50 fraza nga Don Kishoti

Ka fraza të rëndësishme nga Kishoti

Miguel de Cervantes Saavedra shkroi El ingenioso hidalgo Don Kishoti de la Mancha, një roman që ne të gjithë e njohim… ose të paktën duhet, sepse ka të bëjë me kulturën e tokës sonë. Publikimi i parë u zhvillua në 1605 dhe sot e kësaj dite konsiderohet si vepra më e shquar e letërsisë botërore.

Ka një ton burlesk mbi traditën kalorësiake. Nëse nuk e keni lexuar veprën, atëherë ne do t'ju tregojmë disa prej tyre frazat më të rëndësishme dhe më të paharrueshme të Don Kishotit. Në këtë mënyrë do të merrni një ide se si është vepra dhe mbi të gjitha nëse mund të jeni të interesuar ta lexoni.

Fraza të Don Kishotit de la Mancha

Artikulli i lidhur:
68 librat më të rekomanduar për të lexuar

Asnjë nga frazat që do t'ju tregojmë më pas nuk ka dëm. Për më tepër, secili prej tyre ka një sfond të caktuar për të cilin ia vlen të reflektohet. Sepse pavarësisht qindra viteve që ka puna, ka diçka në çdo fjalë të tij dhe kuptimi i tij që na prek zemrat edhe sot. Mos humbisni detajet.

 • Ai që lexon shumë dhe ecën shumë, sheh shumë dhe di shumë.
 • Secili është arkitekti i pasurisë së tij.
 • Epoka e bekuar dhe shekulli i bekuar është ai ku do të dalin në dritë veprat e mia të famshme, të denja për t'u gdhendur në bronz, për t'u skalitur në mermer dhe për t'u pikturuar në pllaka për kujtim në të ardhmen.
 • Kjo që e quajnë Fortuna është një grua e dehur dhe kapriçioze, dhe mbi të gjitha, e verbër, dhe kështu nuk sheh se çfarë po bën, as nuk e di se kë po rrëzon.
 • Oh, kujtim, armik i vdekshëm i prehjes sime!

Reflektime dhe fraza të marra nga Don Kishoti

 • Virtyti përndiqet më shumë nga të këqijtë sesa dashurohet nga të mirët.
 • Mosmirënjohja është bijë e krenarisë.
 • O princeshë Dulcinea, zonjë e kësaj zemre të robëruar!
 •  Xhelozia, thika më e fortë shpresat!
 •  O zili, rrënjë të ligave të pafundme dhe kalbësi virtytesh!
 • A nuk e dini se pamaturia nuk është trimëri?
 • Viti që është i bollshëm me poezi, zakonisht është plot uri.
 • Mos shkoni, o njerëz frikacakë; njerëz të robëruar, kini kujdes; se nuk jam faji im, por i kalit tim, që jam shtrirë këtu.
 •  Në një vend në La Mancha, emri i të cilit nuk dua t'ia kujtoj, jo shumë kohë më parë jetonin një hidalgo i atyre me heshtë në një kantier detar, një mburojë të vjetër, një nag të dobët dhe një zagar që vraponte.
 •  Martesat e të afërmve kanë një mijë të meta.
 • Gjaku trashëgohet dhe virtyti fitohet; dhe vetëm virtyti vlen atë që gjaku nuk vlen.
 •  Edhe midis demonëve ka disa më të këqij se të tjerët, dhe midis shumë njerëzve të këqij zakonisht ka një të mirë.
 • I dhanë një emër dhe sipas dëshirës së tij, kalit të tij, ai donte t'i jepte vetes dhe në këtë mendim zgjati tetë ditë të tjera dhe më në fund u quajt Don Kishot.
 •  Ai që jeton mirë predikon mirë.
 • Arsyeja e paarsyes që i bëhet arsyes sime, më dobësohet arsyeja, saqë me arsye ankohem për bukurinë tënde.
 • Dhe kështu, nga gjumi i pakët dhe nga shumë lexime, truri i tij u tha.
 • Dashuria dhe dëshira janë dy gjëra të ndryshme; se jo çdo gjë që është e dashur është e dëshiruar, as gjithçka që dëshirohet nuk është e dashur.
 • Hani pak dhe hani më pak, sepse shëndeti i gjithë trupit është farkëtuar në zyrën e stomakut.
 •  Miqësitë që janë të vërteta askush nuk mund t’i shqetësojë.
 • Dhimbjet nuk u bënë për kafshët, por për njerëzit; por nëse burrat i ndjejnë shumë, ato bëhen kafshë.

Fraza të Don Kishotit de la Mancha

 • Pi kur më vjen, dhe kur nuk më vjen dhe kur ma japin, që të mos dukem marramendëse apo e llastuar.
 •  Kush e përul veten, Zoti e lartëson.
 • Lum ai të cilit qielli i dha një copë bukë, pa i mbetur asnjë detyrim për të falënderuar askënd përveç vetë qiellit!
 •  Të bësh mirë nuk i mungon kurrë një çmim.
 • I erdhi atij (Sanços) me vullnet dhe dëshirë për të bërë atë që askush tjetër nuk mund të bënte për të.
 • Pena është gjuha e shpirtit; Çfarëdo koncepti të jetë lindur në të, të tilla do të jenë shkrimet e tij.
 • Aty ku ndërhyjnë favoret dhe dhuratat, shkëmbinjtë rrafshohen dhe vështirësitë zhbëhen.
 • Ai që tërhiqet nuk ikën.
 • Dashuria bashkon skeptrat me hajdutët; madhështia me përulësi; e bën të pamundur të mundur; barazon gjendjet e ndryshme dhe bëhet i fuqishëm si vdekja.
 • Besoni në kohë, e cila zakonisht u jep zgjidhje të ëmbla shumë vështirësive të hidhura.
 • Nëse e përkul shkopin e drejtësisë, jo me peshën e dhuratës, por me peshën e mëshirës.
 • Për liri, si dhe për nder, mund dhe duhet të rrezikohet jeta.
 • Mirënjohja, e cila përbëhet vetëm nga dëshira, është një gjë e vdekur, ashtu si besimi pa vepra është i vdekur.
 • Dhe bota do të shohë se arsyeja ka më shumë forcë me ju sesa oreks.
 • Dije, Sanço, se një njeri nuk është më shumë se një tjetër nëse nuk bën më shumë se një tjetër.
 • Kur nuk jemi në njërën, jemi në tjetrën.
 • Shiko, Zot, - u përgjigj Sanço, - ata që shfaqen atje nuk janë gjigantë, por mullinj me erë dhe ato që duken si krahë në to janë tehet, të cilat, të kthyera nga era, e bëjnë gurin e mullirit të lëvizë.
 • Unë jam Don Kishoti dhe profesioni im është kalorësia e gabuar. Ato janë ligjet e mia, për të zhbërë gabimet, për të harxhuar të mirën dhe për të shmangur të keqen. Ik nga jeta e dhuruar, nga ambicia dhe hipokrizia dhe kërkoj për lavdinë time rrugën më të ngushtë dhe më të vështirë. A është kjo, budallaqe dhe budallaqe?
 • Për shkak se nuk keni përvojë në gjërat e botës, të gjitha gjërat që janë disi të vështira ju duken të pamundura.

Fraza për të menduar për Don Kishotin

 • Dashuria dhe dashuria i verbërojnë lehtësisht sytë e të kuptuarit.
 • Vetëlavdërimi poshtëron.
 •  I varfëri nuk është në gjendje t'i tregojë askujt virtytin e bujarisë, megjithëse e zotëron atë në shkallën më të lartë.
 •  Tërheqja nuk është ikje, as pritja nuk është mendje e shëndoshë, kur rreziku peshon më shumë se shpresa.
 • Dëmi më i madh për jetën e njeriut është gjuha.
 • Në fillimet e dashurisë, zhgënjimet e shpejta janë zakonisht ilaçe të kualifikuara.
  Çfarë mendoni për frazat e mbledhura nga vepra e Don Kishotit? Cila nga të gjitha ju pëlqeu më shumë?

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.