Fasule dhe Krishnamurti

jetëPasi bisedoi për gati një orë, Krishnamurti Ai tha se kishte ardhur koha për pyetje.

Dje dikush më pyeti pas bisedës se si do ta përkufizoja "jetën". A është ai person këtu?

Po Master- tha dikush nga poshtë.

Unë nuk jam mësuesi juajKrisnamurti u përgjigj. Mësuesi juaj është brenda jush. Dje ju kërkova të më sillni dy qiqra, dy thjerrëza ose dy fasule, në mënyrë që të përgjigjem sot në pyetjen tuaj. A i keni sjellë?

Po, këtu i kam ato tha njeriu.

Një burrë rreth të 40-ave u fut përpara audiencës dhe i dha Krisnamurti dy fasule të bardha, të cilat pedagogu i hoqi, duke shtrënguar një në secilën grusht.

-Unë do ta ruaj përgjigjen për fund shtoi ajo.

Për gjysmën e orës tjetër, Juddi Krishnamurti iu përgjigj të gjitha llojeve të pyetjeve për të gjitha llojet e temave. Mbaj mend që lëvizja e tij, nëse do të ishte, në lidhje me pyetjen e shtyrë, kishte arritur të më mbante në pritje.

Ishte koha për të thënë lamtumirë dhe Krishnamurti uli kokën dhe na foli ngadalë:

-Ata më pyesin se çfarë është jeta për mua ... Unë mendoj se nuk mund ta shpjegoj atë vetëm me fjalë, sepse jeta shihet, ndihet, jetohet. Nuk mund të jap përkufizime- përsëriti ai. por mbase mund të jap një shembull.

Pasi bëri pauzë, Krishnamurti vazhdoi:

-Jeta është ndryshimi midis kësaj ...- tha duke treguar fasulen që e kishte mbajtur në dorën e majtë - dhe kjo tjetra- përfundoi ai, duke treguar fasulen tjetër, atë që i kishte mbetur në grushtin e djathtë.

Një thirrje habie mbushi dhomën.

Nuk ishte për më poshtë.

Një syth i vogël jeshil vështroi nga fasulja që qëndronte në sytë e thjeshtë në pëllëmbën e tij të djathtë.

Në pak më shumë se 30 minuta, me nxehtësinë dhe lagështinë e dorës së tij të mbyllur, vetëm një nga fasulet kishte mbirë.

Më vonë, shumë më vonë, pyetjet do të vinin.

Cfare ndodhi?

Si e bëri ai?

Më vonë akoma, përpjekjet për të shpjeguar që do të hapnin pyetje të reja: si mundet një burrë të trajtojë lagështinë, nxehtësinë dhe energjinë e grushtit të tij të shtrënguar për të bërë që një fasule të mbinë brenda një kohe kaq të shkurtër?

Si mund ta bësh atë në vetëm një nga duart e tua?

E gjitha që do të ishte më vonë ... sepse në atë moment e vetmja gjë që kishte rëndësi, për fëmijën që isha, ishte befasia dhe zbulimi i një mesazhi të pamundur të harrohej:

Jeta është zgjerim, rritje, hapje ...

Jeta është gëzim, po zgjohet dhe po ashtu, pse jo ?, Diçka misterioze.

Fuente: Jorge Bucay.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.