10 fraza për t’u kushtuar gjyshërve që do ju entuziazmojnë

Çifti i lumtur i gjyshërve në familje

Gjyshërit janë ato qenie që kur lindim janë njerëz të moshuar, por janë një pjesë shumë e rëndësishme e jetës sonë. Ne nuk e kuptojmë që prania e tij është e fundme dhe është thelbësore të vlerësojmë çdo sekondë që ata kalojnë pranë nesh duke na mësuar gjithçka në lidhje me mençurinë e tij të jetës. Kështu që, Ne duam t'ju tregojmë disa fraza për t'u kushtuar gjyshërve që do t'ju entuziazmojnë.

Gjyshërit sjellin përfitime të mëdha për nipërit e mbesat e tyre, ato janë figura që duhet të jenë të pranishme në jetën e fëmijëve që nga lindja ... sepse kur nuk janë, dhe koha kalon dhe ata bëhen yje në qiell, dhimbja dhe pikëllimi për mungesën e tij janë shumë të thella.

Prandaj, është e nevojshme të bëhet i vetëdijshëm për rëndësinë e saj dhe rolin e tij të rëndësishëm brenda bërthamës së familjes. Lidhjet emocionale që krijohen midis gjyshërve dhe nipërve dhe mbesave janë të mrekullueshme për sa kohë që ata kujdesen dhe mbahen në mend gjatë gjithë jetës familjare.

Gjyshërit në jetën familjare

Pasja e gjyshërve në jetën tonë na ndihmon të bëhemi njerëz të plotë. Sot ka gjyshër që kujdesen për nipërit e mbesat e tyre sepse fëmijët e tyre punojnë dhe kanë orare të komplikuara. Të tjerët nuk mund të kujdesen për nipërit e mbesat e tyre për arsye të ndryshme, por ata janë gjithmonë të pranishëm ... të tjerët nuk mund të jenë të pranishëm fizikisht për shkak të distancës por ato janë gjithmonë nga zemra.

Përkushtoni frazat më të mira gjyshërve tuaj

Gjyshërit janë mbështetja më e mirë e besuar për fëmijët tuaj, prindërit e nipërve dhe mbesave tuaja. Zëri i tij në përvojën e jetës i ndihmon fëmijët e tij në shumë situata, të cilët pavarësisht se janë të rritur, përsëri vazhdojnë të mësojnë në jetë. Ata dhembshurinë me fëmijët e tyre dhe në këtë mënyrë ata e kuptojnë se prindërit e tyre, gjyshërit e fëmijëve të tyre do të jenë gjithmonë ndërmjetësit më të mirë për çdo konflikt apo dilemë familjare. Urtësia e tij vlen ari.

Gjyshërit për nipërit dhe mbesat

Por përveç prindërve, ata janë gjithashtu të rëndësishëm për nipërit dhe mbesat. Ato qenie të pafajshme që vijnë në botë dhe rinojnë gjyshërit, u japin atyre një kuptim jetës dhe ekzistencës së tyre përsëri. Ata gjyshërit që ishin prindër disi të rreptë, tani ata janë gjyshër të lejueshëm, sepse roli i tyre nuk është më të edukojnë ... nëse jo, thjesht të jenë, udhëzues ... dhe pse të mos thonë kështu? Po ashtu duke prishur herë pas here, dhe kjo është në rregull!

Essentialshtë thelbësore që koha që ata kalojnë me nipërit e mbesat e tyre të jetë një kohë kënaqësie sepse për të vegjlit, ato janë si vitaminat më të mira të jetës që mund t'u jepen atyre. Gjyshërit kanë dy gjëra që u duhen fëmijëve si ngrënia, gjumi dhe frymëmarrja: koha dhe vëmendja. Ata mund t'ju japin në sasi të mëdha.

Fëmijët ndihen të lumtur pranë gjyshërve që i duan pa kushte, të cilët i dëgjojnë dhe i mbështesin sa herë që kanë nevojë për të. Përveç kësaj, ata i udhëzojnë ata në jetë dhe u futin atyre vlera të mrekullueshme si dashuria e pakushtëzuar, respekti, këmbëngulës ose ndjeshmëri.

Fraza për gjyshërit, tregoju më të mirën

Sigurisht, ato janë të rëndësishme si në fëmijëri ashtu edhe në etapat e ndryshme të jetës ku janë gjithashtu të pranishëm. Një i rritur që ka pasur fatin të gëzojë gjyshërit e tij do të ketë aftësi më të mira shoqërore dhe emocionale. Do të ndiheni si një i rritur i përshtatur më mirë me shoqërinë dhe vetë jetën. Sepse ato janë vlera të domosdoshme për ekzistencë.

Ata gjithashtu përfitojnë

Sigurisht, ata gjithashtu përfitojnë nga një rol i rëndësishëm në bërthamën e familjes. Ata ndihen të dobishëm të vlerësuar brenda jetës familjare dhe koha e tyre është e reokupuar me aktivitete sipas zgjedhjes së tyre. Sigurisht, koha me nipërit dhe mbesat nuk duhet të jetë një imponim për ta, nëse jo diçka që ata zgjedhin.

Gjyshërit që janë prezentë aktivisht në jetën e nipërve të tyre kanë vetëvlerësim më të mirë se ata që nuk janë ose që nuk mund të kenë kontakte të ngushta ditore. Përveç kësaj, lidhja afektive familjare është e përforcuar, dhe Kjo është kritike për mirëqenien emocionale të gjithsecilit. Për sa kohë që marrëdhënia është kujdesur dhe respekti dhe dashuria ruhen midis të gjithë anëtarëve.

Për të gjitha këto, dhe për shkak të asaj se sa të rëndësishme janë në jetën tonë, ne duam t'ju japim disa fraza që t'ua kushtoni atyre, sepse ato janë të veçanta dhe ata i meritojnë këto fjalë të dashurisë dhe dashurisë. Sepse jeta e tyre u është kushtuar fëmijëve dhe pleqërisë së tyre, fëmijëve dhe nipërve të tyre. Pa dyshim, ata meritojnë të gjithë respektin nga ne dhe të gjitha të mirat që mund t'u japim atyre, si këto fjalë të bukura.

Shtë e rëndësishme t’u thuash fraza të bukura gjyshërve

Fraza për t’u kushtuar gjyshërve

Mund ta thoni me zë të lartë, t'ua dërgoni atyre në WhatsApp nëse janë gjyshër të modernizuar, t'ia shkruani atyre në letër, ose çfarë të doni! E rëndësishme është që ata të kuptojnë se këto fjalë që ju u kushtoni atyre vijnë nga zemra juaj.

 1. “Nuk ka asnjë bashkëpunëtor në jetën tonë më të bukur se gjyshi; në të kemi një baba, një mësues dhe një mik ”.
 2. “Tani që jam rritur jam më i vetëdijshëm se çfarë do të thotë të kesh një mik të mirë. Dhe e kuptoj që ai shoku më i mirë je ti, gjyshi ”.
 3. "Unë dua që ju të dini se unë gjithmonë do t'i mbaj historitë tuaja në zemrën time dhe një ditë do t'ua tregoj nipërve dhe mbesave të mia, siç më keni thënë mua."
 4. "Gjysh, faleminderit që më mësove se dashuria është dhurata më e madhe që një brez mund t'i lërë një tjetri".
 5. "Askush nuk mund të bëjë për fëmijët atë që bëjnë gjyshërit: ata spërkasin një lloj pluhuri mbi jetën e tyre."
 6. “Kam qenë gjithmonë me fat që kisha edukatorin më të mirë në botë para meje. Gjysh, me ty mësova të mendoj për veten time. Faleminderit!".
 7. "Faleminderit gjyshërve sepse më mësuat që jeta nuk është gjithmonë e lehtë, por gjithmonë duhet të shkoni me kokën lart dhe të përballeni me gjërat ashtu siç po vijnë".
 8. "Një gjysh është një person me argjend në flokë dhe ar me zemër".
 9. "Sa herë që nuk e shoh dritën në fund të tunelit, ti shfaqesh, gjysh, në vendin e duhur, në kohën e përsosur, vetëm për të më ndihmuar kur kam nevojë."
 10. "Kur shikoj në sytë e tu shoh mençuri, dhembshuri dhe dashurinë më të pastër në botë".

Nëse jeni me fat sa të keni pranë gjyshërit tuaj ... shijojini ata! Sepse koha e tyre është dhurata më e mirë që mund të keni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.