40 fraza rreth zilisë

Nëse keni ndjerë ndonjëherë zili, do ta dini se nuk është e këndshme ta ndjeni atë. Zakonisht ndodh kur perceptojmë që një person tjetër ka një cilësi, një të mirë ose ndonjë gjë që ne do të dëshironim ta kishim dhe që nuk e kishim. Edhe pse është një emocion njerëzor, ne e perceptojmë atë si të pakëndshëm dhe Gjeneron shqetësim emocional dhe mosbesim ndaj njerëzve të tjerë.

Një person i cili ka qenë i suksesshëm në jetë gjithmonë do të ngjallë zili nga disa prej njerëzve përreth tij. Njerëzit ziliqarë nuk mund të qëndrojnë se të tjerët kanë qenë më të suksesshëm se ata vetë.

Alsoshtë gjithashtu e mundshme që nëse nuk jeni një person ziliqar, a keni hasur ndonjëherë në një person që ka ndjerë zili ndaj jush. Shtë e vështirë të merresh me këto lloj situatash, veçanërisht kur ata njerëz ziliqarë janë shpesh pranë teje në jetën tënde. Gjithashtu, njerëzit ziliqarë ndihen të kërcënuar pa nevojë vazhdimisht.

Çfarë është zilia

Identifikimi i një personi ziliqar nuk është gjithmonë i lehtë. Ky emocion shoqëror shkakton shqetësim dhe gjithmonë ndodh kur perceptohet një marrëdhënie e pabarabartë (qoftë e vërtetë apo jo). Gjithmonë lidhet me krahasimet me njerëzit e tjerë. Kur ndiejmë zili është e nevojshme të marrim masa.

Ndonjëherë ju mund të përdorni zili si shenjë admirimi, por kur zilia është më dashakeqe, ajo tenton të fshihet. Në këtë mënyrë ziliqari fsheh mungesën e tij dhe mbron veten, gjithashtu parandalon që personi i zili të mos ndjehet i kërcënuar në asnjë mënyrë, sepse ndjenja e zilisë tashmë e bën personin zili të ndihet ashtu.

Nëse e keni ndjerë ndonjëherë zilinë, gjëja më e mirë që mund të bëni është të punoni brenda vetes për të qenë mirënjohës për atë që keni dhe të lini mënjanë shqetësimin për atë që ju mungon.

Fraza rreth zilisë

Ne e dimë që në një moment të jetës, nëse gjërat shkojnë mirë për ju, njerëzit do të duan atë që keni dhe ka njerëz me qëllim të keq që ata kënaqen edhe kur gjërat shkojnë keq për ju. Në mënyrë që të kuptoni më mirë zilinë dhe atë që shkakton, mos harroni këto fraza në lidhje me zilinë, në mënyrë që të shihni gjërat nga një këndvështrim tjetër dhe reflektimi që këto fraza të provokojnë do t'ju ndihmojë të përmirësoni në jetë.

Mos harroni rëndësinë e ndjekjes së rrugës tuaj nga mirënjohja dhe mirësia. Dhe nëse merrni zili nga të tjerët, mos harroni se është më mirë të mos ndiheni keq, sepse zilia është një admirim i keqmenaxhuar. Mos i humbisni këto fraza.

 1. E keqja ecën dorë për dore me zilinë që e gjeneron atë.
 2. Zilia jonë gjithmonë zgjat më shumë se lumturia e atyre që kemi zili.
 3. Kush nuk është i zili, nuk është i denjë për të qenë.
 4. Zemërimi është mizor dhe tërbimi është i ashpër; por kush mund të qëndrojë para zilisë? Ai që ruan gojën ruan shpirtin; por ai që hap buzët e tij do të ketë fatkeqësi.
 5. Njeriu të cilit askush nuk i ka zili nuk është i lumtur.
 6. Treguesi më i sigurt se dikush posedon cilësi të mëdha vendase është të kesh lindur pa smirë.
 7. Mendja shuan zilinë dhe xhelozinë, pasi duke u përqëndruar tek këtu dhe tani, ankthi për 'duhet të' zhduket.
 8. Shpifja është vajza e injorancës dhe motra binjake e zilisë.
 9. Dënimi më i madh që mund t'i shqiptohet zilisë është përbuzja. Ta dëgjosh atë do të thotë ta lejosh të shijojë një shenjë të fitores.
 10. Zilia është budalla sepse askush nuk ia vlen me të vërtetë.
 11. Tema për zili është shumë spanjolle. Njerëzit spanjollë gjithmonë mendojnë për zilinë. Për të thënë se diçka është e mirë ata thonë: "enshtë për t'u patur zili".
 12. Në fushat e njerëzve të tjerë, të korrat janë gjithmonë më të bollshme.
 13. Heshtja e ziliqarit është plot zhurma.
 14. Zilia është budalla sepse askush nuk ia vlen me të vërtetë.
 15. Zilia është kundërshtari më me fat.
 16. Zilia është të meritosh atë që është frika për guximin.
 17. Të gjithë tiranët e Siçilisë kurrë nuk kanë shpikur një mundim më të madh se zilia.
 18. Sapo njeriu të lërë zili ai fillon të përgatitet për të hyrë në rrugën e lumturisë.
 19. Zilia e shëndetshme nuk ekziston: fatkeqësisht, e gjithë zilia shkakton shqetësim dhe është një dëm për të arritur qëllimet tona.
 20. Zilia është haraçi që mediokriteti i kushton talentit.
 21. Zilia e një miku është më e keqe se urrejtja e një armiku.
 22. Zilia është arti i vlerësimit të arritjeve të të tjerëve më shumë sesa i juaji.
 23. Zilia është kanceri i talentit. Të mos jesh ziliqar është një privilegj shëndetësor për t’u falënderuar perëndive më shumë sesa shëndeti fizik.
 24. Zilia është proteane. Manifestimet më të zakonshme të tij janë kritika e hidhur, satirë, diarbesë, fyerje, shpifje, paudhësi perfide, dhembshuri të shtirur, por forma e saj më e rrezikshme është lajkat skllav.
 25. Zilia është një tërbim që pothuajse gjithmonë maskohet si një besimtar i vjetër.
 26. Mos dëmtoni atë që keni duke dashur atë që nuk keni.
 27. Kam tre qen të egër: mosmirënjohje, krenari dhe zili. Kur këta tre qen kafshojnë, plaga është shumë e thellë.
 28. Jetoni pa zili dhe pa dëshiruar më shumë se qetësi të lumtur për shumë vite, në miqësi me bashkëmoshatarët tuaj.
 29. Më të pasigurtët do të përpiqen të dekurajojnë të tjerët të mos ndihen më mirë me veten e tyre.
 30. Dashuria shikon përmes një teleskopi ... zili përmes një mikroskopi.
 31. Një njeri ziliqar nuk i fal kurrë meritat.
 32. Më urre, më gjyko, më kritiko ... në fund të fundit, gjithçka do të thotë e njëjta gjë: ti kurrë nuk do të jesh si unë.
 33. Të ndjesh zili do të thotë të fyesh veten.
 34. Ju kurrë nuk mund të jeni të lumtur dhe ziliqar në të njëjtën kohë ... zgjidhni atë që dëshironi të jeni.
 35. ai lumturia e një është zilia e mijëra që nuk e bëri atë.
 36. Zilia është si të marrësh helm dhe të presësh që personi tjetër të vdesë.
 37. Feminizmi nuk është një ide abstrakte, është nevoja për të shkuar përpara dhe jo prapa; largohuni nga injoranca dhe zilia.
 38. Mos e mbivlerësoni atë që merrni, ose mos i keni zili të tjerët. Ai që i ka zili të tjerët nuk do të ketë qetësi shpirtërore.
 39. Kur drejtoni një gisht, mos harroni se tre gishtat e tjerë po drejtojnë drejt jush.
 40. Zilia është admirim i keqmenaxhuar.

Dhe nga të gjitha këto fraza, cilën preferoni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   maria dijo

  Fraza shumë të mira dhe të suksesshme. Korrigjohem plotësisht.
  Të mos kemi zili askënd. Dhe ne jemi gjithmonë mirënjohës për atë që kemi, edhe pse është pak.
  Gracias Mil.