35 fraza dinjiteti: kur respekti për veten është thelbësor

dinjiteti i gruas

Dinjiteti është themelor në jetën e njerëzve ... është respekt për veten dhe mbi të gjitha, të jesh i vetëdijshëm se të tjerët gjithashtu duhet të mbajnë distanca të caktuara nga ty dhe duhet të të respektojnë. Një person që ka dinjitet e di që të tjerët duhet ta respektojnë, sepse ai e meriton atë.

Një person me dinjitet do të jetë mirë me veten dhe me botën përreth tij. Një person që fyen një tjetër ose që humbet letrat e tij kur humbet në një konkurs, do të veprojë pa dinjitet sepse nuk do të respektojë veten e tij dhe as nuk do të respektojë të tjerët. Por nëse një person përgëzon kundërshtarin dhe pranon rezultatet, atëherë ai do të ketë një mënyrë të denjë për të vepruar.

Dinjiteti është thelbësor për vetëvlerësimin dhe që një person të ndihet i plotë në jetën që ka. Në këtë kuptim, mos harroni këto fraza dinjiteti në mënyrë që të kuptoni se sa e rëndësishme është ta keni dhe ta mbani atë në jetën tuaj.

Artikulli i lidhur:
Fraza të vetëvlerësimit për të ngritur disponimin

vajzë në takim pune

Fraza të dinjitetit

 1. Dinjiteti nuk konsiston në të paturit nderime, por në meritimin e tyre. -Aristoteli.
 2. Dinjiteti është i paçmuar. Kur dikush fillon të japë lëshime të vogla, në fund të fundit, jeta humbet kuptimin e saj. - Jose Saramago
 3. Njeriu ideal i merr aksidentet e jetës me hir dhe dinjitet, duke shfrytëzuar rrethanat më të mira. -Aristoteli
 4. Dinjiteti është thelbësor për jetën e njeriut, ashtu si uji, ushqimi dhe oksigjeni. Mbajtja e tij kokëfortë, edhe përmes një sforcimi të fortë fizik, mund të mbajë shpirtin e një burri në trupin e tij, përtej asaj që trupi mund të durojë - Laura Hillenbrand
 5. Gjërat kanë një çmim dhe ato mund të jenë për shitje, por njerëzit kanë dinjitet, i cili është i paçmuar dhe vlen shumë më tepër se gjërat. - Papa Françesko
 6. Ata që mund të flasin për gjëra të thjeshta me thellësi, për gjëra të mëdha me dinjitet dhe për gjëra të moderuara me butësi janë elokuente. –Ciceroni
 7. Çdo burrë apo institucion që përpiqet të më heqë dinjitetin do të dështojë. -Nelson Mandela
 8. Nëse perandori më do, le të më paguajë, sepse vetëm nderi i të qenit me të nuk më arrin. - Wolfgang Amadeus Mozart
 9. Kurrë mos u nëpërkëmb nga askush, bir. Kjo këshillë është e vetmja trashëgimi që do të keni. Mario Vargas Llosa
 10. Në një shoqëri nuk duhet dhe nuk mund të ekzistojë klasa shoqërore e përcaktuar nga indekset ekonomike. Njeriu nuk është një qenie ekonomike. Ekonomiku bën në të për nevojën e tij, jo për dinjitetin e tij. - Ramon Carrillo
 11. Dinjiteti i individit konsiston në atë që të mos reduktohet në vasalazh nga zanafilla e të tjerëve. -Antoine de Saint-Exupéry dinjiteti te të gjithë njerëzit
 12. Vetëm morali në veprimet tona mund t'i japë jetës bukuri dhe dinjitet. Albert Einstein
 13. Ekzistojnë dy lloje të krenarisë, e mira dhe e keqja. "Krenaria e mirë" përfaqëson dinjitetin dhe vetëvlerësimin tonë. "Krenaria e keqe" është një mëkat i vdekshëm i epërsisë që trullos nga mendjemadhësia dhe arroganca. -Jon C. Maxwell
 14. Përmes gënjeshtrave, njeriu asgjëson dinjitetin e tij si burrë. - Immanuel Kant
 15. Unë jam shembulli i asaj që është e mundur kur vajzat që nga fillimi i jetës së tyre dashurohen dhe rriten nga njerëzit përreth tyre. Unë isha i rrethuar nga gra të jashtëzakonshme në jetën time që më mësuan për forcën dhe dinjitetin. -Michelle Obama
 16. Dinjiteti do të thotë që unë meritoj trajtimin më të mirë që mund të marr. - Maya Angelou
 17. Asnjë garë nuk mund të përparojë derisa të mësojë se ka aq dinjitet në punimin e fushës sa në shkrimin e një poezie. - Booker T. Washington
 18. Më mirë të jem vetëm me dinjitet sesa në një marrëdhënie ku sakrifikoj dashurinë time për veten. –Mandy Hale
 19. Të dish kur të dalësh në pension është mençuri. Të jesh në gjendje të bësh gjëra është guxim. Të largohesh me kokën lart është dinjitet. - autor i panjohur
 20. Humbja ka një dinjitet që fitorja nuk e njeh. - Jorge Luis Borges
 21. I varfër, por me borxhe vetëm për veten time. - Horacio
 22. Unë di për humbjen e dinjitetit. E di që kur ia heq dinjitetin një njeriu krijon një vrimë, një vrimë të zezë të thellë plot shkretim, poshtërim, urrejtje, zbrazëti, pikëllim, fatkeqësi dhe humbje, e cila bëhet ferri më i keq. - James Frey
 23. Një grua e vërtetë është ajo që nuk prishet duke ditur se i vetmi burrë që ajo ka dashur ndonjëherë është i dashuruar me një grua tjetër. Ai nuk bën bujë për asgjë, nuk qan për asgjë dhe kurrë nuk i tregon lotët e tij askujt. Thjesht vazhdoni jetën tuaj, plot hir dhe dinjitet. - Aarti Khurana
 24. Ekziston dinjiteti në qenien tuaj, edhe nëse ka poshtërim në atë që bëni. - Tarik Ramadan
 25. Miqësitë që bëhen për të zgjatur janë ato ku secili mik respekton dinjitetin e tjetrit, deri në atë pikë sa të mos dëshirojë asgjë nga tjetri. - Cyril Connolly
 26. Dinjiteti dhe krenaria nuk janë vetëm ndjenja të ndryshme, por në një farë mënyre, ato janë edhe të kundërta. Ju mund ta përçmoni krenarinë tuaj për të ruajtur dinjitetin tuaj dhe mund ta shkatërroni dinjitetin tuaj për shkak të krenarisë suaj. - Lugina Sgarro vajzë që kërkon dinjitet
 27. Dinjiteti është si një parfum. Ata që e përdorin rrallë janë të vetëdijshëm për të. -Cristina nga Suedia
 28. Dinjiteti personal duhet të matet me kutinë e vetëdijes, jo përmes gjykimit të njerëzve të tjerë. - Fausto Cercignani
 29. Pjekuria është aftësia për të menduar dhe vepruar, me ndjenjat tuaja brenda kufijve të dinjitetit. Matësi i pjekurisë suaj është sa shpirtëror jeni bërë në mes të zhgënjimeve tuaja. -Samuel Ulman
 30. Dashuria për veten është fryt i disiplinës. Ndjenja e dinjitetit rritet me aftësinë për t’i thënë jo vetes. - Abraham Joshua Heschel
 31. Qëllimi përfundimtar i të gjitha ndryshimeve revolucionare shoqërore duhet të jetë vendosja e shenjtërisë së jetës njerëzore, dinjitetit njerëzor dhe të drejtës së çdo njeriu për liri dhe mirëqenie. - Emma Goldman
 32. Kur flasim për dinjitetin njerëzor, nuk mund të bëjmë kompromis. -Angela Merkel
 33. Nga thellësia e nevojës dhe shkretimit, njerëzit mund të punojnë së bashku, të organizohen për të zgjidhur problemet e tyre dhe për të përmbushur nevojat e tyre me dinjitet dhe forcë. -Cesar Chavez
 34. Ndërsa burrat dhe gratë bëhen më të arsimuar, sistemi i vlerave duhet të përmirësohet, dhe respekti për dinjitetin njerëzor dhe jetën njerëzore duhet të jetë më i madh. -Ellen Johnson Sirleaf
 35. Nuk ka dinjitet më mbresëlënës, as pavarësi më të rëndësishme, sesa të jetosh me mjetet e tua. -Calvin Cooldige

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.