10 foto të adhurueshme të qenve të shpëtuar

Gjatë vitit të kaluar, fotografi Theron Humphrey Ai ka qenë duke udhëtuar në Shtetet e Bashkuara duke kapur me kamerën e tij historitë e njerëzve që kanë pranuar në jetën e tyre një qen që dikur ishte braktisur.

Objektivi kryesor i tij është ndryshoni atë perceptim të njerëzve që mendojnë se qentë që janë braktisur në rrugë janë të rrezikshëm ose jo të shëndetshëm. Përmes fotografive të tij, Humphrey portretizon kafshë të shpëtuara dhe pronarët e tyre të rinj në situata të buta dhe të dashura.

Disa nga këto kafshë vijnë nga mjedise vërtet pikëlluese ndërsa të tjerët thjesht u braktisën nga ish-pronarët e tyre sepse nuk mund të kujdeseshin më për ta.

Theron Humphrey gjithashtu regjistron në audio ato që pronarët e rinj kanë për të thënë dhe është e qartë se këto kafshë janë bërë pjesë thelbësore e familjes tuaj të re.

Megjithëse ka shumë studime që tregojnë se qentë e braktisur janë po aq të shoqërueshëm sa ata që janë blerë dhe edukuar, "Ju mund të habiteni kur mësoni se afërsisht tre në katër njerëz që fitojnë një qen të ri nuk zgjedhin ta birësojnë atë në një vend ku mblidhen qen të braktisur". Burimi: Whywerescue.com (përmes: mymodernmet)

qen i birësuar

qen i birësuar

qen i birësuar

qen i birësuar

qen i birësuar

qen i birësuar

qen i birësuar

qen i birësuar

qen i birësuar

qen i birësuar
Nëse ju pëlqejnë këto foto, ndani ato me miqtë tuaj!
[social4i size = »large» align = »align-left»]

Rreth 300.000 qen dhe mace braktisen çdo vit në Spanjë. Shumica dërrmuese e këtyre braktisjeve ndodhin gjatë periudhave të pushimeve, kështu që shoqëritë për mbrojtjen e kafshëve janë të mbushura me njerëz. Ja përse Nëse dëshironi të keni një qen apo mace, mos blini, adoptoni!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mundodeperros.es dijo

  Blog-u është shumë i mirë, e vërteta është se unë i dua të gjithë artikujt dhe qentë gjithashtu. Fotoja e tretë e këtij artikulli më magjepsi

  të fala