30 fraza të Nezahualcoyotl

Monumenti i Nezahualcoyotl

A e dini kush është Nezahualcoyotl? Ndoshta emri tingëllon i njohur për ju ose ndoshta jo, por sot, kur lexoni fjalitë e tij, ajo që dimë është se do të ndjeni se diçka ka ndryshuar brenda jush përgjithmonë. Ai njihej si Mbreti Poet. Ai ishte një njeri që sundonte (tlatoani) i Texcoco, sot pjesë e Shtetit të Meksikës. Ai ishte një arkitekt, luftëtar dhe akademik i kohës dhe gjuha e tij amtare ishte Nahuatl. Ai lindi në Texcoco. Në 1402 dhe ai vdiq në 1472… imagjinoni sa të rëndësishme ishin reflektimet e tij që zgjatën deri më sot. Ai ishte i njohur edhe si Mbreti Filozof.

Ai ishte djali i Princeshës Matlalcihuatzin, vajza e Huitzilíhuitl, mbretit të Aztekëve dhe mësuesit të dytë të Tenochtitlán. dhe nga Ixtlilxóchitl, mjeshtri i gjashtë i Chichimecas dhe mjeshtri i Texcoco. Në lindje ai u emërua Acolmiztli, ose Puma e Fortë, por rrethanat tragjike që ai jetoi në adoleshencën e tij e bënë atë të ndryshojë emrin e tij në Nezahualcóyotl, ose Coyote Hungry.

Në moshën 16 vjeç ai u përball me pushtimin Tepanec ku ata donin të vrisnin babanë e tij dhe të gjithë familjen në mënyrë që të qëndronin me fronin. Babai i Nezahualcoyotl preferoi të ikte derisa gjeti mbështetjen e fiseve të tjera.

Imazhi Nezahualcoyotl

Pas shumë përndjekjesh dhe vdekjesh, ai donte të krijonte një kohë shkëlqimi në Meksikë dhe t'i jepte fund të gjithë tiranisë që kishin duruar për dekada. Pas një jete kaq intensive Jo më pak ai përfundoi duke kapur me letër dhe stilolaps fjalë të mëdha që i dilnin nga zemra dhe mendja.

Tjetra do t'ju lëmë disa prej tyre, sepse megjithëse kanë kaluar qindra vjet, është e mundur që ju të ndiheni mirë duke i lexuar ato dhe madje që t'i zbatoni ato në jetën tuaj ... ato janë fraza plot mençuri. Disa nga frazat vërehen se janë të kohës ... por kjo i jep asaj edhe më shumë hijeshi!

Fraza Nezahualcoyotl plot mençuri që edhe sot na shërbejnë për të jetuar më mirë

 1. Jetoni në paqe, kalojeni jetën në qetësi!
 2. Le të drejtohet zemra juaj: këtu askush nuk do të jetojë përgjithmonë.
 3. Si duhet të veprojë zemra ime? A kemi ardhur të jetojmë kot, të mbijmë në tokë?
 4. Zogu ecën atje, llafe dhe këndon, ai vjen për të parë shtëpinë e Zotit. Vetëm me lulet tona.
 5. Kam ardhur të trishtohem, pikëllohem. Ju nuk jeni më këtu, as më në rajonin ku ekziston disi. Na ke lënë pa prova në tokë. Për shkak të kësaj, unë e lodh veten.
 6. Fazani i bukur këndon mbi lule, kënga e tij shpaloset në brendësi të ujërave. Zogj të ndryshëm të kuq i përgjigjen atij. Zogu i bukur i kuq këndon bukur.
 7. Shikoj fytyrat, shqiponjat dhe tigrat e tyre kudo, nga përvoja i njoh xhafilët, byzylykët e çmuar.
 8. A do të vijnë edhe një herë, a do të jetojnë përsëri? Vetëm një herë ne vdesim, vetëm një herë këtu në tokë. Historia e Nezahualcoyotl
 9. Edhe sikur të jeni bërë me lodh, edhe nëse shkoni atje, në vendin e mishit. Ne do të duhet të zhdukemi. Askush nuk do të mbetet.
 10. Zoti, Zoti ynë, thirret kudo, kudo që adhurohet gjithashtu. Ai kërkon lavdinë e tij, famën e tij në Tokë. Ai është ai që trillon gjërat, është ai që trillon vetveten.
 11. Çfarë është huazuar për këtë jetë, që në një çast duhet ta lëmë ashtu siç e kanë lënë të tjerët.
 12. Çdo gjë që është e vërtetë (që ka një rrënjë), ata thonë se nuk është e vërtetë (që nuk ka rrënjë).
 13. Pa dhunë ajo mbetet dhe lulëzon në mes të librave dhe pikturave të saj, është qyteti i Tenochtitlan.
 14. Për t'i shpëtuar fëmijët tuaj nga këto vese dhe fatkeqësi, bëjini ata t'i japin vetvetes virtytit dhe punës që nga fëmijëria.
 15. Si të jetojmë pranë njerëzve? A vepron ai pa mend, a jeton ai që i mban dhe i ngre njerëzit?
 16. Nëse nuk kam vdekur kurrë, nëse nuk jam zhdukur kurrë. Atje ku nuk ka vdekje, atje ku ajo është pushtuese, mund të shkoj atje ...
 17. Sikur të ishte prej ari, si një gjerdan i hollë, si pendë e gjerë e një kuetali, kështu e vlerësoj këngën tënde të vërtetë: me të jam e lumtur.
 18. Me lule ti shkruan, dhurues i jetës. Me këngë shumëngjyrëshe, me këngë me hije për ata që duhet të jetojnë në Tokë.
 19. Merrni kakaon tuaj tani, le të pihet tashmë! Lëreni vallëzimin, filloni dialogun e këngëve! Kjo nuk është shtëpia jonë, ne nuk do të jetojmë këtu, gjithsesi do të duhet të largoheni.
 20. Me padurim dua, dëshiroj miqësinë, fisnikërinë, bashkësinë. Me këngë me lule jetoj.
 21. Brenda qiellit ju krijoni modelin tuaj. Do ta dekretoni: a jeni ngopur dhe këtu e fshehni famën dhe lavdinë tuaj në tokë? Çfarë dekretoni?
 22. A duhet të qëndroj në tokë? Cili është fati im? Unë jam nevojtar, zemra ime vuan, ti je thjesht miku im në tokë, këtu.
 23. Si duhet te shkoj? A nuk do të lë asgjë pas meje në tokë? Si duhet të veprojë zemra ime? A kemi ardhur të jetojmë kot, të mbijmë në tokë? Le të lëmë të paktën lule. Të paktën të lëmë këngë.
 24. A jeni i vërtetë, a keni një rrënjë? Vetëm ai që dominon mbi të gjitha gjërat, dhuruesi i jetës. Në këtë të drejtë? A nuk është, siç thonë ata? Se zemrat tona nuk kanë mundim! Statuja e Nezahualcoyotl
 25. Unë jam Nezahualcóyotl, unë jam këngëtar, unë jam një papagall me kokë të madhe. Merrni tani lulet dhe tifozët tuaj. Filloni të vallëzoni me to!
 26. Atje ku disi ekziston. Do të doja të ndiqja princat, t'u sillja lulet tona! Sikur t’i bëja të miat këngët e bukura të Tezozomoctzin! Emri yt nuk do të vdesë kurrë.
 27. Ku do të shkojmë, ku vdekja nuk ekziston? Më shumë, për këtë do të jetoj duke qarë? Le të drejtohet zemra juaj: këtu askush nuk do të jetojë përgjithmonë.
 28. Realitetet e çmuara bëjnë që të bjerë shi, lumturia juaj vjen nga ju, dhuruesi i jetës! Lule orale, lule të çmuara, unë dëshiroja me zjarr për ta, kisha mençuri të kotë ...
 29. Lulet e mia nuk do të marrin fund, këngët e mia nuk do të pushojnë. Këndoj, i ngre, përhapen, përhapen. Edhe kur lulet thahen dhe zverdhen, ato do të barten atje, brenda shtëpisë së zogut me puplat e arta.
 30. Zgjate dhembshurinë tënde, unë jam pranë teje, ti je Zoti. Ndoshta doni të më vrisni? A është e vërtetë që ne gëzohemi, që jetojmë në tokë?
Artikulli i lidhur:
A është fati apo shansi? 40 fraza që do t'ju bëjnë të mendoni për këtë

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.