45 fraza të trishtueshme që ju ndihmojnë të reflektoni për jetën

syri i djalit që qan për trishtimin

Trishtimi është një emocion që është i pranishëm në jetën e secilit dhe nuk duhet të shmanget ose të injorohet. Kjo na lejon të dimë se ka diçka brenda nesh ose në rrethanat që po jetojmë që nuk na bën mirë dhe se duhet të gjejmë një zgjidhje për të gjetur përsëri ekuilibrin emocional. Fraza të trishtuara mund t'ju ndihmojnë në këtë.

Në fakt, për të shijuar gëzimin dhe lumturinë në një mënyrë të shëndetshme, duhet të keni përjetuar më parë trishtim. Isshtë një emocion i fuqishëm që na lejon të njohim atë që po na ndodh, ta emërtojmë atë dhe pastaj të veprojmë në përputhje me rrethanat. Trishtimi mund të jetë i shëndetshëm nëse diçka kuptohet, kuptohet dhe bëhet për të ndryshuar atë që na ndihmon emocionalisht.

Në të kundërt, trishtimi, nëse lihet i patrajtuar, injorohet ose shmanget, mund të ankorohet në zemër dhe të çojë në probleme më serioze që madje ndikojnë në shëndetin fizik dhe emocional, të tilla si ankthi ose depresioni. Në këtë kuptim, është një ide e mirë për të kuptuar trishtimin si diçka që nuk është plotësisht e keqe, është një mundësi për rritje dhe përmirësim të brendshëm.

vajzë e trishtuar në shtratin e saj

Tjetra, ne do t'ju tregojmë disa fraza të trishtueshme që do t'ju bëjnë reflektojnë mbi jetën, por mbi të gjitha, ato do t'ju bëjnë të mendoni për kuptimin e ri të gjërave. Ndoshta, kur i lexoni ndieni një trishtim të caktuar dhe nëse jeni një person i ndjeshëm, madje është e mundur që zemra juaj të ndihet e prekur emocionalisht ... Por kjo nuk do të jetë një gjë e keqe, që do t'ju japë mundësinë të shijoni më shumë gjëra në jetë, të kuptosh për fatin që ke sot dhe se si e ardhmja, megjithëse është e pasigurt, është në duart e tua.

Ndihem i trishtuar

Fraza të trishtuara që do ju bëjnë të qani

 1. Të gjithë kemi trishtim në jetën tonë dhe gjëra nga të cilat mund të përfitojmë.
 2. Vetëm se të lë të shkosh nuk do të thotë që dua të shkosh.
 3. Edhe në kohë trishtimi të madh, ka gjithmonë raste kur qeshim.
 4. Edhe pse bota është plot vuajtje, ajo është gjithashtu plot kapërcim.
 5. Muret që ndërtojmë rreth nesh për të mbajtur larg trishtimin gjithashtu mbajnë jashtë gëzimin.
 6. Nuk ka asgjë më dëshpëruese sesa t’i kesh të gjitha dhe të ndihesh akoma e trishtuar.
 7. Kur je i lumtur, të pëlqen muzika. Por, kur je i trishtuar, i kupton tekstet e këngëve.
 8. Dhimbja e vërtetë është ajo e pësuar pa dëshmitarë.
 9. Vdekja duket më pak e trishtuar sesa të kesh jetuar pak.
 10. Shpesh varri pa dijeni përmban dy zemra në të njëjtën arkivol.
 11. Askush nuk i vëren lotët e tu, askush nuk e vëren trishtimin tënd, askush nuk e vë re dhimbjen tënde, por të gjithë i vërejnë gabimet e tua.
 12. Trishtimi është si një thesar i çmuar, i treguar vetëm për miqtë e vërtetë.
 13. Bie shi sepse retë nuk mund ta mbajnë më peshën dhe ne qajmë sepse zemra nuk mund ta durojë më dhimbjen.
 14. Nëse problemi nuk zgjidhet duke kthyer faqen, zgjidhja më e mirë është ndryshimi i librit.
 15. Buzëqeshje, edhe nëse është një buzëqeshje e trishtuar, sepse më e trishtuar se një buzëqeshje e trishtuar është trishtimi i të mos dish të buzëqeshësh.
 16. Lotët lindin nga zemra, jo nga truri.
 17. Heshtja absolute çon në trishtim. Shtë imazhi i vdekjes.
 18. Asnjëherë mos merrni një vendim kur jeni të zemëruar, të trishtuar, xheloz ose të dashuruar.
 19. Lotët janë fjalë që duhen shkruar.
 20. Lonshtë vetmia ajo që bën zhurmën më të lartë. Kjo është e vërtetë si për burrat ashtu edhe për qentë.
 21. Dhimbja ime u kthye në trishtim dhe trishtimi në zemërim. Zemërimi im u kthye në urrejtje dhe harrova se si të buzëqesha.
 22. Jeta është si një lojë video. Vetëm nuk ka një buton rivendosjeje.
 23. Easyshtë e lehtë të qash kur kupton se të gjithë ata që do do të të refuzojnë ose do të vdesin.
 24. Ndonjëherë më pëlqen të jem në shi vetëm që të mos e dinë se po qaj.
 25. Në një moment, duhet ta kuptoni se disa njerëz mund të qëndrojnë në zemrën tuaj por jo në jetën tuaj.
 26. Melankolia dhe trishtimi janë fillimi i dyshimit ... dyshimi është fillimi i dëshpërimit; dëshpërimi është fillimi mizor i shkallëve të ndryshme të së keqes.
 27. Depresioni është diçka që ju shtyn të zhyteni gjithmonë pak më thellë.
 28. Shumica e plagëve të vogla shërohen, por ato që janë shumë të thella kurrë nuk shërohen.
 29. Shpirti i reziston dhimbjes akute shumë më mirë sesa trishtimit të zgjatur.
 30. Unë kurrë nuk kam menduar se lumturia kishte kaq shumë trishtim.
 31. Kujdes nga trishtimi, është një ves.
 32. Nëse jeni të durueshëm në një moment zemërimi, do t'i shpëtoni njëqind ditëve të trishtimit.
 33. Nuk ka asnjë dëshpërim aq absolut sa ai që vjen me momentet e para të trishtimit tonë të parë të madh, kur ne nuk e kemi ditur ende se si është të vuash dhe të shërohesh, të dëshpërohesh dhe të kishe rifituar shpresën.
 34. Trishtimi nuk është i natyrshëm në gjëra; nuk na vjen nga bota ose nga soditja e saj. Isshtë një produkt i mendimit tonë.
 35. Trishtimi zakonisht rezulton nga një nga shkaqet e mëposhtme: kur një burrë është i pasuksesshëm ose kur ka turp për suksesin e tij.
 36. Në përgjithësi, njerëzit mendojnë se unë jam një person i fortë dhe i lumtur ... por pas buzëqeshjeve të mia ata thjesht nuk e dinë sa po vuaj.
 37. Ka raste kur, edhe për syrin e kthjellët të arsyes, bota e njerëzimit tonë të trishtuar duhet të marrë aspektin e Ferrit.
 38. Shtë një kohë kur shpirti i dikujt është i zbehtë dhe i trishtuar, njeriu nuk e di pse; Kur e kaluara duket si një shkretim i përfshirë nga një stuhi, jeta është një kotësi dhe një barrë dhe e ardhmja është një rrugë drejt vdekjes.
 39. Guximi dhe gëzimi jo vetëm që do t'ju çojnë në vendet e vështira në jetë, por do t'ju lejojnë të sjellni rehati dhe ndihmë për të zbehurit e zemrës dhe do t'ju ngushëllojnë në orët e trishtuara.
 40. Ne jemi më të pakënaqur të shohim njerëz të lumtur para nesh, sesa të shohim njerëz pas nesh.
 41. Të gjithë kanë një moment të qëndrojnë gjatë, të gjithë kanë kohë të prishen dhe të qajnë.
 42. Asnjë shoqëri nuk ka qenë në gjendje të zhdukë trishtimin njerëzor, asnjë sistem politik nuk mund të na çlirojë nga dhimbja e të jetuarit, nga frika jonë e vdekjes, etja jonë për absolute. Conditionshtë gjendja njerëzore që drejton gjendjen shoqërore, dhe jo e kundërta.
 43. Për mua, e kundërta e lumturisë nuk është trishtimi, por mërzia.
 44. Urrejtja e njerëzve është si t'i vish flakën shtëpisë tënde për të vrarë një mi.
 45. Më e mira dhe më e keqja, drita dhe errësira, e drejta dhe e gabuara, lumturia dhe trishtimi - ata të gjithë bashkohen për të formuar mrekullinë që është jeta, dhe asnjëra nuk mund të ekzistojë pa tjetrën.

vajzë që ndjehet e trishtuar

Cilat ju pëlqyen më shumë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.