7 strategji për të forcuar vetëvlerësimin

Para se të shoh këto 7 Strategji për Forcimin e Vetëvlerësimit, ju ftoj të shikoni një video kurioze në të cilën një trajner personal i fitnesit vendosi të fotoshop trupin e saj për të parë nëse kjo do të rrisë vetëvlerësimin e saj pas disa kritikave që ajo mori në lidhje me pamjen e saj personale.

Kjo video na fton të pranojmë veten ashtu siç jemi, me të metat tona. E di që ndonjëherë nuk është e lehtë (Strategjitë për të Forcuar Vetëvlerësimin që ndjekin videon do t'ju ndihmojnë pak):

[shpërndarje mash]

Forconi vetëvlerësimin tonë është një nga mënyrat më të mira për të arritur një cilësi më të lartë të jetës në të gjitha aspektet e jetës sonë dhe për të arritur atë përmirësimin e vetë që e dëshirojmë shumë.

forcojnë vetëvlerësiminA e dini se arritja e suksesit në jetën tuaj ka të bëjë drejtpërdrejt me të paturit e një vetëvlerësimi të shëndetshëm? Ju mund të keni dëgjuar klishenë: "Ne jemi ato që hamë". Shumë argumentojnë gjithashtu se "Ne jemi ajo që mendojmë".

Nathaniel Brandon, një nga psikologët kryesorë të vetëvlerësimit e tha atë shumë mirë: "Nuk ka gjykim më të rëndësishëm për vlerën e qenies njerëzore sesa vlerësimi që ai i bën vetes."

Nëse jeni në gjendje të forconi vetëvlerësimin tuaj, do të jeni në gjendje të përballoni më mirë stresin. Do të jeni të suksesshëm dhe nuk do të keni më nevojë të mburreni me të. Sidoqoftë, vetëvlerësimi juaj mund të ndryshojë në varësi të ditës së javës. Isshtë një ndjesi e përkohshme. Faktorët e mjedisit mund të luajnë një rol në mënyrën se si e shihni veten.

Strategjitë për të forcuar vetëvlerësimin tuaj

Le të hedhim një vështrim në disa nga strategjitë e përdorura për të parë nëse ndonjë ose të gjitha prej tyre ju vendosin në rrugën e zhvillimit ose forcimit të vetëvlerësimit tuaj:

1. Nxirrni plehratKjo do të thotë që gjithçka që ju është thënë që ju ka lënduar dhe që është jokonstruktive duhet të merret me një kokërr kripë.

2. Shkruani të gjitha gjërat negative që mendoni për veten tuaj: Unë jam shumë i moshuar, i trashë, askush nuk më do, unë kurrë nuk jam aq i mirë, etj Qeshni me atë copë letër që sapo keni shkruar dhe pastaj griseni dhe kaloni në strategjinë tjetër.

strategji-vetëvlerësim3. Ju mund të keni dëgjuar frazën: »Wellshtë mirë të jesh mirënjohëss ». Shkruani gjërat për të cilat duhet të jeni mirënjohës; Mund të përfshini gjëra që njerëzit i marrin si të mirëqena, si ushqim dhe strehim, qasje në kompjuter, etj.

4. Shkruaj një listë të atributeve pozitive dhe talentet që keni. Mendo Bëni një përpjekje. Të gjithë jemi të mirë në diçka. Mendoni për njerëzit që kanë kaluar nëpër jetën tuaj dhe kanë thënë diçka të mirë për ju.

5. Bëni një listë të asaj që ju pëlqen të bëniMundohuni të gjeni kohë për ta bërë atë të paktën një herë në ditë.

6. Shkruaj tre gjëra për të cilat do të dëshironit të kishit guxim.

7. Rrethoje veten me njerez pozitiv: OJQ-të ose llojet e tjera të vullnetarizmit janë plot me njerëz pozitivë. Rrethohuni me njerëz që kanë të njëjtat interesa si ju.

Nëse asnjë nga këto strategji pune nuk paguan me kalimin e kohës, faktorë të tjerë mund të jenë në lojë që janë përtej qëllimit të këtij neni.

Përdorimi i këtyre strategjive do ta bëjë më të lehtë për ju që të vazhdoni edhe më tej kur vazhdimi bëhet i vështirë. Kur gjërat shkojnë keq në jetë dhe ndiheni keq nuk keni pse të përpiqeni ta mohoni atë. Por kini kujdes që ato kohëra të këqija do të kalojnë. Kjo do t'ju ndihmojë të dini se qetësia vjen pas stuhisë.

Unë ju lë me një nga Videot më të mira motivuese që kam parë në jetën time:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Maryorys Delgado dijo

  Vetëvlerësimi është vlera që ndien dikush për veten e tij, duke thënë se e dua veten dhe e vlerësoj veten për atë që jam, do të kem një defekt, por edhe virtyte në mënyrë që ta duash veten dhe të vlerësosh veten, mos varet nga askush vetëm nga vetja dhe mbi Zotin ne të gjithë jemi qenie të krijuara nga zoti.

 2.   Solanch Cabrera dijo

  GJITHMON ISSHT GOMA E MIR, VETVLER ESIMI JONUR LLA Q T WH CIL IST ISSHT SHUM E RNDSISHME

 3.   Michelle Andrea Orozco Garcia dijo

  Kjo është fantastike sepse isha gati të çmendesha po të mos ishte për këtë faqe tani e di se si do ta forcoj vetëvlerësimin tim

  1.    Jasmine murga dijo

   Çfarë lajmi të mirë Michelle.

   Një përshëndetje!

 4.   Juan Romeu dijo

  Ka shumë teknika për të përmirësuar vetëvlerësimin edhe pse ndonjëherë duhet të drejtohemi tek një specialist për të na ndihmuar. Artikull i mirë!

 5.   Ima dijo

  Vetëvlerësimi varet kryesisht nga ajo që të tjerët mendojnë për ty, prandaj është e lidhur ngushtë me stereotipet e asaj që është një person ideal në të gjitha aspektet e jetës. Nëse nuk jeni i pashëm, i gjatë, i zgjuar, keni një shtëpi të bukur, para ... Ndërsa besoni se duhet të jeni zotërues i gjithnjë e më shumë gjërave, do të largoheni më shumë nga marrja e tyre. Kështu që mendoj se së pari, ajo që duhet është të jesh i lumtur. Të jesh i lumtur arrihet duke supozuar se kush je, çfarë ke dhe duke e shijuar atë. Dhe nga atje, nuk mendoj se keni nevojë për shumë më tepër. Do t'ju ndihmojë shumë që të rrethoheni me njerëz që ju duan dhe jo të tjerë që janë të dëmshëm. Kënaquni si jeni dhe mbi të gjitha të mirat që keni përreth jush. Pjesa tjetër do të vijë. Nuk ka asnjë të keqe që të mos kalojë njëqind vjet. Suksese te gjitheve.

  1.    diana dijo

   cilat mënyra për të rritur vetëvlerësimin