40 fraza të Anne Frank

fotografi anne frank

Për fat të mirë ose për fat të keq, shumë njerëz e dinë historinë tragjike të Anne Frank (1929-1945). Ajo ishte një vajzë gjermane hebreje e cila për shkak të persekutimit gjatë Luftës së Dytë Botërore u desh të fshihej me shtatë persona të tjerë në një shtëpi në Amsterdam për të shmangur vrasjen nga militantët.

Ata ishin fshehur për më shumë se dy vjet, por fatkeqësisht u zbuluan dhe më pas u dërguan në kampe përqendrimi ku u vranë ... Ishte vetëm babai i Anne, Otto Frank, i cili i mbijetoi asaj lufte të tmerrshme.

Kur holokausti përfundoi më në fund, babai i Anës vendosi të botonte ditarin e vajzës së tij, në formën e kujtimeve, në mënyrë që të gjithë të dinin gjithçka që kishin për të vuajtur, shkruar nga vajza e tyre e vogël. Kujtimet e Anne Frank u bënë të famshme në botë, aq sa edhe sot e kësaj dite është akoma një libër që shumëkush pëlqen ta lexojë dhe ta ketë në shtëpitë e tij. Libri është një shembull i guximit dhe guximit përballë situatave të padrejta dhe të tmerrshme ...

shkrim i sinqertë

Fjalët e tij nuk lënë indiferent askënd që i lexon. Tjetra do t'ju lëmë disa nga frazat më të mira që mund të gjeni në librin e saj të mrekullueshëm, përmes këtyre fjalëve ju do të jeni në gjendje të njihni mendimet e kësaj vajze 14-vjeçare plot guxim përballë gjithçkaje që ishte po ndodh ... Janë fjalë të mençura që dolën nga një mendje e re, por duheshin pjekur për shkak të rrethanave që po përjetonte.

Fraza të Anne Frank; mendimet e tua u kthyen në fjalë

 1. Unë e di se çfarë dua. Unë kam një qëllim, një mendim, kam një fe dhe dashuri. Më lër të jem vetvetja. Kjo është e mjaftueshme për mua dhe unë kam shumë atë.
 2. Kush është i lumtur do të bëjë edhe të tjerët të lumtur.
 3. Në të ardhmen do të shpenzoj më pak kohë për sentimentalizmin dhe më shumë kohë për realitetin.
 4. Reallyshtë vërtet një çudi që të gjitha idealet e mia nuk kanë rënë, sepse ato duken kaq absurde dhe të pamundura për t'u realizuar. Sidoqoftë, i mbaj, sepse pavarësisht gjithçkaje, përsëri besoj se njerëzit janë shumë të mirë me zemër.
 5. Shkrimi i një ditari është një përvojë shumë e çuditshme për dikë si unë. Jo vetëm sepse nuk kam shkruar kurrë më parë asgjë, por edhe sepse më duket se më vonë as unë dhe askush tjetër nuk do të interesohemi për reflektimet e një vajze trembëdhjetë vjeçare. anne e qeshur
 6. Për sa kohë që mund ta shikoni qiellin pa frikë, do ta dini që jeni të pastër përbrenda dhe se çfarëdo që të ndodhë do të jeni përsëri të lumtur.
 7. Pavarësisht nga gjithçka, unë mendoj se njerëzit janë të mirë me zemër.
 8. Nuk mendoj për gjithë fatkeqësinë, por për të gjithë bukurinë që mbetet akoma.
 9. Sa e mrekullueshme është që askush nuk ka nevojë të presë asnjë moment para se të fillojë të përmirësojë botën.
 10. Mund të shkund gjithçka ndërsa shkruaj; hidhërimet e mia zhduken, guximi im rilind.
 11. Ata që kanë guxim dhe besim nuk duhet të humbin kurrë me turp.
 12. Përtacia mund të duket tërheqëse, por puna është e kënaqshme.
 13. A nuk thashë vetëm se nuk dua të nxitoj? Më fal, jo më kot kam reputacionin e të qenit një tufë kontradiktash ...
 14. Kur do të na jepet privilegji i frymëmarrjes së ajrit të pastër?
 15. Çfarë dobie ka të mendosh për mjerimin kur tashmë je i mjerë?
 16. Pse miliona njerëz shpenzojnë në luftë çdo ditë, por asnjë qindarkë nuk është në dispozicion për ... artistët apo të varfërit? Pse njerëzit duhet të vdesin nga uria kur malet e ushqimit po kalben në pjesë të tjera të botës? Oh pse janë njerëzit kaq të çmendur?
 17. Sa të vërteta ishin fjalët e babait kur ai tha: të gjithë fëmijët duhet të kujdesen për arsimimin e tyre. Prindërit mund të japin vetëm këshilla të mira ose t'i vendosin në rrugën e duhur, por fundi i formimit të karakterit të një personi qëndron në duart e tyre.
 18. Kush do ta kishte menduar se sa do të ndizej në shpirtin e një vajze?
 19. Kush tjetër përveç meje do t'i lexojë këto letra?
 20. Njerëzit nuk janë të njohur mirë derisa të kenë pasur një luftë të vërtetë me ta. Vetëm atëherë mund të gjykohet karakteri i tyre.
 21. Në planin afatgjatë, arma më e fuqishme e të gjithëve është një shpirt i butë dhe i butë.
 22. Ne të rinjtë e kemi të vështirë të ruajmë mendimet tona në një kohë kur çdo idealizëm po shkatërrohet dhe shtypet.
 23. Edhe pse jam vetëm 14 vjeç, e di mjaft mirë atë që dua, e di se kush ka të drejtë dhe kush është në gabim. Unë kam mendimet e mia, idetë dhe parimet e mia, dhe megjithëse duket mjaft e çmendur për një adoleshent, unë ndihem më shumë një person sesa një fëmijë, ndihem shumë më i pavarur se kushdo.
 24. Secili ka diçka të mirë brenda vetes. Lajmi i mirë është, ju nuk e dini se sa i madh mund të jetë! Sa mund të duash! Çfarë mund të arrini! Dhe cili është potenciali i tij!
 25. Më konsideroni thjesht si një qenie që ndonjëherë ndjen se filxhani i hidhërimit të tij është mbushur deri në grykë. Ana e sinqertë në shtëpi
 26. Unë besoj fuqimisht se natyra mund të sjellë rehati për të gjithë ata që vuajnë.
 27. Mendoj se është e çuditshme që të rriturit luftojnë kaq lehtë dhe kaq shpesh dhe për çështje kaq të parëndësishme. Deri tani gjithmonë kam menduar se grindja ishte thjesht diçka që bënin fëmijët.
 28. Kur shkruaj, mund të shpëtoj nga të gjitha problemet e mia.
 29. Gjithsesi, unë kam mësuar një gjë tani. Ju mund të njihni njerëzit me të vërtetë vetëm kur të keni pasur një luftë të mirë me ta. Atëherë, dhe vetëm atëherë, karakteri i tij i vërtetë mund të gjykohet.
 30. Duhet të jetë e tmerrshme të ndihesh sikur nuk ke nevojë.
 31. Unë duhet të ruaj idealet e mia, sepse mbase do të vijë koha kur unë mund t'i realizoj ato.
 32. Që kur filloi jeta, rregulli u vendos: Fajet tona ne i injorojmë, ato të të tjerëve ne i rrisim!
 33. Atje ku ka shpresë, ka jetë. Na mbush me guxim të freskët dhe na bën përsëri të fortë.
 34. Unë bëj çmos për të kënaqur të gjithë, shumë më tepër sesa ata do të imagjinonin. Mundohem të qesh me gjithçka, sepse nuk dua t'i lë ata të shohin problemet e mia.
 35. Të qash mund të sjellë lehtësim, për sa kohë që nuk qan vetëm.
 36. Ilaçi më i mirë për ata që kanë frikë, ndihen të vetmuar ose të palumtur, është të shkojnë jashtë, në një vend ku mund të jenë të qetë, vetëm me qiejt, natyrën dhe Zotin. Sepse vetëm atëherë ndihet se gjithçka është ashtu siç duhet të jetë.
 37. Letra ka më shumë durim sesa njerëzit.
 38. Ai që është i lumtur i bën të tjerët të lumtur, ai që ka guxim dhe besim, nuk do të zhytet kurrë në fatkeqësi.
 39. Qenia njerëzore mund të ndihet e vetmuar pavarësisht dashurisë së shumë vetave, sepse për askënd nuk është me të vërtetë më i dashur.
 40. Thendrra bën që heshtja dhe frika e tmerrshme të kalojnë më shpejt, ndihmon për të kaluar kohën, pasi është e pamundur të vrasësh.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.