Si të ndihmojmë fëmijët e ndrojtur

foshnjë e ndrojtur vetëm

Ndrojtja nuk është e njëjtë me intversionin. Kur flasim për intversion, ne i referohemi një personi që gëzon vetminë dhe nëse ka pak miq kjo është për shkak se ai zgjedh, kështu është mirë dhe gjen rehati shoqërore. Nga ana tjetër, një person që është i ndrojtur do të dëshironte të kishte më shumë aftësi shoqërore në mënyrë që të ketë më shumë miq ose të jetë në gjendje të lidhet në një mënyrë tjetër me të tjerët se sa në të tashmen. Fëmijët e ndrojtur mund të jenë të shqetësuar sepse duan më shumë miq, por nuk dinë si.

Fëmijët kanë nevojë për udhëzimin e të rriturve, veçanërisht prindërit e tyre që të jenë në gjendje të shoqërohen më shumë dhe më mirë me të tjerët. Në këtë mënyrë ata do të jenë në gjendje të kenë miqësi të shëndetshme që i shoqërojnë në rritjen e tyre. Një fëmijë i ndrojtur nuk do të bëhet një qenie shoqërore brenda natës, por mund të ndihmohet për të mësuar se si funksionojnë mjediset shoqërore dhe për të ndërtuar marrëdhënie të mira shoqërore.

A është fëmija juaj i ndrojtur?

Në përgjithësi, nuk ka asgjë të keqe të jesh i ndrojtur. Fëmijët e ndrojtur kanë tendencë të dëgjojnë më mirë dhe të kenë më pak probleme në shkollë. Të qenit i ndrojtur bëhet një problem kur pengon për të bërë atë që pritet normalisht ose kur e bën fëmijën tuaj të palumtur. Ju mund të dëshironi këshilla profesionale nëse fëmija juaj:

 • Nuk dëshiron të shkojë në shkollë
 • Ka probleme për të bërë miq
 • Shqetësimet për të shkuar në ahengje ditëlindjeje ose duke luajtur sporte
 • Agershtë i etur për të qenë i ndrojtur

foshnjë e ndrojtur në ujë

Shkaqet

Ndrojtja është mjaft e zakonshme. Vlerësohet se midis 20% dhe 48% e njerëzve kanë personalitet të ndrojtur. Shumica e fëmijëve të ndrojtur thjesht lindin në atë mënyrë, edhe pse përvojat negative mund të luajnë gjithashtu një rol. A u shfaq papritur ndrojtja e fëmijës tuaj? Nëse është kështu, një ngjarje mund ta ketë shkaktuar atë dhe ata mund të kenë nevojë për ndihmë për ta kaluar atë.

person i ndrojtur
Artikulli i lidhur:
Si të ndalemi së ndrojturi

Pranimi i personalitetit të ndrojtur

Fëmijët e ndrojtur shpesh kanë tipare të përbashkëta. Pasi të njihen këto sjellje natyrore, ato mund të punohen më shumë sesa kundër tyre. Fëmijët e ndrojtur shpesh janë të vetëbesueshëm, të kujdesshëm dhe empatikë, por shpesh nuk u pëlqen të provojnë gjëra të reja. Ata mund të marrin më shumë kohë që të sëmuren dhe të përshtaten me situatat e reja.

Ata gjithashtu ka të ngjarë të dëshirojnë të jenë më shoqëror, por e kanë të vështirë të afrohen me të tjerët nga frika, pasiguria ose mungesa e aftësive shoqërore. Në këtë kuptim, Shtë e nevojshme t'i lejoni ata ritmin e tyre dhe të mos i bëni presion që të hapen më shumë ndaj të tjerëve.

Si ta ndihmoni një fëmijë të ndrojtur

Fëmijët e ndrojtur që duan të përmirësojnë marrëdhëniet e tyre shoqërore do të kenë nevojë për ndihmë nga mjedisi i tyre, pa presion dhe duke respektuar ritmet e tyre për ta arritur atë. Ata duan të kenë më shumë miq dhe të mësojnë të lidhen në mënyra më të shëndetshme, por nuk mund ta bëjnë gjithmonë sepse ndiejnë frikë që i bllokojnë.

foshnjë e ndrojtur ulur

Këtu do t'ju japim disa këshilla që, nëse keni një fëmijë të ndrojtur, t'i mësoni aftësi që e ndihmojnë atë të jetë më i shoqërueshëm tani kanë marrëdhënie më të shëndetshme ndërpersonale.

 • Siguroni një strategji hyrëse. Ndihmoni fëmijën tuaj të kontaktojë me një grup bashkëmoshatarësh dhe të dëgjojë, duke i lejuar të gjithë ca kohë që të mësohen me njëri-tjetrin. Mësojeni atë të gjejë një pushim në bisedë dhe të bashkohet pa u dukur shumë i detyruar. Ofroni paraprakisht pika bisede, të tilla si: "Edhe mua më pëlqejnë varkat". Një ide tjetër në këtë pikë është t'i jepni atij biseda fillestare në mënyrë që ai të jetë në gjendje të thyejë akullin me njerëzit e tjerë, duke përmendur diçka, për shembull, që i pëlqen në veshjen e personit tjetër. Vendosja e një marrëdhënieje të fortë ndërpersonale kërkon kohë dhe durim midis ndërveprimeve.
 • Ndërtoni besim. Kujtojini atë një kohë kur ai ishte në situata të reja dhe e kaloi atë. Kur shkoni në një festë ditëlindjeje, për shembull, përmendni një festë tjetër ku keni marrë pjesë dhe sa argëtim keni pasur me fëmijët e tjerë. Në këtë kuptim, është një ide e mirë që t'i ndihmoni ata të kapërcejnë sfidat që përforcojnë vetveten dhe se si ata mund ta bëjnë përsëri.
 • Punoni në aftësitë shoqërore. Jepini fëmijës tuaj një shans të praktikojë aftësitë e tij shoqërore sa herë që të mundet. Në dyqan, inkurajojeni atë të paguajë arkëtarin. Në darkë, kërkoni që të porosisin ushqimin e tyre. Ftojeni një mik të luajë në mënyrë që fëmija juaj të praktikojë më shumë me shokët e tij të klasës.
 • Ofroni komente pozitive. Lavdërojeni ose shpërblejeni të voglin tuaj për hapa të vegjël, siç është përshëndetja ose biseda me dikë. Nëse ai ngec para dikujt, flisni me të më vonë dhe tregoni se çfarë mund të përmirësojë herën tjetër kur të gjendet në një situatë të tillë.
 • Shprehni ndjeshmëri. Tregojini fëmijës tuaj që ju mund të shihni se ai ndihet i ndrojtur dhe që ndonjëherë ndiheni edhe ju ashtu, se është diçka normale që dikush i ndodh të gjithëve. koha Ndani me fëmijën tuaj histori nga jeta juaj në lidhje me kohët kur ju ka ndodhur dhe si e keni kapërcyer atë, dhe sa mirë ndiheni tani për këtë.

foshnja që është e ndrojtur

 • Bëhuni një model i sjelljes dalëse. Kur i tregoni fëmijës tuaj se si të përshëndesë njerëzit, të bisedojë dhe të jetë i mirë, ata ndihen më rehat duke bërë të njëjtën gjë. Mbi të gjitha, është shumë e rëndësishme që ju të tregoni dashurinë tuaj, pranimin tuaj dhe respektin tuaj për personalitetin e tyre. Lëreni të dijë se është në rregull të jetë i ndrojtur dhe se ai është i tillë. Ju nuk keni pse të ndryshoni personalitetin tuaj, thjesht duhet të mësoni strategji që ju bëjnë të ndiheni më mirë dhe të keni miqësi më të shëndetshme tani dhe në të ardhmen nëse kjo është ajo që dëshironi me të vërtetë.
 • Mos e vini në siklet. Asnjëherë mos e vini në siklet sepse është i ndrojtur ose etiketoni atë me fjalën "i ndrojtur". Fëmija juaj duhet të ndiejë që personaliteti i tij nuk është problem për të, por që nëse dëshiron të përmirësohet në marrëdhëniet e tij personale është sepse ai dëshiron ta bëjë këtë, jo sepse askush nuk po e bën atë. Asnjëherë mos e bëni të ndihet më pak vetëm duke qenë i ndrojtur, përkundrazi bëjeni që ai të shohë se njerëzit priren të kenë shumë përparësi në personalitetin e tyre.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.