Feminizmi dhe makizmi: dy ekstreme që janë po aq të dëmshme

Shoqëri pa hembrizma ose makizëm

As hembrizmi, as feminizmi, as machismo ... mbi të gjitha ne jemi njerëz. Njerëzit që duan të marrin trajtim të barabartë, një trajtim që nuk na denigron si njerëz, respekt në pjesë të barabarta nga e gjithë shoqëria. Fatkeqësisht, për shumë është shumë e komplikuar për të kuptuar se ne jemi njerëz me të drejta dhe detyra dhe që të jesh një shoqëri e mirë, ajo që duhet të bësh është të… respektosh njëri-tjetrin.

Ka shumë qëndrime seksiste në shoqërinë tonë që ndajnë njerëzit. Në realitet ka shumë terma që shkaktojnë vetëm konfuzion tek njerëzit që nuk kanë trajnim specifik në këto zona dhe që madje mund të përkeqësojnë problemin e ndarjes shoqërore.

Hembrizmi dhe feminizmi

Hembrimo dhe feminizmi nuk janë të njëjtat, por ato janë të hutuara. Ka pronarë që besojnë se dy terma janë të njëjtë ose se ato nënkuptojnë të njëjtën gjë, por asgjë nuk mund të jetë larg së vërtetës. Kuptimi i feminizmit ka shumë peshë dhe histori dhe feminizëm, përveç se është i ndryshëm, ai është një term që përdoret kohët e fundit.

feminizëm

Kur flasim për feminizmin, ne po flasim për lëvizjet shoqërore që ekzistojnë me qëllim për t'i bërë gratë të dukshme dhe fuqizuese. Ata kërkojnë barazi të gjinive dhe mundësive në vend që gratë të jenë nën burrat. Feminizmi është pra një fenomen shoqëror me një histori të gjatë që është shndërruar në vite.

Feminizmi nuk është i njëjtë me feminizmin

Shtë bërë një përpjekje për të ndryshuar legjislacionin, zakonet ose zakonet e një shoqërie që vazhdon ende kryesisht me mendime macho, për shkak të mbizotërimit shekuj të burrave mbi gratë. Shkaku i kësaj fushe nuk mund të kuptohet kurrë, pasi burrat dhe gratë janë dy qenie që duhet të kenë të njëjtat të drejta dhe detyrime në këtë shoqëri. Kërkohet barazi dhe respekt i ndërsjellë.

Feminizmi

Kur flasim për feminilitetin, kemi parasysh diçka krejt tjetër. Ai i referohet një qëndrimi përbuzjeje dhe sulmesh pa kriter ndaj burrave vetëm sepse ata janë të tillë. Do të ishte si makizëm ndaj grave, por ndaj burrave në këtë rast.

Vihet re një sjellje e drejtpërdrejtë e përbuzjes ndaj burrit, qoftë me sjellje, biseda apo fyerje. Feminizmi ka të bëjë shumë me seksizmin.

Lufta e grave për barazi shoqërore

Feminizmi nuk ka asnjë lidhje me feminizmin

Siç mund ta shihni, feminizmi dhe feminizmi nuk kanë asnjë lidhje me një gjë ose me tjetrën. Feminizmi është një fenomen shoqëror i luftës i bazuar në respektin për burrat dhe gratë, dhe feminizmi është një qëndrim përbuzës për burrat vetëm për të qenë të tillë. Po me të vërtetë, të dyja janë produkte të pabarazisë midis burrave dhe grave, ku gratë janë dëmtuar gjithmonë përgjatë historisë, duke krijuar atëherë këtë luftë nga njëra anë dhe këto ndjenja të inatit dhe urrejtjes nga ana tjetër.

Feminizmi është një kolektiv që drejtohet nga lëvizjet shoqërore. Nuk mund të përkufizohet si diçka individuale. Shtë një ndryshim që dëshironi të arrini në sistem. Nga ana tjetër, sa i përket feminizmit, ai është një qëndrim individual, i dikujt në veçanti që ka këto ndjenja të veçanta. Një person që është feminist nuk ka pse të jetë feminist. Një person feminist ka tendencë të mbështesë gjithashtu feminizmin, megjithëse ata mund të kenë mendime më ekstreme ose që jo të gjitha feministët i ndajnë (veçanërisht nëse nuk mbrojnë barazinë dhe respektin).

Feminizmi kërkon mirëqenien e të gjithëve, fuqi të barabartë për burrat dhe gratë. Nga ana tjetër, Machismo dëshiron që njeriu të ketë fuqi vetëm sepse është i tillë. Nga ana tjetër, feminizmi dhe urrejtja që gjeneron ndaj burrave duan një paragjykim shoqëror, ata duan që gratë të kenë pushtet dhe burrat të mos e kenë më atë. Ata ndiejnë refuzim ndaj burrit.

Shumë njerëz feministë mendojnë se njerëzit 'femra' mund të dëmtojnë lëvizjen e tyre shoqërore. Hembrizmi ekziston edhe pse shumë njerëz nuk duan ta shohin atë, Nuk është e krahasueshme me makizmin, por ndihmon për ta kuptuar më mirë.

Machismo është një mendim i pabazuar nga burrat, ku ata vetë mendojnë se janë qenie superiore ndaj grave. Ata mendojnë se njeriu është njeriu, i cili komandon, i cili dominon. Machismo është një ideologji që përfshin tërësinë e qëndrimeve, sjelljeve, praktikave shoqërore dhe besimeve, ku gratë duhet të nënshtrohen dhe të diskriminohen sipas vullnetit të burrave. Normalisht me sjellje poshtërimi ose zhvlerësimi ndaj gruas.

Burrat dhe gratë të njëjtat të drejta dhe detyra

Çfarë harrojnë shovinistët femra dhe meshkuj

Mendimet ekstreme gjithmonë turbullojnë gjykimin e njerëzve, sepse bllokojnë komunikimin ose mirëkuptimin. Ka gjëra që shovinistët femra dhe meshkuj i harrojnë dhe kjo është, po, është e vërtetë që burrat dhe gratë janë të ndryshëm në shumë mënyra, por kjo NUK do të thotë që njëri duhet të jetë inferior ndaj tjetrit ose anasjelltas. Dallimet midis burrave dhe grave janë ato që na japin vërtet pasuri shoqërore dhe njerëzore, gjë që na bën një specie unike.

Ata harrojnë se shoqëria jonë nuk duhet të bazohet në një luftë për pushtet, se nuk duhet të ketë palë. Ju nuk jeni një grua ose jeni një burrë, nuk jeni në anën e burrave ose në anën e grave ... ne jemi thjesht njerëz. Ne duhet të jetojmë dhe të bashkëjetojmë si njerëz. Sistemi është i organizuar dobët për shkak të mungesës së informacionit ose mosnjohjes së së kaluarës. Aktualisht, ne kemi informacion dhe kritere të mjaftueshme për të qenë në gjendje të ndryshojmë gjërat, për të kuptuar që burrat dhe gratë nuk janë skuadra kundërshtare, ne jemi plotësues dhe kemi nevojë për njëri-tjetrin.

Një shoqëri që disavantazhon gratë po shkon keq. As një shoqëri që vë në disavantazh njeriun nuk do të bëjë mirë. Bëhet fjalë për marrjen e roleve lirisht. Shtypësit nuk janë të nevojshëm dhe nuk duhet të ketë viktima. Askush nuk ka pushtet mbi askënd. Fuqia korrupton qenien njerëzore.

Importantshtë e rëndësishme dhe e domosdoshme që e mira shoqërore të kuptojë se ekstremitetet nuk janë kurrë të mira. Shoqëria ka vetëm një term që duhet njohur dhe vlerësuar: njerëzit. Ne duhet të luftojmë për të mirën njerëzore, për të mirën shoqërore. Ajo që mund të jetë e trishtuar është se ka ende një rrugë të gjatë për të bërë vetëm për shkak të vështirësisë që ajo paraqet për shumë njerëz, duke hapur mendjen.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.