8 filma për vetë-përmirësim

shiko film duke ngrene kokoshka

Të gjithë e dimë që kinemaja është një mjet i mirë argëtimi, por kur përmbajtja është cilësore, gjithashtu mund të përcjellë vlera të mëdha për ata që e shikojnë filmin. Sot ne duam të flasim me ju rreth filmave të vetë-përmirësimit që janë motivues dhe frymëzues, që ju bëjnë të reflektoni dhe që kanë një mesazh të shkëlqyeshëm për t'ju aplikuar çdo ditë dhe gjithashtu gjatë gjithë jetës suaj.

Nëse nuk e dini se cilin film mund ta shihni këtë fundjavë ose sonte, mos harroni këtë përzgjedhje sepse do t'ju pëlqejnë secili prej tyre. Ata janë filma që do t'ju ndihmojnë të zhvilloheni dhe që do t'ju kujtojnë rëndësinë e jetës dhe sa mirënjohës duhet të jemi çdo mëngjes të jetës sonë. Në ju do të zgjohen emocione që nuk e dini se mund të zgjohen vetëm duke parë një film.

Filma që mund t'ju emocionojnë

Ka filma të vetë-përmirësimit që do t'ju entuziazmojnë ... disa do t'ju bëjnë të ndiheni të frikësuar, të tjerët do t'ju bëjnë të reflektoni ... ka shumë tema të ndryshme, kështu që është ideale që të zgjidhni temën që ju pëlqen më shumë ose që të intereson që të mund ta shikosh pa u mërzitur dhe pa mundur të shijosh çdo minutë të filmit.

Kur mbaron një film Nëse ju ka pëlqyer shumë, mund të ndjeni një boshllëk të caktuar brenda jush për shkak të gjithçkaje që ju ka dhënë. Kur të dalin kreditet përfundimtare, ju do të hyni përsëri në jetën tuaj të përditshme, por diçka do të ketë ndryshuar brenda jush falë vlerave që filmi ju ka transmetuar ose asaj që ju ka bërë të ndiheni. Ju do të jeni në gjendje të transformoni perspektivën e jetës dhe të merrni vendime që mbase nuk do t'i kishit marrë më parë ose nuk do t'i kishit menduar. Mos harroni zgjedhjen tonë të filmave!

Përzgjedhja e filmave të përmirësimit personal

Poetët e vdekur shoqëria

Poetët e vdekur shoqëria

Klubi i poetëve të vdekur është një film i përmirësimit personal që duhet të jetë ndër opsionet e para. Robin Williams bën një rol të jashtëzakonshëm në rolin e tij si një mësues i klasës së lartë të shkollës së mesme i cili vepron si një forcë frymëzuese për studentët për të zbuluar kuptimin e jetës së tyre përmes poezisë. Shtë një histori e ndjeshme që do t'ju bëjë të entuziazmoni dhe të reflektoni në jetën tuaj.

shkëmbor

shkëmbor

Kjo histori ka të bëjë me jetën e një boksieri i cili ka mundësinë të luftojë në një kampionat botëror në pesha të rënda dhe lufton për të fituar respekt, por jo atë të të tjerëve ... nëse jo vetë ai. Filmi ju përcjell një mesazh të fortë: asgjë nuk është e pamundur nëse keni këmbëngulje dhe vullnet për ta arritur atë. Plus, gjithashtu u mëson shikuesve tuaj se askush nuk duhet të nënvlerësojë potencialin tuaj. Asgjë nuk është e pamundur kur përpiqesh mjaftueshëm.

I paprekshëm

film i paprekshëm

Ky është një nga filmat më të suksesshëm të vetë-përmirësimit që mund të ekzistojë, ndoshta është për shkak se bazohet në ngjarje të vërteta ose sepse është thjesht një film i mrekullueshëm. Philippe është një njeri i pasur që mbetet katërkëmbësh dhe ka nevojë për dikë që të kujdeset për të 24 orë në ditë.

Ky person që kujdeset për të rezulton të jetë Driss, një njeri sub-Saharian që ka një rekord penal dhe që jeton në një bazë margjinale për shkak të burimeve të pakta që ka. Në film mund të shihni tronditjen kulturore që kanë të dy protagonistët, por në të njëjtën kohë ata ndërtojnë një marrëdhënie solide dhe mbështetëse që prish çdo barrierë kulturore ose socio-ekonomike.

Jeta eshte e bukur

Jeta eshte e bukur

Nëse doni të qani me një film, atëherë "Jeta është e bukur" është ajo që duhet të shihni ... edhe nëse përgatitni indet, sepse do t'ju duhen. Ky film u drejtua nga Roberto Benigni i cili u bë i famshëm në botë falë këtij filmi. Gido është një burrë hebre që dërgohet së bashku me familjen e tij në një kamp përqendrimi gjatë epokës naziste. Ky baba përpiqet të mbrojë integritetin mendor të djalit të tij duke krijuar një fantazi për atë që po ndodh rreth tij, në mënyrë që ai të mos kuptojë mizoritë që bëhen atje ...

Ndëryjor

ndëryjor

Ky film tregon një të ardhme alternative ku qeniet njerëzore shterojnë të gjitha burimet për të mbijetuar në planet dhe duhet të kërkojnë botë të tjera në mënyrë që të mbijetojnë. Megjithëse është një film i trilluar shkencor, vlen të reflektohet mbi të, pasi që nëse kjo do të ndodhte, realiteti është që ne nuk do të kishim asnjë planet tjetër ku të ktheheshim ... Protagonisti i këtij filmi duhet të lërë periudhat kohore të familjes së tij për t'u përpjekur të shpëtojë njerëzimin duke udhëtuar nëpër hapësirë, edhe pse ata që largohen dhe ata që qëndrojnë do të kalojnë nëpër fatkeqësi të ndryshme që do të duhet të kapërcejnë.

Teoria e gjithçkaje

Everythingshtë gjithçka

Ky film flet për mënyrën se si u përball astrofizikanti Stephen Hawking gjatë rinisë së tij kur iu desh të përballej me diagnozën e sëmundjes së tij. Filmi tregon ndërlikimet me të cilat ai duhej të përballej dhe si nuk mund të përparonte gjithçka që dëshironte dhe problemet që duhej të përballonte me gruan e tij të parë. Ky film do t'ju tregojë se ju mund të jeni gjithçka që dëshironi të jeni ... për sa kohë që dëshironi ta arrini atë, ju mund të kapërceni çdo fatkeqësi.

Pianisti

Pianisti

Ky film është vlerësuar i shkëlqyer. Drejtuar nga Roman Polanski, ajo tregon historinë e një pianisti polak dhe hebre që jeton në një lagje të Varshavës pikërisht në kohën e Rajhut të Tretë. Nazistët hyjnë në qytet dhe protagonisti duhet të mbijetojë duke u fshehur me kompaninë e vetme të pianos së tij. Filmi tregon frikën e vazhdueshme të protagonistit për tu zbuluar.

Invictus

ISDF sdf

Ky film tregon jetën e Nelson Mandela, i cili ishte burgosur për shumë vite për idetë e tij politike, është në gjendje të bëhet një paditës i Afrikës së Jugut. Në film pajtimi i zezakëve dhe të bardhëve është i mundur dhe protagonisti bën gjithçka që të jetë e mundur në mënyrë që qytetarët e tij të jetojnë midis respektit dhe paqes, promovimin e të drejtave të njeriut.

Këto 8 filma janë të shkëlqyeshëm për të kuptuar përmirësimin personal te njerëzit, dhe mbi të gjitha, në mënyrë që kur të mbaroni së shikuari ndonjë prej tyre, të mund të reflektoni në jetën tuaj. Megjithëse ka shumë filma të tjerë të shkëlqyeshëm për vetë-përmirësimin, ju mund të filloni me këto 8… dhe të zbuloni se cili ju pëlqen më shumë!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.