Përgjegjësitë dhe detyrimet e fëmijëve në shtëpi

detyre shtepie

Fëmijët që në moshë të re kanë nevojë të kenë detyrime në shtëpi, ata duhet të dinë se janë pjesë e një bërthame familjare dhe se të gjithë kanë përgjegjësi dhe detyrime që duhet të përmbushen për të mirën e të gjithëve. Sigurisht, Ato nuk do të jenë të njëjtat detyrime në një fëmijë 5 vjeç si në një fëmijë 15 vjeç.

Në mënyrë të ngjashme, që fëmijët të bëjnë përgjegjësitë e shtëpisë me dëshirë, është e rëndësishme që motivimi për t'i bërë ato të merret parasysh. Ata duhet të jenë të motivuar për t'i bërë ato.

Çfarë nuk duhet të harroni

Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme që prindërit të mos kërkojnë më shumë se ato për të cilat janë të aftë fëmijët. Atyre duhet t'u jepen detyra që janë të afta t'i kryejnë në përputhje me moshën dhe zhvillimin e pjekurisë. Nëse i kërkoni një fëmije të bëjë një detyrë që nuk është në gjendje ta bëjë, ju nuk e mësoni ta bëjë atë dhe më e keqja, ju e kritikoni atë që nuk e ka bërë atë mirë ... ai nuk do të dëshirojë të bëjë një detyrë të ai tip apo i ngjashëm përsëri. Pse Sepse nuk doni të ndiheni të poshtëruar dhe Ju do të keni zhvilluar një pasiguri ndaj detyrave dhe një ndjenjë të papërshtatshmërisë që do të dëmtojë vetëvlerësimin tuaj.

bëj punë në shtëpi

Për këtë arsye, fëmijët duhet së pari të mësohen të bëjnë detyrat, në përputhje me moshën e tyre, dhe pasi t'i keni udhëzuar ata në kryerjen e asaj detyre në fjalë, dhe vetëm kur të shihni se ata janë të aftë ta bëjnë atë vetë, atëherë ju mund ta lejojë ta bëjë atë në mënyrë autonome, gradualisht duke i lejuar ata që të jenë në gjendje ta bëjnë atë dhe të ndjejnë punën e bërë mirë. Sigurisht, ata nuk do të bëjnë detyrat njësoj si ju, por kjo nuk ka pse të jetë pengesë për ata që të bashkëpunojnë në punët e shtëpisë, pasi që për të mësuar, gjithmonë duhet të bëni gabime së pari. Këto gabime, të drejtuara me afeksion dhe dashuri, Ata do t'i bëjnë ata të mësojnë t'i bëjnë gjërat më mirë për herën tjetër.

Mos bëni gabim duke bërë detyrat e shtëpisë për fëmijët tuaj kur gjërat nuk shkojnë mirë. Sepse atëherë ata do të ndiejnë se nuk janë të aftë ta bëjnë vetë. Kur nuk dini si të bëni diçka, ajo që ju duhet është udhëzimi juaj dhe mbi të gjitha, durimi juaj.

Detyrat dhe detyrimet që fëmijët mund të bëjnë

Në varësi të moshës që kanë fëmijët tuaj, ata do të jenë në gjendje të kryejnë disa detyra ose të tjera, por është e nevojshme që ata t'i ndiejnë ata si detyrime në shtëpi nga motivimi dhe kënaqësia e mirë për të bërë gjërat e bëra mirë. Kështu, fëmijët mund të kontribuojnë në funksionimin e duhur të familjes.

punët e shtëpisë

Fëmijët duhet të ndihen të dobishëm, të dinë se janë të aftë të bëjnë gjëra mirë për veten e tyre. Në fakt, të gjithë njerëzit duhet të ndiejnë se po ndihmojnë dhe po japin një kontribut. Kur një person merr pjesë dhe bën një punë ose jep kohën dhe talentin e tij, ata krijojnë një ndjenjë të përkatësisë dhe përkatësisë që është zam që lidh një grup së bashku. Që nga urbanizimi i shoqërisë, fëmijëve u është kërkuar të bëjnë gjithnjë e më pak për familjen ... dhe siç është normale, nëse ata nuk i bëjnë gjërat dhe nuk janë të motivuar për t'i bërë ato, ata thjesht nuk i bëjnë ato.

Në të kundërt, fëmijët që kanë përgjegjësi ndaj familjes zhvillojnë një ndjenjë të rëndësisë, përkatësisë së tyre dhe vetëvlerësimit rritet ndërsa kompetencat e tyre rriten. Kështu që… ia vlen që ata të marrin pjesë gjithashtu në përgjegjësitë dhe detyrat e shtëpisë, edhe nëse ata janë kundër.

Tjetra do t'ju japim një listë të vogël me disa ide në mënyrë që fëmijët tuaj të fillojnë të bashkëpunojnë me punët e shtëpisë tani. Detyrat që shihni do të grumbullohen kur plaken.

Fëmijët nga 2 deri në 3 vjeç

 • Merrni lodrat me të cilat nuk po luajnë dhe vendosini në vendin e tyre.
 • Ruani libra dhe revista në raftet e gjatësisë tuaj.
 • Pastroni tavolinat me një leckë pa produkte toksike
 • Vendosni pjatat dhe takëmet në tryezë.
 • Pastroni njollat ​​që ato shkaktojnë kur hedhin diçka mbi tavolinë ose dysheme.
 • Vendime të thjeshta: zgjedhja e një mëngjesi midis dy opsioneve
 • Higjiena me ndihmë: pastrimi i dhëmbëve, duarve, larja e flokëve, etj.
 • Hiqni rrobat me ndihmë dhe vendosini në vend.
 • Hidhni gjërat larg.
 • Ruani produktet në vendin e tyre.

Fëmijë 4 vjeç

 • Ndihmoni në vendosjen e tryezës.
 • Vendosni gjërat në vendin e tyre.
 • Ndihmoni në blerjen për të vendosur produktet në karrocë.
 • Ndihmoni në kopsht me detyra të thjeshta.
 • Ushqeni kafshët shtëpiake.
 • Ndihmoni në krijimin e shtretërve.
 • Ndihmoni në mbushjen e pjatalarëse.
 • Bëni sanduiçe të lehta.
 • Bëni ëmbëlsira të thjeshta.
 • Luaj në mënyrë autonome me pak mbikëqyrje të të rriturve, por pa hequr mbikëqyrjen plotësisht.
 • Ruani gjërat tuaja në vendin e duhur.

fëmijët që bëjnë detyrat e shtëpisë

Fëmijët nga 5 deri në 6 vjeç

 • Bëni një mëngjes të thjeshtë dhe pastroni rrëmujën.
 • Derdhni pijen tuaj.
 • Përgatitni tryezën.
 • Ndihmoni në detyrat e gatimit me mbikëqyrjen e të rriturve.
 • Bëni shtratin.
 • Pastroni dhomën tuaj të gjumit me ndihmë.
 • Pastroni lavamanin me mbikëqyrje
 • Ndajini rrobat e pastra nga ato që njoh. Duhet për të larë.
 • Palosni rrobat dhe vendosini larg.
 • Përdorni telefonin për të bërë thirrje anëtarëve të familjes.
 • Bëni blerje me mbikëqyrje.
 • Nxirrni plehrat me mbikëqyrje.
 • Ushqeni kafshët shtëpiake dhe pastroni ato që ndoten.

Djalë 7 vjeç

 • Kujdesuni për biçikletën tuaj nëse keni një të tillë.
 • Shkruani mesazhe për t'u komunikuar prindërve.
 • Drejtoni porosi të thjeshta.
 • Ujitni lëndinën.
 • Kujdesuni për gjërat tuaja.
 • Lani qenin ose macen.
 • Merrni çantat e ushqimeve.
 • Çohuni me një orë alarmi dhe vishuni në mënyrë autonome për të shkuar në shkollë.
 • Mësoni vlerat e mirësjelljes.
 • Aftësia për të kryer para për të paguar për blerje të vogla, të tilla si buka.
 • Higjiena autonome e banjës.

Nga mosha 7 vjeç, fëmijët fillojnë të jenë autonomë, kështu që ju mund t'u mësoni atyre më shumë detyra shtëpiake pasi ata integrojnë aftësinë e tyre për t'i bërë ato në shtëpi. Kur të ndihen të dobishëm do të jetë më e lehtë për ta që të vazhdojnë të mësojnë. Por mos harroni se mbi të gjitha ata kanë nevojë për durimin tuaj dhe të gjithë dashurinë tuaj që të jenë në gjendje të fillojnë ta bëjnë atë. Puna e shtëpisë duhet të përfshihet në rutinat e përditshme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.