Fraza manipuluese

person që manipulon me pamjen

Njerëzit manipulues shpesh japin një imazh krejtësisht të kundërt me atë që janë në të vërtetë. Ata janë njerëz egoistë, të përpiktë, llogaritës dhe zakonisht kanë vetëbesim të ulët që duan ta fshehin me çdo kusht duke shfaqur një personalitet dërrmues dhe joshës. Për të mashtruar viktimat e tyre ata përdorin shtrembërimin emocional, diçka që e bëjnë me mjeshtëri. pa e kuptuar viktimat e tyre.

Janë disa fraza që do të dhurojnë një person manipulues, ndaj është mirë të njihni disa prej tyre. Në këtë mënyrë, nëse keni përballë një manipulues, do të mund ta kuptoni para se të jetë tepër vonë dhe Ju keni rënë në grackën e tyre emocionale. Ata janë njerëz toksikë dhe njohja e këtyre frazave manipuluese do ta bëjë më të lehtë për t'i demaskuar.

Fraza të njerëzve manipulues

Është e nevojshme të jeni të vetëdijshëm se këta lloj njerëzish mendojnë vetëm për veten e tyre dhe se duan të arrijnë vetëm qëllime personale nga të tjerët. Do t'ju bëjë të ndiheni keq nëse nuk ia dalin, por nuk do të ndiheni keq edhe nëse ndiheni të rraskapitur emocionalisht, ata kanë vetëm një qëllim: veten e tyre.

një person manipulues është toksik

Mos humbisni detajet e gjithë koleksionit të frazave që kemi përgatitur për ju dhe kështu, do të mund të keni një mjet më shumë për të kuptuar se ky person toksik është në të vërtetë një person manipulues. Po të jetë kështu, vendosni kufij dhe filloni të respektoni veten duke mos e lejuar atë person të të manipulojë, sepse tani do ta kuptosh!

 1. Kjo që thua nuk ka ndodhur kurrë kështu.
 2. Ju jeni shumë i ndjeshëm.
 3. Mos e merrni personalisht, jeni shumë dramatik.
 4. Ju keni një kujtesë shumë të keqe.
 5. Ti je i çmendur dhe nuk jam i vetmi që mendoj kështu.
 6. Kjo qe thua eshte cmenduri, nuk ka qene fare keshtu.
 7. Nuk e kam thënë kurrë këtë.
 8. Ju e kuptoni atë që dëshironi.
 9. Më vjen keq që mendon se të kam lënduar, sepse vërtet nuk e bëj.
 10. Nuk kam qenë kurrë qëllimi im të të lëndoj.
 11. Duhet ta dini se cili është reagimi im kur më flisni kështu.
 12. Duhet ta dini që nuk më pëlqen kështu.
 13. Pyet kë të duash, ajo që thua nuk ka kuptim.
 14. Nuk më intereson nëse ndihesh kështu, nuk ke asnjë arsye për të gabuar.
 15. Nuk e kupton se çfarë dua të të them.
 16. Ju kurrë nuk e kuptoni atë që ju them.
 17. Duket se nuk më dëgjon kur flas me ty.
 18. Mos e teproni kaq shumë.
 19. Hej, je më i trashë... (ose ndonjë skualifikues). Mos e merr shumë keq këtë, ishte vetëm një shaka.
 20. Është e qartë që nuk të interesojnë problemet e mia.
 21. Mos u shqeteso, une do ia dalim vete, nuk kam nevoje per ty.
 22. Kur nuk mundesh më, do të vras ​​veten dhe kaq.
 23. Nëse e bën këtë, unë do të ndihem tmerrësisht dhe nuk të intereson.
 24. Më falni, unë jam një person i tmerrshëm.
 25. Më vjen shumë keq, nuk e di si mund të më durosh… Unë jam më i keqi.
 26. Unë nuk ju kam gënjyer, kam hequr vetëm një pjesë të informacionit, që nuk është gënjeshtër!
 27. Të premtoj se nuk do të ndodhë më... por qëndro me mua.
 28. Është faji yt që bëhem i dhunshëm.
 29. Ti nuk më lë zgjidhje.
 30. Këto gjëra i thashë vetëm për t'ju mbrojtur.
 31. Nëse nuk ju kam thënë asgjë nga këto, ishte për t'ju mbrojtur.
 32. Më duhej kohë për veten, nuk e kuptoni?
 33. Bëje këtë për mua, do të jetë hera e fundit.
 34. Ju duhet një psikolog, sepse nuk është normale se si silleni.
 35. Nuk më pëlqen që flet me atë person, nuk është mirë për ty, nuk e kupton?
 36. Nuk të kam thënë të vërtetën sepse nuk ke nevojë ta dish.
 37. Nuk te kam thene te verteten sepse nuk doja te vuaje.
 38. Nëse nuk i kam thënë asgjë të keqe, të paktën, asgjë që nuk ishte e vërtetë.
 39. Me sa duket nuk e keni idenë se çfarë po thoni.
 40. Duhet të informoheni përpara se të flisni.
 41. Ti e di më mirë se kushdo që pa mua nuk je asgjë.
 42. Pa mua do të fundosesh në mjerim.
 43. Ju keni nevojë që unë të jem i lumtur.
 44. Kush do armiq duke pasur miq si ju.
 45. Herën tjetër që të flisni me mua, përpiquni të mendoni për atë që thoni.
 46. Kjo që thua nuk ka kuptim, kjo që po të them është plotësisht e vërtetë.
 47. Nëse nuk më besoni, kërkoni në google.
 48. Është e qartë se ju duhet të zgjoheni.
 49. Ju kurrë nuk do të jeni në gjendje të matni.
 50. Pa mbështetjen time nuk do të mund ta arrini atë.
 51. Mos u shqetëso, unë do të jem pranë teje që ti ta arrish, por mos harro se pa mua nuk do ta kishe arritur kurrë.
 52. Nuk ju kam kërkuar ta bëni, ju e keni bërë sepse keni dashur.
 53. Mos u mundo të më bindësh për diçka që nuk është reale, duhet të flasësh me një psikolog.
 54. Ndaloni së vuajtur për marrëzi.
 55. E keni gabim sepse dëshironi.
 56. Nëse do të më dëgjonit më shumë kur të flisja, këto gjëra nuk do të të ndodhnin.
 57. Mos dyshoni për mua dhe kushtojini vëmendje asaj që po ju them.

Manipuluesit nuk ndryshojnë nëse nuk duan

Këto janë disa nga frazat që një manipulues mund të përdorë kundër jush pa e kuptuar ju se ai po manipulon veprimet tuaja dhe madje edhe mendimet tuaja. Do të përpiqet t'ju bëjë të "zgjidhni" opsionin që ju përshtatet më së miri. A) Po, kur bëni gjëra për të, nuk do të jeni në gjendje ta qortoni për asgjë, sepse ai ka manipuluar mendjen tuaj. në mënyrë që të besoni se e keni marrë vendimin kur realiteti është se ai vendim dhe mendim është futur në mendjen tuaj nga ai person manipulues.

vajzë manipuluese

Për të gjitha këto, nëse vëreni se keni një person manipulues përpara jush, është thelbësore që të mësoni të vendosni kufij dhe të mbroni veten nga të gjitha mashtrimet e tyre delikate. Nuk ka rëndësi nëse është dikush nga familja juaj, nga grupi juaj i miqve apo dikush nga puna. Ajo që është thelbësore është që të mbroni veten në mënyrë që kjo marrëdhënie toksike të mos ju dëmtojë emocionalisht.

Artikulli i lidhur:
9 këshilla për t'u marrë me njerëz manipulues

Ju nuk duhet të lejoni askënd që të flasë me ju në atë mënyrë dhe për këtë arsye, pranoni situatën dhe vendosni kufij sa më shpejt të jetë e mundur. Mos prisni që personi tjetër të ndryshojë, sepse nuk do. Ai nuk mendon se ka ndonjë problem, për një person manipulues problemi i vetëm është se nuk dorëzohesh para pretendimeve të tij.

person manipulues me fytyrë keqardhjeje

Mësoni të thoni jo pa e ndjerë se e tradhtoni, sepse jeni të parët në jetën tuaj. Sjellja juaj nuk do ta bëjë atë të ndryshojë, larg saj. Qëndroni të sigurt në atë marrëdhënie me atë person toksik dhe kujdesuni për veten.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.