50 vjetorin e saj në 1999, por mbështetet në kërkime të kryera në shumë fusha të tjera shkencore më të vjetra dhe më të vendosura, të tilla si inxhinieria, fiziologjia dhe psikologjia. Për të arritur hartimin e praktikës më të mirë, ergonomistët përdorin të dhëna dhe teknika nga disiplina të ndryshme:

 • Antropometria: madhësitë e trupit, format; popullatat dhe variacionet
 • Biomekanika: muskujt, levat, forcat, forca
 • Fizika e mjedisit: zhurma, drita, nxehtësia, të ftohtit, rrezatimi, dridhjet, sistemet e trupit: dëgjimi, shikimi, ndjesitë
 • Psikologjia e aplikuar: aftësia, të mësuarit, gabimet, ndryshimet
 • Psikologjia sociale: grupet, komunikimi, të mësuarit, sjelljet

lojë ergonomi

Rreziqet e gabuara të ergonomisë

Ergonomia e keqe nuk është e njëjtë me modelin e dobët. Me dizajn, ergonomia është vetëm një nga shumë faktorë që kërkojnë vëmendje. Ergonomia duhet të jetë e ekuilibruar ndaj faktorëve të tjerë të tillë si estetika (si duket një produkt), tregu (çfarë njerëzit duan të blejnë) dhe buxheti, të cilat mund të përcaktojnë cilësinë e materialeve dhe përbërësve të përdorur për ta ndërtuar atë.

Ergonomia e dobët përshkruan mungesën e unitetit midis mjedisit, detyrës dhe pajisjeve. Një karrige ngrënieje në këmbë, për shembull, nuk mund të konsiderohet ergonomike, por në mjedisin e duhur, si një dhomë ngrënie e përdorur rrallë, ajo e bën punën në mënyrë të përsosur. Në një ambient zyre ku njerëzit kanë nevojë të ulen për periudha të gjata kohore, i njëjti lloj karrige mund të shkaktojë probleme për shkak të mungesës së mbështetjes mesit dhe këndit të ngurtë, statik.

Lëndimet e zakonshme ergonomike

Tjetra do t'ju tregojmë se cilat janë dëmtimet ergonomike më të zakonshme tek njerëzit që nuk e marrin parasysh këtë në jetën e tyre të përditshme.

 • Sindroma e tunelit kyçit të dorës. Shkaktuar nga presioni mbi nervin meridian, i cili shkon nga shpatulla në duar dhe shpesh shkaktohet nga përdorimi i zgjatur i miut dhe tastierës.
 • Cistat e ganglionit Një gungë nën lëkurë (zakonisht në kyç) shpesh shkaktohet nga përdorimi i tepërt i artikulacionit që çon në inflamacion.
 • Sëmundja e Raynaud. Furnizimi i kufizuar me gjak dhe mpirja në disa zona të trupit, ndonjëherë të shkaktuara nga lëvizjet e përsëritura.
 • Tendiniti Dhimbje të përbashkët ose ënjtje, shpesh të shkaktuara nga qëndrime të përsëritura dhe të vështira.
 • Probleme me pjesën e poshtme të shpinës Mund të shkaktohet ose përkeqësohet nga ulja e zgjatur në pozicione të vështira, ngritja, gjarpërimi dhe përkulja.
 • Çrregullime të tjera muskulo-skeletore (MSD). Me kalimin e kohës, sjellja e dobët dhe vendosja e stacioneve të punës mund të çojë në probleme me muskujt, nervat, enët e gjakut, ligamentet dhe tendinat.

dhimbje e keqe ergonomike

Karakteristikat dhe llojet e ergonomisë së mirë

Tjetra do të flasim me ju për karakteristikat dhe llojet e ergonomisë së mirë në mënyrë që në këtë mënyrë ta zbatoni atë në jetën tuaj të përditshme. Kështu që ju mund të keni një qëndrim më të mirë të trupit dhe çfarë është më e rëndësishme ... Ju do të kuptoni se çfarë do të thotë ergonomi.

Meqenëse të gjithë kalojmë kaq shumë kohë në punë, është e rëndësishme që punëdhënësit të promovojnë ergonomi të mirë. Ndërsa blerja e pajisjeve të përshtatshme ergonomike është një hap i parë jetësor, nuk është aspak zgjidhja e vetme. Cfare ka me shume, Kjo jo vetëm që vlen për punën, por gjithashtu vlen edhe për jetën tuaj personale dhe të përditshme.

 • Pajisjeve. Ju duhet një pajisje e përshtatshme pune në mënyrë që trupi juaj të ketë një qëndrim të mirë gjatë gjithë kohës.
 • Konfigurimi i stacionit të punës. Vendosja e stacionit tuaj të punës është po aq e rëndësishme sa të keni pajisjet e duhura. Konfigurimi ka të bëjë me pozicionimin e pajisjeve në lartësinë, këndin dhe distancën e duhur për nevojat e përdoruesit.
 • Lëvizja e rregullt. Çelësi për një shëndet dhe produktivitet më të madh në vendin e punës ose në jetën personale është gjetja e ekuilibrit perfekt midis lëvizjes, qëndrimit në këmbë dhe uljes. Për shembull, ideale është të kaloni 20 minuta ulur, tetë minuta në këmbë, dhe dy minuta duke lëvizur ose duke u shtrirë.

Qëndrim i mirë

Njerëzit shpesh nënvlerësojnë rëndësinë e sjelljes së mirë. Ne të gjithë e dimë që sjellja e dobët, siç është rënia dhe prekja, mund të shkaktojë dhimbje, dhimbje dhe dëmtime, por dihet se sjellja ndikon në mënyrën se si ndihemi, mendojmë dhe sillemi gjithashtu. Një studim zbuloi se Qëndrimi i mirë mund të na ndihmojë të ndihemi më pozitivë dhe të kujtojmë kujtimet pozitive më lehtë.

Gjuha e trupit është e rëndësishme: kur qëndrojmë ose rrimë në këmbë, ndjehemi më të sigurt, të fuqishëm dhe më vigjilent. Për çdo pyetje të ergonomisë Ju mund të flisni me mjekun ose terapistin tuaj fizik për të gjetur ekuilibrin në trupin tuaj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.