Çfarë studion fizika klasike? Konceptet shpjeguese të degëve

Fizika klasike është ideale për të zgjidhur të gjitha problemet teknike të një natyre njerëzore, si dhe për të shpjeguar strukturat e sistemit diellor dhe universit që ofron përgjigjet që nuk kënaqin për të gjitha dyshimet kozmologjike.

Sot kemi dashur t'ju japim një informacion shumë të plotë në lidhje me fizikën klasike, në mënyrë që të keni një nocion shumë më real për pyetjet e ndryshme që lindin rreth kësaj shkence të mrekullueshme.

Fizika klasike

Ky term përdoret për t'iu referuar fizikës që ekzistonte para shfaqjes së mekanikës kuantike, përfshirë degë të ndryshme të studimit të tilla si termodinamika, optika, akustika, elektromagnetizmi ndër të tjera. Fizika klasike quhet ndryshe ajo ekzistuese para vitit 1900 dhe fizika moderne përfshin vitet 1900 e tutje, ardhja e mekanikës kuantike i dha fizikës së konsideruar klasike një këndvështrim të ri.

Fizika moderne

Për të bërë një parantezë përpara se të vazhdosh të shpjegosh degët e ndryshme të fizikës klasike, është e nevojshme ta dallosh atë nga fizika moderne.

Max Planck fillon të tijën "sa" hetime energjia në fillim të shekullit të XNUMX-të, e cila shpjegoi se ato përbëheshin nga grimca energjie që nuk ndahen.

Atëherë lindi kjo degë e re e fizikës që kërkon të studiojë ndryshimet që ekzistojnë në atome, sjelljet e ndryshme që i ndodhin materies dhe forcat që qeverisin të dyja. Fizika moderne studion fenomenet që ndodhin me shpejtësinë e dritës ose vlerat që i afrohen asaj.

Po kështu, problemet e shfaqura nuk mund të zgjidheshin me qasje nga fizika klasike, për këtë ishte e nevojshme të jetë në gjendje të rimendojë hetimet dhe premisat e fizikës klasike dhe përshtatin termin e fizikës moderne me studimet dhe teoritë që korrespondojnë me zonën.

fizika klasike

Cilat janë degët e fizikës klasike?

Për një studim më të mirë të shkencës, degët kryesore të saj janë klasifikuar me kalimin e kohës, kështu që qenia njerëzore ka qenë në gjendje të performojë më mirë në këto zona në një mënyrë optimale dhe t'i komunikojë botës përparimet e reja në këto studime.

Akustika

Veshi i njeriut është krijuar për të perceptuar valët, ato duhet t'i nënshtrohen një procesi studimi që demonstron gjatësitë dhe aftësitë e tyre. Kjo është arsyeja pse lindi akustika, e cila është përgjegjëse për këtë degë të fizikës klasike studioni të gjitha dridhjet e valëve në mënyrë që të interpretohet përfundimisht si tinguj.

Studimi i akustikës përfshin muzikë, fenomene gjeologjike, nëndetëse dhe atmosferike, në përgjithësi, kjo degë e fizikës është e ngarkuar me studimin e tinguj që emetohen në fushën tokësore.

Nga ana tjetër, kjo paraqet psikoakustika, e cila është përgjegjëse për studimin e efekteve fizike që lindin në sistemet biologjike.

mekanikë

Kjo degë ka të bëjë me trupat fizikë kur u nënshtrohen forcave të zhvendosjes dhe natyrisht efektet që lindin kur i nënshtrohen këtyre forcave.

Konsiderohet si një nën-disiplinë që merret me studimin e fenomene fizike që u ndodhin objekteve që i nënshtrohen forcave fizike, të grimcave që janë në një gjendje pushimi ose në lëvizje, por dukshëm më pak se shpejtësia e dritës.

Elektromagnetizmi

Magnetizmi dhe elektriciteti vijnë nga forcat elektromagnetike, atëherë elektromagnetizmi është dega e fizikës klasike që përshkruan se si procesi i bashkëveprimi midis energjisë elektrike dhe magnetizmit.

Për ta njohur këtë degë në thellësi, është e nevojshme të theksohet se fusha magnetike krijohet përmes një rryme elektrike në lëvizje, dhe fusha magnetike e thënë është e aftë të induktojne rrymen elektrike ose dështimi i kësaj, lëvizja e ngarkesave.  

Kryesisht, në origjinën e tij, elektromagnetizmi u konsiderua si studimi i fenomeneve që ndodhën rreth rrufesë dhe rrezatimit që u prodhua si një efekt i dritës.

Po kështu, magnetizmi ishte në gjendje të ishte i pranishëm në objekte të tilla si busulla për të bërë një udhëzues për shtegun, më parë ai ishte përdorur për këtë qëllim.

Fenomeni i grimcave në qetësi u vu re kryesisht nga kultura romake e cila kur shikonte se si lindi një efekt kur fërkimi i një krehri tërhoqi grimca të reja. Në përmbledhje, u konkludua se ngarkesat pozitive sprapsin dhe të kundërtat tërheqin.

fizika klasike s

Mekanika e lëngjeve

Kjo degë e fizikës klasike studion rrjedhën ekzistuese të lëngjeve dhe gazrave, nga kjo degë dalin të tjera nën-disiplina të tilla si hidrodinamika dhe aerodinamika.

Mekanika e lëngjeve zbatohet në disiplinat e mëposhtme: llogaritja e forcave të aplikuara në aeroplanë, masa e lëngut të vajit, parashikimi i faktorëve klimatikë.

optikë

Kjo degë e fizikës klasike merret me studimin e dukurive vizuale dhe vetitë e dritës duke përfshirë bashkëveprimet e mundshme të tij me materien.

Ai përshkruan të gjitha proceset që ndodhin në dritën e dukshme, ultravjollcë dhe infra të kuqe. Kjo sepse drita është kryesisht një valë elektromagnetike si rrezet x, mikrovalët dhe vetë valët e radios që paraqesin valë të ngjashme.

Kjo degë është thelbësore për shumë disiplina të cilët janë përgjegjës për studimin e fenomeneve që lidhen me të, të tilla si mjekësia, fotografia, astronomia dhe inxhinieria.

Termodinamika

Ne vazhdojmë me termodinamikën, kjo degë e fizikës studion efektet e punës, energjisë dhe nxehtësisë në një sistem specifik. Shtë një degë e fizikës relativisht e re që kur lindi në shekullin e XNUMX-të me lindjen e motorit me avull. Me pak fjalë, termodinamika është përgjegjëse për vëzhgimin dhe matjen e fenomeneve të ndryshme që ndodhin.

Ndërveprimet e vogla të gazit që ndodhin në këtë shkallë quhen ose përshkruhen nga teoria kinetike e gazeve. Ato janë terma që lidhen me njëra-tjetrën në mënyrë që të plotësojnë metodat që përshkruajnë termodinamikën ose teorinë kinetike. Ekzistojnë tre ligje që rregullojnë termodinamikën dhe ato janë Ligji i Enthalpisë, e cila çon në ligji i entropisë dhe prandaj lind i treti, që është ligji i zerotit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.