«LA BUENA SUERTE», një bestseller spanjoll

Paç fat. Çelësat e prosperitetit. Ajo tashmë është bërë një sukses i madh botues botëror dhe është përkthyer në 13 gjuhë.

fat i mire
Libri u shkrua nga dy profesorë të rinj Spanjollë nga shkolla e biznesit Esade: Álex Rovira Celma, gjithashtu autor i Busulla e brendshme, ed. Kompania aktive; dhe Fernando Trías de Bes
bashkëautor bashkë me mësuesin mësues Philip Kotler de Marketingu anësor, ed. Wiley

Në tetë orë dhe "në një rresht", Rovira dhe Trías de Bes shkruajtën një fabul biznesi që përmbyti libraritë nëpër botë dhe që, e pabotuar, u bë një sukses i paparë botues.

Ajo që ndodhi është si vijon: origjinali arriti në duart e agjentëve editorialë Isabel Monteagudo dhe Maru de Montserrat, nga Redaktorët Ndërkombëtarë, të cilët panë në të një bestseller ndërkombëtar të mundshëm.

Dhe nuk u mungonte shikimi. Në një kohë të shkurtër të drejtat u fituan nga botuesit prestigjioz për të më shumë se 40 vende dhe është përkthyer tashmë në 13 gjuhë.

Shfaqja është një fabul pothuajse universale (një personazh kryesor është magjistari Merlin, për shembull) në lidhje me kuptimin e fatit. Kalorësit trima Sid dhe Nott shkojnë në pyllin e magjepsur nga shtigje të ndryshme për të kërkuar tërfilin me katër gjethe që Merlin siguroi se do të lindnin diku. Kush arrin ta gjejë, do të posedojë fat i pakufizuar.

Në kërkimin e tyre ata takojnë personazhe të ndryshëm të cilëve u kërkojnë ndihmë për të arritur qëllimin e tyre. Por Edhe pse ata marrin të njëjtin informacion, ata nuk e interpretojnë atë në të njëjtën mënyrë.

Cili është ndryshimi midis fatit dhe fatit të mirë? Sipas autorëve, fati i mirë është në dispozicion për të gjithë, por vetëm disa janë të aftë të krijojnë rrethanat për ta pasur atë. "Krijimi i fatit të mirë ka të bëjë vetëm me krijimin e rrethanave", thonë autorët që përdorin librin e tyre si shembull. "Disa do të mendojnë se kemi qenë me fat", thonë ata, megjithëse ajo që ata kanë bërë është të krijojnë kushtet për të qenë me fat.

Suksese në SHBA.

Guri i suksesit të këtij libri është pranimi i tij i mirë në industrinë botuese të Amerikës së Veriut. Puna ishte e tërbuar dhe ka pasur disa botues të mëdhenj të Amerikës së Veriut që luftuan për të marrë të drejtat Fat i mirë: Krijimi i kushteve, i cili është titulli me të cilin është botuar në anglisht.

Më në fund Susan R. Williams nga Jossey-Bass bleu të drejtat për Shtetet e Bashkuara dhe për të gjitha vendet anglishtfolëse: Mbretëria e Bashkuar, Kanada, Afrika e Jugut, Australia, Irlanda ose India, ndër të tjera. I njëjti botues administron të drejtat e përkthimit në Rusi, Kinë dhe Izrael.

Në Spanjë, botuesi që botoi këtë libër është Empresa Activa (la de Kush ma ka marrë djathin? o Peshk).

9 rregullat e fatit të mirë.

Fati nuk zgjat shumë, sepse nuk varet nga ju. Fat i mirë krijohet nga vetvetja, prandaj zgjat përgjithmonë », Shtë i pari nga nëntë rregullat e fatit të mirë që përshkruhen nga Rovira dhe Trías de Bes në fabulën e tyre. Pjesa më e madhe e suksesit të librit është për shkak të universalitetit të këtyre parimeve.

"Shumë janë ata që duan të kenë fat të mirë, por pak që vendosin të shkojnë për të", "që të vijë fat i mirë është të krijosh rrethana të reja" ... janë ide të tjera me të cilat këta autorë ndërtojnë historinë e tyre. Dhe, për të mbështetur qëndrueshmërinë e këtyre tezave, ata citojnë autorë të tillë si:

1) Virgilio: «Fat i ndihmon të përdorurat».

2) Pablo Neruda: "Fati është preteksti për të pasuksesshmit".

3) Isaac Asimov: "Fati favorizon vetëm mendjen e përgatitur".

4) Jacinto Benavente: "Shumë njerëz mendojnë se të kesh talent është fat, pak megjithatë mendojnë se fati mund të jetë çështje e talentit."

5) George Bernard Shaw: «Vetëm ai që çohet dhe kërkon rrethanat triumfon në botë dhe i beson nëse nuk i gjen».

6) Woody Allen: "90% e suksesit bazohet thjesht në këmbënguljen".

Ju mund ta blini librin KETU

Libër audio Paç fat


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.