Fraza të famshme të personave të famshëm nga herët e tjera që do t'ju bëjnë të mendoni

frazat për të reflektuar

Të famshmit, të çdo epoke, janë njerëz që vendosin trende në çdo aspekt të jetës së njerëzve të tjerë. Gjithçka që ata thonë është e njohur nga media e famshme, por ndonjëherë, qoftë në gjuhë të shkruar apo në të folur, ata mund të thonë fraza të caktuara nga zemra që nëse i dëgjoni në një moment të caktuar, ato mund t'ju bëjnë të mendoni dhe madje të reflektoni në jetën tuaj .

Më poshtë kemi bërë një përmbledhje të disa frazave të famshme të njerëzve të famshëm që kur t’i lexoni dhe të hyni në mendjen tuaj, ato do t’ju ​​bëjnë të mendoni. Janë lloji i frazave që ju bëjnë të reflektoni për jetën në përgjithësi, por mbi të gjitha, për jetën tuaj. Mos i humbisni këto fraza sepse ato me siguri mund të shënojnë një para dhe pas në jetën tuaj. Në fakt, nëse mendoni se ndonjë nga këto fraza është ideale për ju tani, atëherë, mos ngurroni ta shkruani diku në mënyrë që ta lexoni më vonë ose sa herë që keni nevojë.

55 citime të famshëm nga njerëz të famshëm nga epokat e kaluara

 1. Njeriu është i dënuar të jetë i lirë (Jean-Paul Sartre)
 2. Njeriu trim është ai që jo vetëm i tejkalon armiqtë e tij, por edhe kënaqësitë e tij (Demokriti)
 3. Kreativiteti kërkon që guximi të shkëputet nga siguritë (Erich Fromm)
 4. Pjesa më e mirë e bukurisë është ajo që asnjë imazh nuk mund ta shprehë (Francis Bacon)
 5. Luftërat do të vazhdojnë për sa kohë që ngjyra e lëkurës mbetet më e rëndësishme se ajo e syve (Bob Marley)
 6. Nuk ka rrugë për në paqe; paqja është rruga (Mahatma Gandhi)
 7. Bota nuk është në rrezik nga njerëzit e këqij, por nga ata që lejojnë të keqen (Albert Einstein)
 8. Nuk ka asgjë që një burrë nuk është i aftë të bëjë kur një grua e shikon atë (Casanova)
 9. Mësoni të jetoni dhe do të dini të vdisni mirë (Konfuci)
 10. Çdo ditë ne dimë më shumë dhe kuptojmë më pak (Albert Einstein)
 11. Nuk ka asgjë si kthimi në një vend që mbetet i pandryshuar për të gjetur mënyrat në të cilat keni ndryshuar veten (Nelson Mandela)
 12. Ju nuk e zhvilloni guximin duke qenë të lumtur në marrëdhëniet tuaja çdo ditë. Guximi zhvillohet duke mbijetuar kohë të vështira dhe duke sfiduar fatkeqësinë (Epikuri)
 13. Për të punuar, mjafton të bindesh për një gjë: ajo punë është më pak e mërzitshme sesa argëtimi (Charles Baudelaire)
 14. Gjëja më e keqe që bëjnë njerëzit e këqij është të na detyrojnë të dyshojmë në djemtë e mirë (Jacinto Benavente)
 15. Itshtë më mirë të veprosh duke e ekspozuar veten të pendohesh, sesa të pendohesh që nuk ke bërë asgjë (Giovanni Boccaccio)
 16. Unë mund të kontrolloj pasionet dhe emocionet e mia nëse mund të kuptoj natyrën e tyre (Spinoza)
 17. Të jesh i pavarur nga opinioni publik është kushti i parë zyrtar për të arritur diçka të madhe (Friedrich Hegel)
 18. Aty ku punon një televizion, me siguri është dikush që nuk po lexon (John Irving)
 19. Rinia është e lumtur sepse ka aftësinë për të parë bukurinë. Kushdo që ruan aftësinë për të parë bukurinë nuk plaket kurrë (Franz Kafka) frazat lumturi
 20. Prekja është arti për të treguar diçka pa e bërë armik (Isaac Newton)
 21. Ai që është i mirë në marrjen e justifikimeve është rrallë i mirë për ndonjë gjë tjetër (Benjamin Franklin)
 22. Mbajtja e zemërimit është si të pish helm dhe të presësh që personi tjetër të vdesë (Buda)
 23. Të jesh i përgatitur është i rëndësishëm, të dish të presësh është edhe më shumë, por të kapësh momentin e duhur është çelësi i jetës (Arthur Schnitzler)
 24. Drejtësia më e rreptë nuk mendoj se është gjithmonë politika më e mirë (Abraham Lincoln)
 25. Njeriu i mençur kurrë nuk thotë gjithçka që mendon, por gjithmonë mendon gjithçka që thotë (Aristoteli)
 26. Bota është e bukur, por ka një defekt të quajtur njeri (Friedrich Nietzsche)
 27. Çfarë nuk ju vret, ju bën më të fortë (Friedrich Nietzsche)
 28. Mendoj, prandaj ekzistoj (René Descartes)
 29. Nga të gjitha kafshët e krijimit, njeriu është e vetmja që pi pa u etur, ha pa uritur dhe flet pa pasur asgjë për të thënë (John Steinbeck)
 30. Një vëlla nuk mund të jetë shok, por një mik do të jetë gjithmonë vëlla. (Benjamin Franklin)
 31. . Nuk ka vizion më të trishtuar se ai i një të riu pesimist (Mark Twain)
 32. Edukimi është lëvizja nga errësira në dritë (Allan Bloom)
 33. Të dish që nuk dihet, kjo është përulësia. Të mendosh se dikush e di atë që nuk e di, kjo është sëmundja (Lao-tse)
 34. Në fund të fundit, ata nuk do t'ju pyesin se çfarë keni ditur, por çfarë keni bërë (Jean de Gerson)
 35. Asgjë nuk është më e dëmshme për krijimtarinë sesa tërbimi i frymëzimit (Umberto Eco)
 36. Zemra është një pasuri që as nuk blihet as nuk shitet, por dhurohet (Gustave Flaubert)
 37. Vdekja si fundi i kohës që jetohet mund të shkaktojë frikë vetëm për ata që nuk dinë ta plotësojnë kohën e dhënë për të jetuar (Viktor Frankl)
 38. Durimi është i hidhur, por fryti i tij është i ëmbël (Jean-Jacques Rousseau)
 39. Para se të martohesha kisha gjashtë teori se si të edukoja të vegjlit. Tani kam gjashtë të vegjël dhe asnjë teori (Lord Rochester)
 40. Shpalleni mesazhin e këndshëm me njëqind gjuhë; Por le të zbulojë vetveten lajmi i keq (Shekspiri)
 41. Të kursesh është virtyt, fuqi dhe përulësi; lënia e vetes në rënie është poshtërsi dhe krim (Quevedo)
 42. ai faj i kohës sonë është se njerëzit e saj nuk duan të jenë të dobishëm, por të rëndësishëm (Churchill) reflektojnë mbi jetën
 43. Mungesa e njerëzimit të kompjuterit konsiston në atë që sapo të programohet dhe të punojë siç duhet, ndershmëria e tij është e patëmetë (Isaac Asimov)
 44. Zbulimi i madh i brezit tim është se qeniet njerëzore mund të ndryshojnë jetën e tyre duke ndryshuar qëndrimet e tyre mendore (William James)
 45. Zemra e njeriut është një instrument me shumë tela; njohësi perfekt i burrave di si t’i bëjë të gjithë të dridhen, si një muzikant i mirë (Charles Dickens)
 46. Nëse një person e do vetëm një person dhe është indiferent ndaj të gjithë të tjerëve, dashuria e tij nuk është dashuri, por lidhja simbioze ose egoizmi i zgjeruar (Erich Fromm)
 47. Mos lejoni që asnjë qenie njerëzore t'ju bëjë të bini aq poshtë sa ta urreni atë (Martin Luther King)
 48. Duhet një jetë për të mësuar të jetosh (Seneca)
 49. Shtë më mirë të heshtësh dhe të dukesh budalla se të flasësh dhe të pastrosh dyshimet përfundimisht (Groucho Marx)
 50. Ai që posedon më së shumti, ka më shumë frikë se mos e humb (Leonardo Da Vinci)
 51. Frymëzimi ekziston, por duhet t'ju gjejë duke punuar (Picasso)
 52. Edhe njerëzit që pretendojnë se nuk mund të bëjmë asgjë për të ndryshuar fatin tonë, shikojnë përpara se të kalojnë në rrugë (Stephen Hawking)
 53. Asnjëherë mos e prish heshtjen nëse nuk do ta përmirësosh atë (Beethoven)
 54. Mënyra më e mirë për të hequr qafe tundimin është të biesh në të (Oscar Wilde)
 55. Një mik është një person me të cilin mund të mendoni me zë të lartë (Ralph Waldo Emerson)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.