+100 Fraza zhgënjimi dhe zhgënjimi

Ekziston një numër i madh i frazave që njerëzit shpesh kërkojnë, midis tyre ne gjejmë frazat e zhgënjimit; që pavarësisht se jemi negativ, të gjithë kemi kaluar një fazë të ngjashme ku kërkojmë diçka me të cilën të ndihemi të identifikuar. Për këtë arsye, ne kemi përgatitur një hyrje me frazat më të mira në këtë kategori.

115 frazat më të mira zhgënjuese

Nëse po kërkoni fraza për të vendosur në rrjetet tuaja sociale, krijoni imazhe ose vendosni në statusin WhatsApp, për shembull, këto do të jenë ideale për ju. Koleksioni ka më shumë se 100 nga këto shkrime, ku do të lexoni zhgënjime në fusha të ndryshme, siç janë dashuria, miqësia apo edhe jeta. Sidoqoftë, ne duam të theksojmë se është e rëndësishme të dimë se kjo është vetëm një fazë dhe se pa marrë parasysh sa jeni të trishtuar ose të zhgënjyer, duhet ta kapërceni atë dhe të vazhdoni tutje.

 • "I zhgënjyer. Ashtu si kur dikush dëshiron të tregojë një problem dhe, kur fjalët më në fund dalin, personi para tij, marrësi i sinqeritetit nuk është ... Ai nuk e merr atë ..., ai nuk e kupton atë. Sepse në të vërtetë është diku tjetër ”. ? Federico Moccia.
 • "Nuk ka asnjë mënyrë që të ketë ndërveprime autentike njerëzore kur njerëzit bashkohen në personazhet e tyre." ? Eckhart
 • "Gjëja më e keqe është kur ke mbaruar një kapitull dhe makina shkrimi nuk duartrokit". - Orson Welles.
 • “Isshtë shumë më mirë të kuptosh universin ashtu siç është në të vërtetë sesa të këmbëngulësh në iluzion, sado i kënaqshëm dhe sigurues të jetë. ? Carl Sagan.
 • "Eksitimi pasohet nga zhgënjimi dhe madje depresioni, dhe më pas entuziazmi i përtërirë." - Murray Gell-Mann.
 • "Dashuria është zhgënjimi i vetëm i programuar, fatkeqësia e vetme e parashikueshme që dëshirojmë të përsërisim." ? Fréderic Beigbeder.
 • "Dyshimet vrasin më shumë ëndrra sesa gabimet kanë vrarë ndonjëherë." ? Suzy Kassem.
 • "Çmenduri është se të gjithë shpresojnë që të mos ndaheni kur të zbuloni se gjithçka në të cilën keni besuar është një gënjeshtër." ? Shannon L. Alder.
 • "Dy lloje lotësh kanë sytë e një gruaje: nga dhimbja e vërtetë dhe nga inati". ? Pitagora.
 • "Librat janë miq që kurrë nuk zhgënjejnë". ? Thomas Carlyle.
 • "Të vish në zonë dhe të mos jesh në gjendje të shkelmosh harkun është si të kërcesh me motrën tënde". ? Diego Armando Maradona.
 • “Për të njohur lodhjen e fuqisë, le të kthehemi te ata që e kanë atë në dorë; për të njohur kënaqësitë e tij, le të shkojmë te ata që janë pas tij; telashet e pushtetit janë reale; kënaqësitë e saj, imagjinare ". ? Charles Caleb Colton.
 • "Unë kam zhgënjyer miqtë e mi, kam zhgënjyer vendin tim." ? Richard Nixon.
 • “Çdo zhgënjim, triumf, dyshim, ëndërr dhe dashuri për dikë, ka dhënë efektin e vet. Çfarë jemi dhe çfarë kemi, ia kemi shkaktuar vetes ngadalë ". ? Jim Rohn.
 • "Sapo të filloni të thoni të vërtetën, gjithçka do të shembet." ? Emmanuel Carrere.
 • “Ne nuk mund t’i shpëtojmë zhgënjimeve; ato gjithmonë shfaqen si puçrra që ju prishin fytyrën në fundjavë ". ? Jeffrank Valdez.
 • “Burrat kanë folur jashtëzakonisht shumë për gratë, por sigurisht dhe fatalisht përmes tyre. Përmes mirënjohjes ose zhgënjimit (). Ata mund të lavdërohen për shumë gjëra, por kurrë për paanshmëri të thellë për këtë çështje ". ? Victoria Ocampo.
 • "Plaga e thellë që verbon çdo iluzion". ? Marc Anthony.
 • "Fillova të kuptoj se vuajtjet, zhgënjimet dhe melankolia nuk janë për të na bezdisur ose për të na mërzitur ose për të na privuar nga dinjiteti, por për të na pjekur dhe shformuar". ? Hermann Hesse.
 • “Gruaja që na braktis kur ishte dashuria jonë më e madhe, na kursen me muaj apo vite zhgënjimesh të vogla. Njeriu është mosmirënjohës ndaj këtij si ndaj favoreve të tjera ". ? Paul Charles Bourget.

 • "Jeta është luftë dhe mundim, zhgënjim, dashuri dhe sakrificë, perëndime dielli prej ari të zi dhe stuhi". - Laurence Olivier.
 • "Ai që ushqehet me dëshirat e ndrydhura më në fund kalbet". - William Blake.
 • "Ne duhet të duam, të mos dashurohemi, sepse gjithçka që bie, prishet". ? Taylor Swift.
 • "Zhgënjimi është vetëm veprimi i trurit tuaj duke iu përshtatur realitetit pasi zbuloni se gjërat nuk janë ashtu siç i keni menduar." ? Brad Warner.
 • "Defektet që ju më hidhni në fytyrë sot janë të njëjtat, të cilat në fillim ishin perfekte". - Ricardo Arjona.
 • "Premtimet e shumta zvogëlojnë besimin". ? Horacio.
 • "Burrat martohen sepse janë të lodhur, gratë nga kureshtja: të dy janë të zhgënjyer". ? Oscar Wilde.
 • "Më erdhi keq për veten time: sirtari im i kujtesës kishte mbajtur të njëjtat histori për vite me rradhë." ? Paulo Coelho.
 • "Kjo është jeta: ka nga ata që tërhiqen prej saj me shpresë dhe ka nga ata që e bëjnë me zhgënjim". ? Fabrizio Mejía Madrid
 • "Zhgënjimi ecën duke buzëqeshur pas entuziazmit." - Zonja De Staël
 • "Pse është kaq e vështirë të shprehësh dashuri dhe aq e lehtë të shprehësh zhgënjimin?" ? Kaui Hart Hemmings.
 • “Nëse doni të shmangni disa ndëshkime dhe të ruheni nga pickimi i trishtimit, mos u bëni miq të ngushtë me askënd. Do të keni më pak gëzime, por edhe më pak dhimbje ”. ? Ushtarak
 • "Ekziston një gjë më e tmerrshme se shpifja: E vërteta." - Princi Talleyrand.
 • "Ne kemi lindur duke qarë, jetojmë duke u ankuar dhe vdesim të zhgënjyer". ? Thomas Fuller.
 • "Nëse nuk prisni kurrë asgjë nga askush, nuk do të zhgënjeheni kurrë." ? Sylvia Plath.
 • "Ne kemi lindur duke qarë, jetojmë duke u ankuar dhe vdesim të zhgënjyer". ? Thomas Fuller.
 • “Çdo njeri është i sinqertë vetëm; posa të shfaqet një person i dytë, fillon hipokrizia ". ? Ralph Waldo Emerson.
 • "Një nga mashtrimet më të mëdha në botë është shpresa se të këqijat në këtë botë do të shërohen nga legjislacioni." ? Thomas Reed.
 • "Ata janë të gjithë të çmendur, por ai që mund të analizojë zhgënjimin e tyre quhet filozof." ? Ambrose Bierce.
 • “Ne burrat nuk u nënshtrohemi dhimbjeve të mëdha ose gëzimeve të mëdha, dhe kjo është për shkak se ato hidhërime dhe gëzime vijnë të veshura në një mjegull të madhe incidentesh të vogla. dhe jeta është kjo, mjegulla. Jeta është një mjegullnaje ". ? Miguel de Unamuno.

 • "Si të gjithë ëndërrimtarët, unë ngatërrova pakënaqësinë me të vërtetën"? Jean-Paul Sartre.
 • "Jeta nuk është përralla e mrekullueshme që mendova ... sepse princat simpatikë zbehen gjithashtu." ? Megan Maxwell
 • "Unë isha përsëri atje ku e kisha filluar: me asgjë përveç vetmisë sime". ? Arthur Golden.
 • "Lamtumirë zhgënjimit dhe humorit të keq. Çfarë janë burrat në shkëmbinj dhe male? " Jane Austen
 • "Çmenduria e vërtetë mund të jetë asgjë më shumë se vetë mençuria që, e lodhur nga zbulimi i turpit të botës, ka bërë rezolucionin inteligjent të çmendet". - Heinrich Heine.
 • "Do të doja që jeta të ishte kështu, do të kishte një detergjent për njollat ​​e lagura të trishtimit". ? Santiago Rocagliolo.
 • “Ne e kemi çliruar veten nga një lloj skllavërie vetëm për të rënë në një tjetër. A është kjo liri? " ? Carson McCullers.
 • “Nuk do të ishte zhgënjim nëse nuk luaj. Nëse jam në dispozicion të teknikut, mund të kem disa minuta. Unë jam duke u stërvitur në mënyrën më të mirë të mundshme, i marr gjërat ngadalë dhe përpiqem të vazhdoj të mësoj ”? Maximiliano Gastón López.
 • "Nuk është disfata ajo që ju shkatërron, por po demoralizohet nga disfata që shkatërron." ? Imran Khan.
 • “Jeta është një ruletë e vazhdueshme e dështimeve dhe zhgënjimeve, e trishtimit dhe lotëve. Megjithatë, ka edhe kujtime të mira ". ? Nancy Ju do të ngjiteshit.
 • “Presupozimi i neveritshëm tregon vënien në dukje të gabimeve ose përgjegjësive të evitueshme. Ju zemëroheni kur ndodhin gjëra që mund të shmangen, dhe kjo gjeneron zhgënjim ". ? Marcelo Bielsa.
 • “Disa filma e bëjnë jetën të duket shumë më e lehtë se sa është. Kjo është arsyeja pse zhgënjimet vijnë më vonë ". ? Federico Moccia.
 • “Nuk ka dashuri më të mirë se ajo që nuk ka qenë kurrë. Romancat e përfunduara çojnë në mënyrë të pashmangshme në zhgënjim, zemërim ose durim; dashuritë e paplota janë gjithmonë fshikëza, ato janë gjithmonë pasion ". ? Alejandro Dolina.
 • "Ne nuk e posedojmë të vërtetën ose të mirën vetëm pjesërisht dhe të përzier me gënjeshtër dhe të keqe". ? Blaise Pascal.
 • "Kur të mësoni të pranoni më shumë sesa të prisni, do të keni më pak zhgënjim". ? Robert Fisher.
 • "Dëshirat çojnë në shqetësim dhe zhgënjim të përhershëm, pasi gjithçka që dëshirohet nga kjo botë është e mjerueshme dhe e korruptuar." ? Marco Aurelio.
 • "Cinizmi dhe hidhërimi janë dy frutat që të jep pema e jetës". ? Rafael Chirbes.
 • “Njerëzit nuk janë gjithmonë ato që ju dëshironi të jenë. Ndonjëherë ato ju zhgënjejnë ose zhgënjejnë, por së pari duhet t'u jepni atyre një shans ". ? Chloe Rattray.
 • "Ju jeni si çdo burrë tjetër, çfarë zhgënjimi". ? Léa Seydoux.

 • “Forcat Ajrore kanë bombarduar kullat e Radio Postales dhe Radio Corporación. Fjalët e mia nuk janë të hidhura por të zhgënjyera. A mund të jenë ata ndëshkimi moral për ata që kanë tradhtuar betimin që kanë bërë ”? Salvador Allende.
 • "Jam i lumtur që ndjehem, edhe pse zakonisht jam i trishtuar kur ndjehem". ? José Narosky.
 • “Duhet shumë dëshpërim, pakënaqësi dhe zhgënjim për të shkruar disa poezi të mira. Nuk është për të gjithë që të shkruajnë apo edhe të lexojnë ”? Charles Bukowski.
 • "Përballë pasivitetit të partisë, shpresat e masave i lënë vendin zhgënjimit dhe ndërkohë, armiku shërohet nga paniku i tij dhe nga ky zhgënjim ai përfiton." ? Leon Trocki.
 • "Ai që dyshon ju fton ta tradhtoni". ? Volteri
 • "Pohimi pa disiplinë është fillimi i zhgënjimit." ? Jim Rohn.
 • "Ulur këtu kaq i dobët dhe i prekshëm, i qetë, ndërsa unë e lë djallin të flasë me mua, ai më ngatërron, zëri i tij më trullos dhe unë braktis veten, vetëm nëse mbyll sytë e shoh këtë fron që e meritoj por nuk e kam . Unë kurrë nuk do ta vë shpirtin tim në shitje, unë do të isha i lumtur askush sesa të isha një legjendë e vdekur ". ? Nach
 • "Një nga shpresat e mia është zhgënjimi në rritje me idenë se qeveria është ai vëllai i madh gjithnjë i mençur, i plotfuqishëm që mund të zgjidhë çdo problem që ju del përpara." ? Milton Friedman.
 • "Eksitimi pasohet nga zhgënjimi dhe përfshirja nga depresioni dhe më pas entuziazmi i përtërirë." ? Murray Gell-Mann.
 • "Zhgënjimi i hershëm i një shprese lë një mbresë që ndriçohet kur plotësohet shpresa." ? Thomas Hardy.
 • "Ka gënjeshtra të nevojshme, gënjeshtra qetësuese". ? Juan Villoro.
 • “Njëzet vjet nga tani do të zhgënjeheni më shumë nga gjërat që nuk keni bërë sesa nga ato që keni bërë. Pra, hidhni ankorimet. Fluturoni larg nga porti i sigurt. Kapni erërat e tregtisë në velat tuaja. Eksploroni Tingëllon. Zbuloni ". ? H. Jackson Brown Jr.
 • "Por kishte gjëra më të këqija sesa zhgënjimi dhe unë tashmë do të kisha provuar disa prej tyre." -RJ Anderson.
 • "A keni pasur ndonjëherë një dashuri që nuk njeh thellësinë e vet, deri në kohën e ndarjes?" ? Kahlil Gibran.
 • “Njeriu është i pasur me hipokrizi. Në dhjetë mijë maskimet e tij për të mashtruar ai beson; dhe me çelësin e dyfishtë që rezidenca e tij mban për dikë tjetër, ai bën një zgjedhje hajdutësh ". ? Antonio Machado.
 • "Kjo është më e keqja, kur ata thonë se i zhgënjej, sikur nuk kam të drejtë të tallem një herë me një herë." ? Elizabeth Eulberg.
 • “Po, do të vuajmë, do të kemi periudha të vështira dhe do të përjetojmë shumë zhgënjime, por e gjithë kjo është kalimtare dhe nuk lë gjurmë të përhershme. Dhe një ditë do të shohim prapa me krenari dhe besim në udhëtimin që kemi bërë ". ? Paulo Coelho.
 • “Unë nuk e konceptoj jetën time si më shumë se një zinxhir vdekjesh të njëpasnjëshme. Unë tërheq pas vetes kufomat e të gjitha ilustrimeve të mia, të të gjitha thirrjeve të mia të humbura ”. ? Julio Ramón Ribeyro

 • "Ne duhet të pranojmë zhgënjimin e fundëm, por kurrë nuk duhet të humbasim shpresën e pafund"? Martin Luther King.
 • "Dhe ka gjithashtu shumë që përgjithmonë mbërthehen në këto gracka dhe qëndrojnë tërë jetën e tyre të lidhur me dhimbje me një të kaluar pa kthim, me ëndrrën e parajsës së humbur, ëndrrat më të këqija dhe më vrasëse". ? Hermann Hesse.
 • "Nuk ka cinizëm më të madh se ai i atyre që pretendojnë për veten e tyre se kurrë nuk e kanë dhënë atë." ? Jorge González Moore.
 • "Do të ketë gjithmonë kohë për t'u zhgënjyer dhe për të mësuar sot siç kemi mësuar më parë." ? Mario Benedetti.
 • “Aty ku dua të kthehem, kaq shumë gjëra qëndruan. Ku kam shkuar? Në cilin ishull jam shkatërruar nga anija? " ? Ismael Serrano.
 • “Kam ndjenjën se po përpiqem të arrij diku, sikur ta di se çfarë dua të them; Por sa më shumë të përparoj, aq më shumë e kuptoj se rruga drejt qëllimit tim nuk ekziston. Fakti që dikush endet në shkretëtirë nuk do të thotë domosdoshmërisht se ekziston një tokë e premtuar ". ? Paul Auster.
 • "Mundësia: një rast i favorshëm për të shpikur një zhgënjim". ? Ambrose Bierce.
 • "Ka zhgënjime që nderojnë ata që i frymëzojnë ata." ? Carlos Ruiz Zafon.
 • "Ju nuk mund të ktheheni mbrapa, sepse jeta tashmë po ju shtyn si një ulurimë e pafund, e pafund ..." José Agustín Goytisolo.
 • "Fati i kohës sonë karakterizohet nga racionalizimi dhe intelektualizimi dhe, mbi të gjitha, nga zhgënjimi i botës"? Maks Ueber
 • "Varrezat më të këqija nuk janë ato të burrave të vdekur, më të këqijat janë varrezat e ëndrrave që ne mbajmë në zemrat tona". ? Jorge Angel Livraga Rizzi
 • "Dështimi për të vdekur duhet të jetë një nga zhgënjimet më të papritura." ? Trinidad Giachino.
 • "Të gjesh veten, papritmas, me duar të zbrazëta, me një zemër të zbrazët, me kujtesë si një dritare në errësirë ​​dhe duke menduar: çfarë bëra? Çfarë shkova? Ku kam qenë? Hija e humbur në hije, si të shërohesh, si të rindërtosh veten, jetën? " ? Jaime Sabines.
 • "Mirupafshim, dashuria ime, por zhgënjimi mund të jetë aq i fortë, sepse unë të dua aq shumë sa as vdekja nuk mund të mbyste britmën e vetmisë sime". ? Eladia Blazquez.
 • "Njeriu përdor hipokrizinë për të mashtruar veten e tij, mbase më shumë sesa për të mashtruar të tjerët". ? Jaime Balmes.
 • “Ju nuk mund t’u besoni miqve. Ata gjithmonë përfundojnë duke ju zhgënjyer ". ? Rick Riordan.
 • "Gjithçka është një teatër i shkëlqyeshëm që konsiston vetëm në pretendimin dhe të qenit më i miri në të." ? Janne Teller.
 • "Duke mos ditur ku ta vendos veten ose çfarë të bëj, unë vazhdoj të ekzistoj pavarësisht dekurajimit." ? Murasaki Shikibu.
 • "Ideologjitë çojnë në mënyrë të pashmangshme në zhgënjim, sepse ato priren drejt së përsosurës, gjë që më vonë e bën të pamundur kontaktin me jetën reale." ? Enrique Tierno Galvan.
 • Së bashku me idenë e dashurisë romantike, atij iu zbulua një koncept tjetër: ai i bukurisë fizike. Të dy idetë ishin ndoshta më shkatërrueset në historinë e mendimit njerëzor. Të dy kanë lindur nga zilia, lulëzuan në pasiguri dhe përfunduan në zhgënjim ”. ? Toni Morrison.

 • "Kush mendon i madh duhet të bëjë një gabim të madh." ? Martin Heidegger.
 • "Zhgënjimet në dashuri, madje tradhtitë dhe humbjet, i shërbejnë shpirtit në momentin kur ato duket se janë tragjedi të jetës". ? Thomas Moore
 • “Ne e kalojmë tërë jetën tonë duke ëndërruar dëshira të paplotësuara, duke kujtuar shenjat, duke ndërtuar artificialisht dhe në mënyrë të gabuar atë që mund të ishim; ne vazhdimisht po e mbajmë veten, duke e mbajtur veten, jemi vazhdimisht duke mashtruar dhe mashtruar veten; sa herë që jemi më pak të vërtetë, më hipokritë; ne jemi gjithnjë e më të turpëruar për të vërtetën tonë ". ? Mario Benedetti.
 • “Fakulteti im i mashtrimit e tejkalon të kuptuarit. Ajo është ajo që më bën të kuptoj Budën, por është gjithashtu ajo që më pengon ta ndjek atë ". ? Emil Cioran.
 • “Të presësh është si të presësh shi në këtë thatësirë. Lessshtë e padobishme dhe zhgënjyese ”. ? Hilary Duff.
 • "Mundohem t'i mohoj vetes iluzione ose iluzione, dhe mendoj se kjo mbase më autorizon të përpiqem t'u mohoj të njëjtën gjë të tjerëve, të paktën për sa kohë që ata nuk pranojnë t'i mbajnë fantazitë e tyre për vete". ? Christopher Hitchens.
 • "A ka ndonjë gjë në jetë që zhgënjen aq shumë sa të arrish atë që dëshiron?" -Robert Louis Stevenson.
 • "Zhgënjimet janë shpesh erëzat e jetës." ? Theodore Parker.
 • "Përvoja jonë përbëhet më shumë nga iluzione të humbura sesa nga mençuria e fituar." ? Joseph Roux.
 • “Unë nuk po qaj për ju; nuk ja vlen. Po qaj sepse iluzioni im se kush ishe u prish nga e vërteta e kush je ". ? Steve Maraboli.
 • "E gjithë dëshira e ndenjur është helm". ? André Maurois.
 • “Më lejoni t'ju them këtë: nëse takoni një të vetmuar, pa marrë parasysh se çfarë ju thotë, nuk është për shkak se ai gëzon vetminë. Kjo sepse ai është përpjekur të shkrihet me botën më parë, dhe njerëzit vazhdojnë ta lëshojnë poshtë ". ? Jodi Picoult.
 • "A ka zhgënjime që ju bëjnë të hapni sytë dhe të mbyllni zemrën tuaj"? Anonim.
 • "Wiseshtë e mençur të mos u besojmë plotësisht atyre që na kanë mashtruar një herë." ? Rene Dekarti
 • "Armatura e gënjeshtrës shpaloset me delikatesë në errësirë ​​dhe fsheh një njeri jo vetëm nga njerëzit e tjerë, por edhe nga shpirti i tij". ? Edward Morgan Forster.
 • “Sot besoj në gjithçka që besoja kur isha njëzet dhe kam, gjithashtu, në thelb, të njëjtat iluzione si atëherë, mendoj me themel edhe më të madh. Ata që i kanë humbur ato më shkaktojnë dhimbje dhe zhgënjim ". ? Santiago Carrillo.
 • "Zhgënjimi është infermierja e mençurisë". ? Bayle Roche.
 • “Fakulteti im i mashtrimit e tejkalon të kuptuarit. Ajo është ajo që më bën të kuptoj Budën, por është gjithashtu ajo që më pengon ta ndjek atë ". ? Emil Cioran.

Shpresojmë që të jeni frazat e zhgënjimit kanë qenë për pëlqimin tuaj, sepse ne i mbledhim të gjithë ata që t'ju japin numrin më të madh të alternativave kur t'i zgjidhni. Nëse ju ka pëlqyer, mund ta ndani artikullin në rrjetet tuaja sociale; Në të njëjtën mënyrë, ju gjithashtu mund të lini një koment me mendimin tuaj ose frazën e preferuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)