Shikoni filma që ju bëjnë të mendoni dhe arsyen e tyre për të qenë

Që nga fillimi i saj, bota e kinematografisë u formua në mënyrë që të sigurojë argëtim për publikun. Duke ndjekur gjurmët e shprehjeve të para të artit që u krijuan në teatër. Të dy janë ruajtur sot dhe zënë një vend shumë të rëndësishëm, aq sa kinemaja është pozicionuar në botën e argëtimit, duke u njohur në të gjithë botën si arti i shtatë, forma më domethënëse e shprehjes kulturore.

Sot shfaqen mijëra filma çdo ditë, që mbulojnë një numër temash të ndryshme. Ato janë ndarë në kategori unike që shikuesit të zgjedhin sipas shijeve dhe preferencave të tyre, ndër ato kryesore janë: trillimi shkencor, fantazia, drama, tmerri, komedia, romantika, animacioni, jeta reale, dokumentarët, muzikalet, aksionet dhe të tjera.  Këto shprehje artistike shërbejnë që shikuesi ta shohë botën nga një këndvështrim i veçantë, duke larguar emocione të ndryshme që kalojnë nga tronditja, gëzimi dhe habia, te dhimbja, trishtimi dhe frika. Na afron me botët e tjera dhe tregon kultura të ndryshme. Ata përgjithësisht kërkojnë të japin një mesazh të mirë reflektimi, duke përfituar nga katarsisi, filmat prodhohen për t'i bërë shikuesit të mendojnë dhe që ata nga ana tjetër të ndihen të identifikuar me personazhet e filmit.

Disa opsione të filmave të thellë

Nëse jeni nga ata njerëz që kërkojnë diçka më shumë në kaseta, të cilët nuk janë të kënaqur me komplotet klasike dhe themelore të të gjitha kohërave. Ju nuk mund të ndaloni së shikuari këta filma që të provokojnë, nëse dëshironi dilni nga zona juaj e rehatisë dhe kënaqunir i një riprodhimi kompleks që do t'ju vendosë në një rrugë pa krye dhe do t'ju bëjë të kërkoni kudo për përgjigjet. Kushtojini vëmendje, sepse nuk mund të ndaloni së shikuari filmat e mëposhtëm:

film

Origjina:

 vetëm të mendosh për ëndrrat e të tjerëve është jashtëzakonisht interesante. Regjisori Christopher Nolan, drejton një film fanta-shkencor, një nga filmat që të bën të mendosh, ku protagonisti Don Cobb, i luajtur nga aktori, fituesi i Oskarit Leonardo DiCaprio, udhëton nëpër botë dhe ka aftësinë të hyni në ëndrrat e njerëzve, me qëllim të vjedhjes së sekreteve të vlefshme thellë brenda nënvetëdijes. Kjo aftësi e jashtëzakonshme e lejon atë të ndërmarrë në botën e spiunazhit të korporatave, por pasi gjërat të dalin jashtë kontrollit, ai kërkon një mënyrë për të shpenguar veten, duke provuar një punë të fundit ku duhet të arrijë të pamundurën, nëse ai ka sukses, ai do të shërohet jetën e tij, por nëse ai dështon, mendja e tij do të jetë skena e një krimi fatal.

Kujtim:

Leonard, është një i ri që pësoi një traumë të madhe në kokë për shkak të një goditje, e cila i shkaktoi atij dëmtime serioze, të humbjes së kujtesës. Protagonisti nuk mund të ruajë kujtime të reja, dhe e fundit që ai mban në kujtesë është fakti tragjik se si ia shkaktuan atë dëm, kur ai u përpoq të shpëtonte gruan e tij nga vrasja. Tani për të bërë drejtësi dhe për të marrë hak për vdekjen e partneres së tij, ai përdor një aparat fotografik të çastit dhe disa shënime që ai ka bërë tatuazhe në trupin e tij për të zgjidhur krimin.

Iluzionistët:

Isshtë një nga filmat që ju bën të mendoni, bëhet fjalë për një treshe djemsh Michael Atlas, Merritt Osbourne, Jack dhe Henley që veprojnë si magjistarë udhëtues, ju përdorni truket e tyre të iluzionit për të grabitur bankat, dhe pastaj në fund të veprimeve të tyre ata i shpërndajnë paratë në publik pa nuk ka interes për të mbajtur një qindarkë. Autoritetet bëhen dyshues dhe fillojnë të hetojnë këta djem, por për ta bërë këtë, ata punësojnë një magjistar tjetër për t'i ndihmuar të zbulojnë sekretet prapa mashtrimeve.

Efekti flutur:

Protagonisti Evan Treborn, i luajtur nga aktori Ashton Kutcher, ka kujtime të tmerrshme nga fëmijëria e tij, derisa një ditë ai arrin të kthehet në kohë dhe të pushtojë trupin e tij si fëmijë përsëri, për të ndryshuar disa ngjarje që shënuan jetën e tij, por ai zbulon se ndryshimi më i vogël ndryshon në mënyrë drastike të tashmen dhe duhet të udhëtojë disa herë për të parandaluar që jeta e tij të jetë më e keqe se ajo që kishte para se të zbulonte aftësitë e tij.

Shtatë (shtatë):

film thriller horror me protagonistë Brad Pitt dhe Morgan Freeman, aktorët luajnë dy detektivë që ndjekin një psikopat dhe vrasës serial i pamëshirshëm, i cili përdor shtatë mëkatet vdekjeprurëse si një motiv për të kryer krimet e tij të tmerrshme.

filmi2

 

Një mrekulli për Lorenzo:

është një dramë familjare, e mbështetur në një rast të jetës reale, që tregon historinë e një çifti të martuar që marrin lajmin tragjik se djali i tyre i vetëm vuan nga një sëmundje e çuditshme, e cila po shkakton dëmtime progresive të trurit dhe së shpejti do të vdesë, pasi që ka nuk ka kurim.

Komploti shpaloset kur nëna e tij nuk e pranon këtë diagnozë fatale, merr masa për këtë çështje dhe fillon të hetojë vetë rastet e kësaj sëmundjeje në mënyrë që të shpëtojë jetën e djalit të saj të vogël. Isshtë një histori e dashurisë, shpresës dhe këmbënguljes që do të përmbytin shqisat tuaja.

Mrekullia e jetës:

Filmi kthehet në vitet '50, tregon jetën e një fëmije i cili është në mes të një nëne të dashur dhe një babai agresiv, kur të rritet, ai fillon të kujtojë anekdota nga fëmijëria e tij, se si ata kanë shënuar jetën e tij dhe gjithashtu duke i bërë vetes pyetje në lidhje me krijimin e universit dhe tema me thellësi të madhe, u krye me një rrëfim të komplikuar, i cili do t'ju bëjë të jeni të vëmendshëm në çdo kohë.

Z. Askush:

film me protagonist aktorin Jared Leto, ku ai luan Nemo, qenia e fundit njerëzore e vdekshme në tokë, kur shkenca tashmë ka arritur të krijojë pavdekësinë. Duke pasur një moshë të shtyrë, Nemo fillon të vë në dyshim momente, episode, qëndrime të jetës së tij që mund të bëhej ndryshe. Filmi ju bën të mendoni dhe të reflektoni mbi kuptimin e gjithçkaje.

 

Vrapo drejtuar lola:

Lola është një grua e re e zakonshme nga Berlini, derisa një ditë i telefonon i dashuri i saj që punon në fushën e trafikut të drogës, për t’i thënë asaj se një vjedhje e madhe parash ishte vjedhur dhe ajo duhet ta ndihmojë atë të marrë më shumë, ose shefin e saj, një ilaç të fuqishëm tregtari do ta vrasë atë. Kompleksiteti i komplotit do t'ju mbështjellë plotësisht, pasi është një nga filmat që ju bën të mendoni dhe reflektoni, në ato raste kur ne marrim një vendim dhe pastaj peshojmë, çfarë do të kishte ndodhur nëse do të kisha bërë diçka tjetër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.