Fëmijët: ata të urtët e mëdhenj

Fëmijët: ata të urtët e mëdhenj

Fraza për fëmijë

Unë ju lë një përmbledhje të shkëlqyeshme të frazave qesharake për fëmijë.

* "Veryshtë shumë e vështirë të jesh vajzë." Yvone, 4 vjeç.

* "Fuqia u shua dhe nëna, me një ton alarmi, pyeti:" Dhe tani, çfarë të bëjmë? " "Ndizni dritën e shpresës", u përgjigj Laura, 2, nga Capital.

* "Ndërsa luftonte sepse nuk mund të vishte një këpucë, ai protestoi:" Në krye, unë kam dy këmbë ". Tomás, 4 vjeç.

* "Nëna ime është jofitimprurëse", Maria, 6 vjeçe.

* "Pesë ëmbëlsira janë pak, por pesë vjet janë shumë", Mía, 5 vjet.

* Nëna shpjegoi se xhaxhallarët e saj ishin divorcuar. "Kjo nuk është jetë", u përgjigj ajo.
"Dhe si është jeta?", Pyeti mami. "Së bashku", përfundoi Inés, 5 vjet.

Dyshimet ekzistenciale

* "A nuk lahen kurrë policët që kanë gjithmonë të njëjtat rroba?" Xhulieta, 4 vjeçe.

* "Mami, pse të gjithë mund të shohin fytyrën time dhe unë nuk mund ta shoh?" Toti, 5 vjeç.

* "Sa vjeç është hija ime?" Jimmy, 6 vjeç.

* "Mami, pas kësaj dite, a do të jetë nesër?" Clara, 4 vjeçe.

Pyetja e koncepteve

* "Cili është emri juaj i mesëm?" "Paqe, nga" më lër të qetë ". Jasmine, 5 vjeçe.

* Ai pa një burrë në një karrocë në TV dhe ata shpjeguan se ai kishte pësuar një aksident. “A u shurr?” Pyeti Franka, 3 vjeç.

* Kur në klasën angleze i thanë se kukulla quhej kukull, ajo, duke qarë me të madhe, e korrigjoi mësuesen: «Jo! Kukulla ime nuk quhet kukull, quhet Javi! » Julia, 3 vjeçe.

Pastro llogaritë

* Ai shkoi me babanë e tij për të parë një garë mitingu. Ai e pyeti pse nuk po vraponte dhe babai u përgjigj se nuk kishte para për të blerë një makinë të tillë. "Dhe pse nuk blini para?" Sugjeroi Valentino, 2 vjeç.

* "Mami, pse do të punosh nëse arkëtarja në cep gjithmonë të jep para?", Gastón, 6 vjeç.

Përtej

* Kur i thanë se gjyshja kishte shkuar në parajsë, ajo e pyeti e shqetësuar: “Po sikur të bie? Si ta kapim? Carolina, 3 vjeçe.

* "Babi, nëse unë vdes dhe të gjithë vdesin ... kush do t'i marrë lodrat e mia?" Lucia, 3 vjeç, nga Capital.

* «Mami, a do të ketë tokë në parajsë? ... Me siguri nuk ka, sepse në atë mënyrë rritesh krahë dhe mund të fluturosh» Matteo, 4 vjeç.

Kafshët

* "Mami, a janë qentë gjithmonë të zhveshur?" Emilia, 4 vjeçe.

* "Mami! Pse nuk janë majmunët njerëz, nëse kanë duar si ne? " Veronica, 2 vjeçe.

* "Sot është Dita e Columbus, kjo është arsyeja pse unë do ta festoj atë me qenin tim, i cili është racë boksieri." Marcelo, 5 vjeç.

Kënaqësitë e jetës

* "Më pëlqen të fle me sy hapur, sepse nuk dua të humbas asgjë." Lucas, 3 vjeç.

* "Kur të rritem, dua të jem kuzhinier dhe, kur të jem qen, dua të ha guralecë ..." Joaquín, 2 vjeç.

* Ai po shikonte një film në televizion kur nëna e dërgoi të flinte. Dhe ai protestoi: "Mami, nuk e kupton që kur një foshnje si unë po shikon një film si ky nuk duhet të shqetësohet?" Agustín, 3 vjeç.

Marrëdhëniet familjare

* Tri netë me radhë djali shkoi të flinte para se babai i tij të kthehej nga puna dhe në mëngjes as ai nuk e pa pasi u largua herët për të shkuar në palestër. "Babi jeton në palestër, apo jo?", Pyeti Joaquín, 2 vjeç.

* "Mami: a do të jetojë gjyshja gjatë?" "Po, bijë, pothuajse si një elefant," u përgjigj nëna e saj. Dhe a do të shëndoshet edhe ajo kaq shëmtuar? Barbara, 3 vjeçe.

* Vajza e vogël luajti një lojë magjike. Nëna e tij hyri brenda dhe ajo e preku me shkopin magjik. "Plim! Unë thjesht ju shndërrova në një nënë të civilizuar [për të qenë e civilizuar]". Anu, 3 vjeçe.

* Duke dyshuar se prindërit e tij po "kërkonin" për një vëlla të vogël, ai paralajmëroi: "Nëse keni një fëmijë tjetër, unë do të gjej një familje tjetër", Ramiro, 5 vjeç.

Vizione të së ardhmes

* "Unë do të kem shumë të dashur por nuk do të martohem". "Pse?" Pyeti nëna. "Ashtë shumë punë". Martina, 6 vjeçe.

* Nëna i tha se ai do të kishte një vëlla të vogël dhe se ajo tashmë e kishte atë në bark. Ai e shikoi dhe e pyeti: "Mami, e ke ngrënë?" Benjamin, 3 vjeç.

Vetëkontroll

* Menjëherë pasi u shkel mbi tryezë, duke trokitur mbi karrige, duke përmbysur të gjithë ushqimin dhe gotën e saj me ujë mbi të, ajo tha: "Mos u shqetëso mami, unë jam nën kontroll të plotë [për shkak të" gjithçkaje nën kontroll]. " Anxhelos, 3 vjeç.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.