10 fraza dhe 6 kuriozitete të William Shakespeare

William Shakespeare

Në këtë ditë William Shakespeare vdiq (që kuriozisht përkon me ditën e librit), një nga figurat më të rëndësishme në historinë e letërsisë. Atij i atribuohen dhjetëra fraza të mprehta që na pëlqejnë ose frymëzojnë aq shumë. Sot, për të përkujtuar ditën e vdekjes së tij, unë ju sjell 10 frazat e tij më të mira. Sidoqoftë, së pari më lejoni t'ju them 6 kuriozitete të këtij dramaturgu dhe poeti anglez:

1) Shekspiri përbënte emrin 'Jessica'. Ai e bëri atë në veprën e tij "Tregtari i Venecias".

2) Shekspiri shpiku fjalën 'arrogancë'. Fjala u regjistrua për herë të parë në 1590, në veprën e tij ".ndrra e një nate vere".

3) Vajza e tij, Judith, ishte analfabete.

4) Ruhen vetëm 6 nënshkrime origjinale të William Shakespeare. Ato janë të ndryshme dhe më e shtrenjta vlerësohet të jetë me vlerë 3 milion dollarë. Sidoqoftë, firmat nuk janë për shitje pasi ato janë në posedim të institucioneve publike.

5) Shekspiri kishte aq frikë se mos ia vidhnin kufomën, saqë ai vuri një mallkim mbi gurin e tij të varrit kundër kujtdo që guxon t’i marrë kockat. Epitafia ishte si më poshtë:

«Shok i mirë, për Jezusin, abstenoni
të gërmoj pluhurin e mbyllur këtu.
Lum njeriu që i respekton këta gurë
dhe i mallkuar është ai që heq kockat e mia ".

6) Ka disa që besojnë se William Shakespeare nuk ishte autori i vërtetë i veprave që i atribuohen, në mesin e tyre matematicieni Georg Cantor i cili pretendon se ka konkluduar matematikisht se ato janë shkruar nga Francis Bacon.

Kurioz apo jo? 🙂 Le të shkojmë me 10 citimet më të famshme nga William Shakespeare:

1) Miqtë që keni dhe miqësinë e të cilëve tashmë e keni vënë në provë, lidhini ata me shpirtin tuaj me grepa çeliku.

******************************************** ******************************************** ************

2) Disa lindin të mëdhenj, disa arrijnë madhështinë, disa madhështi u imponohen dhe të tjerët madhështia është e madhe.

************************************************** ************************************************** ****************************

3) Njeriu i mençur nuk ulet të vajtojë, por me kënaqësi vendos detyrën e tij për të riparuar dëmet e bëra.

******************************************** ******************************************** ***************************

4) Isshtë më mirë të jesh një mbret i heshtjes sate sesa një skllav i fjalëve të tua.

******************************************** ******************************************** ***************************

5) Dashuria, e verbër siç është, i ndalon të dashuruarit të shohin marrëzitë qesharake që bëjnë.

******************************************** ******************************************** ***************************

6) Fati është ai që përzihet letrat, por ne jemi ata që luajmë.

******************************************* ****************************************** **************************

7) Fjalët janë plot gënjeshtra ose art; pamja është gjuha e zemrës.

******************************************* ****************************************** **************************

8) Një burrë që nuk ushqehet me ëndrrat e tij plaket shpejt.

******************************************* ****************************************** **************************

9) Burrat janë pronarët e fatit të tyre. Faji, i dashur Brutus, nuk është te yjet, por te veset tona.

******************************************** ******************************************** *****************************

10) Betohem se është më mirë të jesh në gjendje të ulët dhe të fërkosh me lumturi supet me njerëz të përulur, sesa të mos jesh shumë i lartë, me një keqardhje të shkëlqyeshme dhe të mbash një trishtim të artë.


3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Natalie Mendez dijo

  I dua këto fraza që ato e bëjnë qenien njerëzore të reflektojë dhe e bëjnë jetën e tij më të këndshme, dhe mendojnë për atë që të qenit i mençur, dhe të qenit i përulur do të na bëjë të shkojmë më tej.

 2.   Félix dijo

  Shumë mirë

 3.   Peter dijo

  Të qenit i mençur dhe të qenit i përulur do të na bëjë të kemi drejtshkrim të mirë.