43 fraza shprese për momente të vështira

shpresoj

Ka raste në jetë kur të duhet një rreze shprese për të ecur përpara. Siç e dimë mirë, fjalët kanë fuqi të madhe mbi ne dhe prandaj frazat mund të jenë një mundësi e shkëlqyer. për të kujtuar atë forcë dhe atë fuqi për të ndjerë nga fjalët.

Siç thonë ata, shpresa është gjëja e fundit që humbet, prandaj është e rëndësishme ta marrim parasysh për të vazhduar luftën në jetën që na është dashur të jetojmë. Nëse ju duhen disa fraza për të gjetur shpresë në jetën tuaj, vazhdo te lexosh sepse do te besh shume mire.

Fraza shprese

Nëse është e nevojshme, shkruani frazat në një vend të dukshëm në mënyrë që të mund t'i lexoni ato çdo ditë që ju nevojiten. Ju mund të zgjidhni vetëm ato që janë më të mirat për situatën tuaj aktuale dhe kështu t'ju japin forcën që ju nevojitet. Marrë shënim!

 1. Asnjëherë mos e humb shpresën. Stuhitë i bëjnë njerëzit më të fortë dhe ato kurrë nuk zgjasin përgjithmonë. - Roy T. Bennett
 2. Ne vërtet besonim në diçka në atë kohë dhe e dinim se ishim lloji i njerëzve që mund të besonim në diçka me gjithë zemrën tonë. Dhe kjo lloj shprese nuk do të zhduket kurrë. - Haruki Murakami shpresoj
 3. Ne ëndërrojmë të kemi shpresë. Ndaloni të ëndërroni, kjo është si të thuash që nuk mund ta ndryshosh fatin. - Amy Tan
 4. Shpesh është në qiellin më të errët që shohim yjet më të ndritshëm. - Richard Evans
 5. Shpresa mund të jetë një forcë shumë e fuqishme. Ndoshta nuk ka ndonjë magji të vërtetë në të, por kur ne e dimë se çfarë duam dhe e mbajmë atë si një dritë brenda nesh, ne mund t'i bëjmë gjërat të ndodhin, pothuajse sikur të ishte një magji e vërtetë. - Laini Taylor
 6. Shpresa nuk është e njëjtë me optimizmin. Nuk është bindja se diçka do të funksionojë, por siguria se diçka ka kuptim, pavarësisht se si rezulton. - Vaclav Havel
 7. Ka një çarje në gjithçka. Kështu hyn drita. - Leonard Cohen
 8. Ekziston një thënie tibetiane, "Tragjedia duhet të përdoret si burim force". Pavarësisht se çfarë lloj vështirësish kemi, sa e dhimbshme është përvoja, nëse humbasim shpresën, kjo është katastrofa jonë e vërtetë. - Dalai Lama
 9. Amazingshtë e mahnitshme se si pak e nesërmja mund të kompensojë një fetë të tërë të djeshme. - John Guare
 10. Lum njeriu që nuk pret asgjë, sepse nuk do të zhgënjehet kurrë. -Alexander Papa
 11. Cila është ëndrra e atyre që janë zgjuar? Shpresa. - Karli i Madh
 12. Të hash bukë pa shpresë është njësoj si të vdesësh pak nga pak nga uria. - Perla S. Buck
 13. Ne duhet të pranojmë zhgënjimin e fundëm, por kurrë mos ta humbasim shpresën e pafund. - Martin Luther King Jr.
 14. Vetë shpresa është si një yll - nuk shihet në diellin e prosperitetit dhe mund të zbulohet vetëm në natën e fatkeqësisë. - Charles Haddon Spurgeon
 15. Shpresa është e vetmja e mirë e përbashkët për të gjithë njerëzit; ata që kanë humbur gjithçka e posedojnë akoma. - Thales i Miletit shpresoj
 16. Ata thonë se një personi ka nevojë për vetëm tre gjëra për të qenë vërtet i lumtur në këtë botë: dikë që të dojë, diçka për të bërë dhe diçka për të cilën shpreson. - Tom Bodett
 17. Çfarë vret më shumë të presësh për të mirën që kërkon sesa të vuash të keqen që tashmë ke. - Lope de Vega
 18. Llogaritjet tona janë të gabuara sa herë që frika ose shpresa hyjnë në to. - Molière
 19. Në çdo agim ka një poezi të gjallë shprese dhe, kur të shkojmë për të fjetur, mendojmë se do të agojë. - Noel Clarasó
 20. Shpresa është pasion për atë që është e mundur. Soren Kierkegaard
 21. Ne duhet të çlirohemi nga shpresa se deti do të pushojë. Ne duhet të mësojmë të lundrojmë në erëra të forta. - Aristotel Onasis
 22. Shpresa është ndjenja që kemi se ndjenja që kemi nuk është e përhershme. - Mignon McLaughlin
 23. Shpresa i përket jetës, është vetë jeta që mbron veten. - Julio Cortazar
 24. Shtë e nevojshme të presësh, megjithëse shpresa duhet të zhgënjehet gjithmonë, sepse shpresa në vetvete përbën lumturi dhe dështimet e saj, sa të shpeshta mund të jenë, janë më pak të tmerrshme sesa zhdukja e saj. - Samuel Johnson
 25. Nëse do ta dija që bota do të mbarojë nesër, unë, edhe sot, do të mbillja një pemë. - Martin Luther King
 26. Nëse mëngjesi nuk na zgjon për gëzime të reja dhe, nëse natën nuk kemi shpresë, a ia vlen të vishesh dhe të zhvishesh? -Goete
 27. Çdo krijesë, në lindje, na sjell mesazhin se Zoti ende nuk e humbet shpresën tek njerëzit. -Rabindranath Tagore
 28. Gdhendni këtë në zemrën tuaj: çdo ditë është më e mira e vitit. - Ralph Waldo Emerson
 29. Ndërsa ka jetë, ka shpresë. - Thënie popullore shpresoj
 30. Në zemër të çdo dimri jeton një pranverë pulsuese dhe pas çdo nate një agim i qeshur jeton. - Khalil Gibran
 31. Theshtë mundësia që më mban, dhe jo garancia. - Nicholas Sparks
 32. Shpresa qëndron në ëndrra, në imagjinatë dhe në guximin e atyre që guxojnë të bëjnë realitetin ëndrrat e tyre. - Jonas Salk
 33. Ata thonë se një personi ka nevojë për vetëm tre gjëra për të qenë vërtet i lumtur në këtë botë: dikë që të dojë, diçka për të bërë dhe diçka për të cilën shpreson. - Tom Bodett
 34. Gjithçka që është bërë në këtë botë bëhet me shpresë. -Martin Luther
 35. Gjërat fillojnë si shpresa dhe mbarojnë si zakone. - Lillian Hellman
 36. Dallimi midis shpresës dhe dëshpërimit është se ajo është një mënyrë tjetër për të treguar histori nga të njëjtat ngjarje. - Alain de Botton
 37. Shpresa është një ëndërr zgjimi. - Aristoteli
 38. Kur ke humbur shpresën, ke humbur gjithçka. Dhe kur mendon se gjithçka është e humbur, kjo është kur gjithçka është e tmerrshme dhe e zymtë, gjithnjë ka shpresë. - Pitakus Lore
 39. Shpresa nuk është e njëjtë me optimizmin. Nuk është bindja se diçka do të funksionojë, por siguria se diçka ka kuptim, pavarësisht se si rezulton. - Václav Havel
 40. Ai që jeton në shpresa, vdes nga ndjenja. - Benjamin Franklin
 41. Njeriu i varfër i pajisur me shpresë jeton më mirë sesa i pasuri pa të. -Ramon Llull
 42. Shpresa e një lumturie të përjetshme dhe të pakuptueshme në një botë tjetër, është diçka që mbart me vete edhe kënaqësi të vazhdueshme. -Xhon Lok
 43. Çuditërisht, unë ende shpresoj në më të mirën, edhe pse më e mira si një postë interesante arrin rrallë, dhe madje edhe kur ndodh, mund të humbet shumë lehtë. - Lemony Snicket

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.