32 fraza nga Ezequiel Zamora që do t'ju frymëzojnë

ezekiel zamora

Ezequiel Zamora (1859-1863), udhëheqës dhe ushtar i Venezuelës, Ai luftoi për shfajësimin e të drejtave të fshatarëve dhe klasave më të përulura shoqërore. Për këtë arsye, emri i tij do të jetë gjithmonë në kujtesë pasi personi i tij ishte i rëndësishëm për kohën në të cilën lufta e tij shërbeu si një shembull shoqëror.

Ai ishte djali i Alejandro Zamora, i cili vdiq si ushtar në luftën e pavarësisë dhe i Paula Correa, një grua që u përshkrua si e guximshme dhe e aftë për të mbrojtur idealet e pavarësisë. Shtë e qartë se Ezequiel Zamora kishte luftuar duke kaluar nëpër venat e tij.

Ezequiel Zamora citon

Tjetra do t'ju lëmë disa nga frazat e tij më të famshme jo vetëm në mënyrë që të zbuloni mendimet e tij, por gjithashtu, në mënyrë që të kuptoni se si ndjenja e luftës nuk është vetëm një e së kaluarës, por është gjithashtu e pranishme në të sotmen shoqërisë.

Ato janë fjalë dhe fraza lufte, me një forcë të madhe të brendshme ... të një udhëheqësi që dëshironte të ndryshonte botën në favor të më të përulurve, të lodhur nga realizimi i padrejtësive shoqërore dhe duke kuptuar se ndonjëherë, lufta është mënyra më e realizueshme për të arritur ndryshime në shoqëri. Ai gjithmonë dëshironte një botë më të lirë, më të fortë, pa skllevër, sepse fakti i të jetuarit tashmë duhet të jetë një arsye më se e mjaftueshme për të qenë i lirë dhe për të jetuar jetën që korrespondon me dinjitet. Mos harroni frazat e tij luftarake!

 1. Toka dhe burra falas.
 2. Gjithmonë flisni me njerëzit, gjithmonë dëgjoni njerëzit.
 3. Kini frikë nga pasionet njerëzore, por kjo frikë nuk na bën të dëshirojmë t'i mbytim ato ose mos t'i drejtojmë ato për të mirën e vendit ose t'i përdorim ato për të mirën e kombit.
 4. Ne luftojmë për të siguruar një situatë të lumtur për të varfërit, të varfërit nuk kanë asgjë për të frikësuar, ata nuk kanë asgjë për të humbur, le të dridhen oligarkët, nuk do të ketë as të pasur as të varfër, toka është e lirë, i përket të gjithëve.
 5. Unë besoja se një qeveri që shkel ligjet autorizon qytetarët të ngrihen masivisht kundër saj: Unë besoja se qeveria e Venezuelës i kishte shkelur ata: Më në fund besova se ato që thanë gazetat sot që kanë shkaktuar rënien time ishin të vërteta.
 6. Një vend i lavdishëm, një Shtet i madh i bazuar në shpërndarjen e tokës, heqjen e kontributeve, demokracinë totale, duke siguruar një situatë të lumtur për të varfërit dhe arsimin e përgjithshëm. ezekiel zamora
 7. A është e mundur t’i jepet fund shtypjes së oligarkisë dhe fuqisë së të pasurve? A munden njerëzit të mposhtin tiranët e tyre? Dhe pse tokat janë në pronësi vetëm të të fuqishmëve? Toka u përket të gjithëve si uji, dielli dhe natyra.
 8. Ne jemi ndërgjegjja barazitare dhe barazuese e popullit Venezuelës të ngritur kundër privilegjeve të fundit oligarkike dhe të gatshëm për të respektuar rrënjësisht me ato parulla shoqërore që janë injoruar dhe vonuar që nga pavarësia.
 9. Federata përmban brenda fuqisë së saj ilaçin për të gjitha sëmundjet e vendit. Jo Nuk është se i shëron ato; është se do t'i bëjë ato të pamundura.
 10. Sepse nëse nuk do të imponoja disiplinën, anarkia do të na kishte gllabëruar, siç tha Bolívar me fjalën e tij të mençur.
 11. Sepse nëse nuk do të imponoja disiplinën, anarkia do të na kishte gllabëruar, siç tha Bolívar me fjalën e tij të mençur.
 12. Ka diçka të kalbur në tenxhere.
 13. Pse, nëse jemi të gjithë fëmijët tuaj, pse duhet të jem shërbëtori i fqinjit tim? Pse, nëse kam një shpirt, nuk mund të hyj në kishën tënde? Pse nuk mund të vendos edhe kush do të jenë udhëheqësit e mi? Pse babai im vdiq atëherë? Sapo kemi lindur të kemi vetëm një pantallona?
 14. Toka dhe njerëzit e lirë është një frazë e imja.
 15. Ishte e vështirë për të bindur ata njerëz, por unë kisha nevojë për batalione të bindur që të isha në gjendje të fitoja dhe, mbi të gjitha, të zbatoja taktikat e mia në llogoret e Santa Inés që unë kisha studiuar tashmë në atë vend.
 16. Nuk do të ketë asnjë ndryshim midis njerëzve dhe ushtarëve; ashtu si çdo qytetar do të jetë një ushtar për të mbrojtur të drejtat e tij, secili ushtar do të jetë një qytetar në ushtrimin e sovranitetit.
 17. Ne jemi si një trup i thatë: nëse na shkelin në njërën anë, do të ngrihemi në anën tjetër.
 18. I vështirë ishte vendimi kundër një njeriu të popullit tim, i pushuar nga hakmarrja për rrethanat e tij dhe që nga ai moment, unë fillova të studioj se si ta heq qafe atë.
 19. Kjo mos fitore nuk është fitore morale, jo, ia kishim borxh çlirimtarit, për çliruesin gjithmonë!
 20. Për fat të keq, Espinoza ishte më keq se Indian Rangel, sepse ai kurrë nuk i pranoi urdhrat e mi, madje as këshillat e mia. Megjithëse e proklamoi veten vartësin tim, ai gjithmonë veproi siç dëshironte pasi u zotua për bindjen e tij. ezekiel zamora
 21. Çohu, çohu qij! Këtu nuk ka skllevër.
 22. Secili le të shndërrohet në shkollë.
 23. Shokë, as tani as kurrë, turpi i zinxhirëve!
 24. Ne do të luftojmë për ta shndërruar çdo njeri në një çlirimtar për tokën!
 25. Ata e shqyrtuan atë natë dhe në mëngjes i lexuan dënimin me vdekje që burri e dëgjoi në heshtje ... Unë duhej ta bëja sepse, nëse nuk do ta bëja, i gjithë morali i nevojshëm për të pasur sukses me çdo ushtri do të humbte.
 26. Ka vetëm një mënyrë për t'i çuar në Santa Inés: duke i rrethuar, duke i mbyllur, duke i futur në qoshe me 400 ose 500 burra.
 27. Ata më quajnë udhëheqësi fshatar, gjenerali i skllevërve; por ju kujtoj, këtu në këto trupa nuk ka skllevër, ne të gjithë jemi burra të lirë.
 28. Fitorja dhe heroizmi ynë duhet të shpërblehen me triumfin e parimeve tona dhe përmbysjen e tiranisë.
 29. Për ne, gjëja më e rëndësishme në këtë luftë është të çojmë ushtrinë armike drejt Santa Inés. ezekiel zamora
 30. Nëse tërhiqemi lart në atë mal, të gjithë do të vdesim fatkeqësisht. Nëse bëjmë një betejë këtu, mund të vdesim, por me lavdi.
 31. Ne luftojmë për të siguruar një situatë të lumtur për të varfërit… Të varfërit nuk kanë asgjë për t'u frikësuar, ata nuk kanë asgjë për të humbur, le të dridhen oligarkët, nuk do të ketë as të pasur as të varfër, toka është e lirë, i përket të gjithëve.
 32. Ndërgjegjësimi për të drejtat dhe vlerën tonë do ta bëjë lëvizjen e popujve të Venezuelës njëkohësisht, vendimtare dhe të plotfuqishme për pushtimet e fundit dhe më të lavdishme të saj: sistemin federal.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.