9 fëmijë dhe adoleshentë tregojnë me krenari plagët e tyre

Fëmijëria është një nga momentet më të mëdha të pabesueshme në jetë, por mund të jetë gjithashtu shumë traumatike: përvojat negative mund të krijojnë shenja psikologjike që është e vështirë të kapërcehen. Çdo veçori fizike si gjatësia, ngjyra e lëkurës, prerja e flokëve, mbajtja e syzeve etj. mund të bëhet një tallje për shokët e shkollës.

Sidoqoftë, është e nevojshme të ndikoni shumë më tepër në ngritjen e vetëdijes, si fëmijët ashtu edhe prindërit, në mënyrë që këto ndryshime pranohen si normale.

Një fushatë e organizuar nga Kujdesi shëndetësor i fëmijëve në Atlanta, në bashkëpunim me fotografin Kate t parker, përpiquni të rrisni vetëvlerësimin e fëmijëve me shenja.

Kate mendon se të gjithë kemi plagët tona, por shpesh ato nuk janë as shenja fizike. "Shpresa ime është që njerëzit të mund të njohin të njëjtat shenja dhe të mos i shohin ato si një dështim ose diçka për t'u fshehur"shpjegoi ne gazete Huffington Post.

Kjo është arsyeja pse ai fotografoi fëmijë që kanë etiketa të lëkurës dhe nuk kanë turp prej tyre:

1) Unë kam punuar shumë për këto plagë. Jam krenar për këto kretina ».

Emmy

Emmy, gjashtë vjeç, diagnostikuar me anemi të qelizave drapër.

2) "Shenjat e mia janë historia ime".

Nylah

Nylah, 16 vjeç, përdori një pjesë të kockave të këmbës për të rindërtuar nofullën e saj.

3) "Ata më bënë në këtë mënyrë për disa arsye".

Çakëll

Lester, 7 vjeç. Ai lindi me një buzë të çarë dhe një qiellzë të çarë.

4) "Nuk kam asgje per te thene. Shenja ime u tregon njerëzve se unë i kam mbijetuar diçkaje të madhe ".

Mbylle

Cierra, 15 vjeç, kishte kancer të kockave.

5) "Gjërat ndodhin. Çohu, kapërceu atë dhe ndiq ëndrrën tënde ».

Christina

Christina, 8 vjeç. Ai theu gjurin.

6) Sytë e saj thonë se ajo është një luftëtare. Shenjat e saj tregojnë se ajo është një luftëtare ".

Ava

Ava, 2 vjeçe, e cila ka bërë një operacion në zemër.

7) Kush e pëlqen përsosmërinë? Përsosmëria është e mërzitshme ”.

nour

Nour, 11 vjeç. Ai ka një këmbë të amputuar për shkak të kancerit.

8) Unë mund të përballoj çdo gjë. Edhe ndjekësit ».

julian

Julian, 10 vjeç, ka dy këmbë protezë.

9) "Asgjë nuk mund të më ndalojë".

Amelia

Amelia, 3, lindi me një defekt të lindur të zemrës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.