Fjalia aktuale - Kuptimi, qëllimi, llojet dhe shembujt

Në gramatikë, fjalia përcaktohet si tërësia e fjalëve që synon të shprehë diçka në kuptimin e plotë, domethënë ato janë fjalë që kombinohen kuptimisht dhe përmes gjuhës, në mënyrë që të shprehin një pyetje, kërkesë, mandat, përshkrim, midis të tjerët.

Nga ana tjetër, ekziston veprimi tematik ose tematik, i cili është pjesë e një paragrafi në mënyrë që të kuptohet se për çfarë bëhet fjalë dhe nga ana tjetër, mund të gjendet kudo në të. Edhe pse më e zakonshmja është përdorimi i tij në fillim të paragrafit, pasi që në këtë mënyrë është shumë më e lehtë për ta strukturuar dhe zgjuar interesin e lexuesit.

Çfarë është tema ose fjalia e temës dhe cilat janë llojet e saj?

Fjalia ose fraza aktuale mund të përcaktohet gjithashtu si fjalët e përdorura për të informuar përmbajtjen që do të zhvillohet më vonë, e cila zakonisht është e gjerë. Në thelb është fjali në të cilën tregohet ideja kryesore e paragrafit ose tekstit.

Prandaj, qëllimet aktuale të lutjes është për të tërhequr lexuesin dhe për të ndihmuar shkrimtarin për të strukturuar subjektin. Dhe sipas asaj që përmendëm, duhet të jetë në fillim për të lehtësuar punën e të dy individëve.

Struktura e fjalisë së temës ndjek të njëjtat rregulla si çdo fjali tjetër, të cilat janë kryefjala, kallëzuesi dhe folja. Shembull: "Manuel nuk ka shkuar në kinema"

Megjithëse tema mund të jetë "e padukshme" në disa raste (e njohur edhe si i heshtur, eliptik, ose i lënë pas dore), domethënë, kuptohet se për kë ose për çfarë flitet pa pasur nevojë ta tregoni atë në tekst ose paragraf. Shembull: "Unë nuk kam shkuar në kinema", ku tema do të ishte "Unë" pavarësisht se nuk jam pjesë e fjalisë.

Lidhur me llojet e fjalive aktuale, është e mundur të gjesh gjashtë alternativa sipas strukturës dhe qëllimit të shkrimtarit, të cilat janë: pyetëse, këshilluese, e dyshimtë, e dëshiruar, thirrmore dhe thirrëse, ku secila prej tyre ka kuptimin e vet.

 • Dyshimet Ato janë ato që shprehin një dyshim ose diçka që nuk është e sigurt.
 • Nxitjet nga ana e tyre, ato përcaktohen si ato që shpallin një ndalim.
 • Ftesa Ato kanë për qëllim të përcjellin një fakt apo ide specifike.
 • Pyetjet janë ato që kërkojnë një shpjegim indirekt ose të drejtpërdrejtë.
 • Urimet Ato përdoren për të shprehur një dëshirë.
 • Ato thirrmore ato përdoren për të komunikuar emocione ose habi.

Shembuj të Fjalive Lokale

Më poshtë do të paraqesim disa shembuj të fjalive tematike sipas llojit, ku mund të gjeni edhe disa opsione me një temë të nënkuptuar ose të heshtur.

 • Vdekja e Steve Jobs është vdekja e një gjeniu të inovacionit teknologjik.
 • Kishte një atmosferë shumë kaotike në vendndodhje.
 • Miqtë e mi të fëmijërisë janë të mahnitshëm.
 • Efektet anësore të duhanit janë të mahnitshme.
 • Nuk ka asnjë vend në planet si Spanja.
 • Tjetra do të flasim për teknologjinë sot.
 • Seritë e pezullimit kanë karakteristika të thjeshta.
 • Ushtrimi siguron përfitime shëndetësore për njerëzit.
 • Grupet vendase u vendosën në të gjithë Amerikën e Jugut.

Praktikisht në historitë historike dhe llojet e tjera të përmbajtjes, fjalitë tematike janë në fillim të paragrafit për të funksionuar si një sintezë e informacionit që do të trajtohet dhe, nga ana tjetër, të shoqërohet me fjali mbështetëse; gjë që do të ndihmojë në detajimin e kësaj sinteze.

Duke përdorur një nga shembujt e mëparshëm, të tillë si “miqtë e mi të fëmijërisë janë të mahnitshme", Kjo fjali e ditës mund të shoqërohet me fjali mbështetëse të tilla si"meqenëse gjithmonë më kanë shoqëruar”Dhe ndiqni temën me shumë të tjerë sipas interesit të shkrimtarit kur shkruani historinë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ose gazeta dijo

  ton

 2.   Ricardo Estrada dijo

  Ju përgëzoj pasi që në këtë moment të historisë ka humbur konceptualizimi dhe përdorimi i këtij lloji të fjalive, faleminderit që lehtësuat kuptimin dhe zbatimin e tyre.