Format më të zakonshme të komunikimit midis njerëzve

Qeniet njerëzore janë mësuar të jetojnë në grupe, ato që njihen si shoqëri ose bashkësi, kështu që është me të vërtetë e rëndësishme të jesh në gjendje të komunikosh, sepse baza e të gjithë evolucionit varet nga kjo aftësi, e cila edhe pse duket e pabesueshme nuk është ekskluzive për njerëzit, sepse ka disa kafshë që mund të transmetojnë informacione të rëndësishme, por asnjëherë në nivelin njerëzor.

El akti i transmetimit të informacionit Kjo varet nga shumë faktorë, sepse ka një strukturë komplekse që duhet të ndiqet në mënyrë rigoroze në mënyrë që të komunikojë me rezultate të mira.

Format më të zakonshme të komunikimit janë verbale dhe joverbale, ndryshimi i vetëm është mundësia e përdorimit të gjuhëve të tilla si spanjishtja, anglishtja, ndër të tjera, dhe joverbale janë zakonisht shenja të simboleve ndër të tjera.

Për të kuptuar pak më mirë cilat janë format më të zakonshme të komunikimit te qeniet njerëzore dhe si funksionojnë ato, është e nevojshme të kuptohet se çfarë është komunikimi, si është struktura e tij dhe cilët janë faktorët që duhet të ekzistojnë që të zhvillohet.

Komunikim

Komunikimi është një proces i vetëdijshëm që synon të ndajë ose transmetojë informacione të çdo lloji, në të cilin duhet të ketë pjesëmarrjen e dy ose më shumë njerëzve të cilët duhet të ndjekin disa rregullore që do t'i japin asaj kuptim dhe strukturë të plotë në mënyrë që të mund të përmbushë objektivin e tij.

Me pak fjalë, komunikimi është bashkimi midis disa njerëzve që duan të ndajnë momente të jetuara, përvoja, ndjenja, histori, ndër të tjera.

elementet 

Që një proces komunikues të kryhet në mënyrë korrekte është e nevojshme që ai të përmbajë të gjithë elementët e njëjtë, sepse këto janë ato që sigurojnë strukturën e tij, sepse midis tyre janë pjesëmarrësit, informacioni dhe kanalet e komunikimit. Vetë.

 • Transmetuesi: Këta, siç thotë emri i tyre, janë ata që lëshojnë mesazhin, të njohur më shumë si folës, sepse janë ata që japin informacionin.
 • Marrësi: ata janë ata që e perceptojnë mesazhin, me fjalë të tjera ata e zhgënjejnë atë, me fjalë të tjera ata janë dëgjuesit e një bisede.
 • postoni: Njihet si informacioni që do të dërgohet, i cili vjen nga dërguesi (t), dhe më parë merret nga marrësi, i cili, pasi e kupton dhe analizon atë, zakonisht ndryshon rolin e tij ose të saj, duke u bërë dërguesi.
 • Kanali: kjo është mjeti me të cilin dërgohet mesazhi, zakonisht kanali përdoret për të njohur disa lloje të informacionit. Kanalet aktualisht janë shumë të ndryshme falë përparimeve që ka pasur komunikimi për shkak të teknologjisë.
 • Kodi: Ato janë tërësia e shenjave dhe rregulloreve që përdoren për të kryer procesin e komunikimit, i cili është gjithashtu shumë i rëndësishëm për të njohur disa forma të komunikimit.
 • Kontekst: Njihet si situata në të cilën kryhet një proces i caktuar.

Format e komunikimit

Komunikimi ka dy forma të njohura që janë verbale dhe joverbale, të cilat përdoren çdo ditë nga qeniet njerëzore, në të gjitha situatat e përditshme.

Komunikim verbal

Komunikimit verbal i jepet ai emër, sepse ekziston prania e foljes në të, e cila mund të përdoret në dy mënyra të ndryshme, gojore dhe të shkruara, duke qenë në thelb të njëjta, vetëm se në njërën tinguj lëshohen (fjalim) ndërsa në tjetrën fjalët shprehen me shkrim.

Gojor

Kjo formë e komunikimit është më e zakonshmja midis të gjitha atyre që përdoren nga qeniet njerëzore, pasi me faktin e thjeshtë të lëshimit të një tingulli të tillë si një fërshëllimë, ulëritës, të qeshura, të qara, ndër të tjera.

Gjuha është forma më komplekse e komunikimit gojor, Për shkak të faktit se në këtë është përdorur artikulimet e tingujve, të cilat strukturojnë fjalët, të cilat sipas origjinës së të njëjtave ndryshime.

Sot mund të shihet se si kjo formë e komunikimit ka evoluar në një mënyrë të pabesueshme, sepse falë teknologjive të transmetimit të informacionit, komunikimi me gojë madje është kryer ndërkontinentale.

E shkruar

Kjo formë e komunikimit është në thelb e njëjtë me atë gojore, me ndryshimin e vetëm që fjalët ose sinjalet që transmetohen përdoren përmes shkrimit, siç janë hieroglifet, shkurtesat, alfabetet, logot, ndër të tjera.

Aktualisht ka qenë e mundur të vëzhgohet se si ky lloj komunikimi ka marrë një rëndësi dhe forcë të madhe, sepse në faqet e ndryshme të internetit si rrjetet sociale, një numër i madh i njerëzit që krijojnë biseda me shkrim përmes bisedave.

Komunikimi verbal zakonisht përdoret me vetëdije, në mënyrë që njerëzit, ose njerëzit, të dinë veprimet e sakta që duhet të kryhen për ta vendosur atë. Falë përparimeve të mëdha teknologjike, njerëzit kanë arritur të komunikojnë në nivele kurrë më parë, duke qenë në gjendje të krijojnë marrëdhënie të të gjitha llojeve në distanca të gjata, pa qenë një faktor ndikues për shkak të lehtësisë për të bërë një bisedë.

Komunikim joverbal

Komunikimi joverbal mund të jetë pak më kompleks, megjithëse në realitet është disi më e lehtë për qeniet njerëzore ta kuptojnë, pasi që ndryshe nga forma e komunikimit e përshkruar më sipër, në këtë nuk është e nevojshme të përdoret e ndërgjegjshme, por më tepër e pavetëdijshme, sepse kjo zakonisht përdoret përmes simbolizimeve ose sinjaleve të tilla si imazhe, erëra ose thjesht me prekje.

Komunikimi joverbal ka nën-klasifikime të ndryshme, ndër të cilat janë si më poshtë:

 • Gjuhë ikonike: në këtë mund të gjeni lloje të ndryshme të shenjave dhe gjesteve, si dhe gjuhë të shurdhër-memece, kode universale si Braille dhe Morse, si dhe akte ose simbole të njohura në të gjithë botën si puthjet, apo shenjat e zisë.
 • Gjuha e trupit: Shumica e gjesteve që bëjnë qeniet njerëzore njihen si një lloj gjuhe, sepse trupi zakonisht shpreh disa ndjenja në një mënyrë praktikisht automatike.

Komunikimi verbal mund të shoqërohet në shumë raste nga komunikimi joverbal, sepse siç u përmend më lart ai përdoret në mënyrë të pavetëdijshme, kështu që në shumicën e herëve që përdoret mund edhe të përzihet.

Gjestet mund të interpretohen në shumë mënyra të ndryshme, dhe kjo sepse ato nuk kanë rregullore të përcaktuara, kështu që ato rezultojnë pak më komplekse për të kuptuar se cili është mesazhi i saktë që dërguesi dëshiron të përcjellë.

Komunikim është baza e strukturës së shoqërisë, dhe pa marrë parasysh se si kryhet ky proces, do të jetë po aq e rëndësishme që një komunitet i njerëzve të mbijetojë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.