+70 fraza të grave të famshme për t’u mbajtur mend në histori

Për një kohë të gjatë ato janë injoruar nga paragjykimet shoqërore që shënuan rendin e një epoke, megjithatë, pavarësisht peshës së paradigmave, shumë gra ngritën zërin e tyre dhe u dalluan në zona të ndryshme ku nuk supozohej se ishin në gjendje ta bënin këtë .

Falë tyre, sot gratë gëzojnë lirinë dhe pranimin, pasi veprimet e tyre bënë një ndryshim, duke lënë një gjurmë të thellë në botë. Pastaj ne ju paraqesim frazat e grave më të famshme të të gjitha kohërave:

Fraza të grave më të famshme

Lista e frazave më të famshme të grave të të gjitha kohërave

Marie Curie: Kimisti i famshëm polak që zbuloi radiumin, dhe është një nga të paktët njerëz që ka një çmim në dy kategori në Çmimin Nobel. Ajo ishte gjithashtu gruaja e parë që mori një pozicion si profesoreshë me mandat në Universitetin e Parisit.

 • Nuk ka nevojë të frikësoheni, thjesht duhet të kuptoni.
 • Jeta më e mirë nuk është e gjatë, por ajo më e pasur me vepra të mira.
 • Njerëzimi ka nevojë për burra praktikë që bëjnë maksimumin e punës së tyre dhe që, pa harruar të mirën e përgjithshme, kujdesen për interesat e tyre. Por njerëzimi gjithashtu ka nevojë për ëndërrimtarë për të cilët zhvillimi vetëmohues i një pasioni është aq magjepsës, saqë është e pamundur që ata ta kthejnë vëmendjen te përfitimi i tyre material.

George Sand: Amantine Dupin, ishte një shkrimtar me origjinë franceze, i kujtuar për përdorimin e veshjeve mashkullore (George Sand, ishte emri mashkullor me të cilin ai u bë i njohur) për të qenë në gjendje të hynte në qarqet intelektuale parisiane, të cilat në cilësinë e tij si Gruaja nuk kishte të drejtë të hynte, mendimet e saj për liri dhe emancipim pasqyrohen në fjalët e saj:

 • Profesioni im është të jem i lirë.
 • Një burrë dhe një grua janë e njëjta gjë në një masë të tillë që sasia e dallimeve dhe arsyetimeve delikate mbi të cilat shoqëria mbështet në këtë argument vështirë se kuptohet.
 • Dashuria pa admirim është miqësi.
 • Bukuria që i drejtohet syve është vetëm një magji e momentit, sytë e trupit nuk janë gjithmonë ata të shpirtit.

Emily Dickinson: Ajo ishte një poete amerikane me një personalitet të vetmuar, e karakterizuar nga mbajtja e miqësisë me korrespondencë. Ajo konsiderohet si një nga shkrimtarët e mëdhenj të letërsisë amerikane:

 • Për të udhëtuar larg, nuk ka anije më të mirë se një libër.
 • Ne nuk e dimë lartësinë tonë të vërtetë derisa të ngrihemi në këmbë.
 • Nëse mund të parandaloj që një zemër të vuajë, nuk do të jetoj në dorë.
 • Të vdesësh pa vdekur dhe të jetosh pa jetë është mrekullia më e mundimshme e propozuar nga besimi.
 • Shpresa është ajo gjëja me pendë që ulet në shpirt dhe këndon pa pushim.

Margaret Thatcher: Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, i mirënjohuri Gruaja prej çeliku, ishte personi që shërbeu për kohën më të gjatë në atë fushë politike, përveç që ishte gruaja e parë që mbante këtë pozitë. Menaxhimi i tij konservator u kualifikua me pseudonimin "Thatcherism" dhe frazat e grave të tij ishin të njohura në të gjithë botën.

 • Nëse doni diçka të thënë pyesni një burrë, nëse doni ta bëni, pyesni një grua.
 • Shtëpia duhet të jetë qendra, por jo kufiri, i jetës së një gruaje.
 • Nuk ka liri nëse nuk ka liri ekonomike.
 • Nuk është absolutisht e nevojshme të bini dakord me bashkëbiseduesin për të gjetur një gjuhë të përbashkët me të.

Gabrielle "Coco" Chanel: Ajo ishte një stiliste franceze që nisi një epokë të re të modës, ku thjeshtësia dhe eleganca ishin rendi i ditës. Ajo u konsiderua si një nga njerëzit më me ndikim në shekullin XX, jeta e saj plot sukses është një burim frymëzimi:

 • Akti më i guximshëm është të mendosh vetë dhe ta bësh me zë të lartë.
 • Kohë të vështira zgjojnë një dëshirë të pafund për vërtetësi.
 • Nëse jeni të trishtuar, vendosni një buzëkuq dhe sulmoni!
 • Bukuria fillon në momentin që vendosni të jeni vetvetja.
 • Një grua është mosha që meriton.

Virginia Woolf: Shkrimtar britanik, i konsideruar si një figurë kryesore në feminizmin ndërkombëtar. Ai trajtoi tema që nuk ishin marrë në konsideratë për kohën si: neuroza, luftërat e klasave dhe shoqëria britanike:

 • Nuk ka asnjë pengesë ose bllokim që mund t'i vendosni lirisë së mendjes.
 • Jeta është një ëndërr, zgjimi është ajo që vret.
 • Dashuria është një iluzion, një histori që dikush ndërton në mendjen e tij, i vetëdijshëm gjatë gjithë kohës se nuk është e vërtetë, dhe kjo është arsyeja pse tregohet kujdes që të mos shkatërrohet iluzioni.
 • Shtë e qartë se vlerat e grave shpesh ndryshojnë nga vlerat e krijuara nga seksi tjetër, megjithatë janë vlerat mashkullore ato që mbizotërojnë.
 • Gratë kanë jetuar gjatë gjithë këtyre shekujve si gra, me fuqinë magjike dhe të shijshme të reflektimit të figurës së burrit, dyfishin e madhësisë së tij natyrore.

Audrey Hepburn: Gruaja e kataloguar si bukuria natyrore e të gjitha kohërave, jo vetëm që shquhej për fytyrën e saj të bukur, por për kombin e saj të shquar si ambasadore e Kombeve të Bashkuara në Afrikë:

 • Pse të ndryshojmë? Gjithkush ka stilin e tij, pasi të keni gjetur tuajin duhet të qëndroni me të.
 • Kam lexuar një herë: "Lumturia është shëndet dhe pak kujtesë". Unë duhet ta kisha sajuar sepse është kaq e vërtetë.
 • Dashuria nuk ka asnjë lidhje me atë që dëshiron të arrish, vetëm me atë që shpreson të japësh; domethënë gjithçka.
 • Nëse ndiqni të gjitha rregullat, ju mungon gjithë argëtimi.
 • Gratë e zakonshme dinë më shumë për burrat sesa gratë e bukura. Por gratë e bukura nuk kanë nevojë të dinë për burrat, janë burrat ata që duhet të dinë për gratë e bukura.

Diana e Uellsit: Princesha e njerëzve, me guximin e saj rindërtoi konceptin e mbretërisë britanike, duke arritur deri në zemrat e nënshtetasve të saj:

 • Nëse gjeni dikë që e doni në jetën tuaj, mbajeni atë dashuri.
 • Unë nuk ndjek një libër me rregulla, drejtohem nga zemra dhe koka.
 • Ndihma për ata që kanë më shumë nevojë është një pjesë thelbësore e jetës sime, një lloj fati.
 • Përqafimet mund të bëjnë shumë mirë, veçanërisht për fëmijët.

Sor Juana Ines De La Cruz:

Ajo ishte një murgeshë katolike e rendit San Gerónimo, e cila është një eksponente e shkëlqyer e të ashtuquajturës Epoka e Artë Spanjolle. Punimet e tij u censuruan në kohën e tij, por ai ka fraza të grave që mbetën në histori duke shmangur censurën

 • Pa qartësi nuk ka zë të mençurisë.
 • Unë nuk studioj të di më shumë, por të injoroj më pak.
 • Paraqitjet më të ndritshme mund të mbulojnë realitetet më vulgare.
 • Më thuaj fituesi i rrëmbyeshëm, i mundur nga këmbëngulja ime.Çfarë ka marrë arroganca juaj duke prishur paqen time të vendosur?
 • Këtë mundim të dashur që mund të shihet në zemrën time, unë e di atë që ndiej, por nuk e di pse ndiej.

Doris Lessing: Shkrimtare britanike e prirjeve feministe, gjinia e së cilës u përcaktua nga përvoja e saj në territorin afrikan dhe nga zhgënjimet e saj personale. Ai fitoi një çmim Nobel për letërsinë:

 • Gjërat e vogla zbavisin mendjet e vogla.
 • Por çfarë duhet të bësh? Vdekja është atje, ajo do të vijë, është e pashmangshme.
 • Arti është pasqyra e idealeve tona të tradhtuara.
 • Ju mund të mësoni të jeni shkrimtar vetëm duke shkruar.

Anna Frank: I njohur në të gjithë botën për shkrimin e revistës që tronditi botën. Anna Frank, një shkrimtare gjermane me origjinë hebraike, la gjurmët e saj në botë përmes rrëfimit të përvojave të saj, ndërsa ajo mbeti e fshehur gjatë Luftës së Dytë Botërore.

 • Për sa kohë që mund ta shikoni qiellin pa frikë, do ta dini që jeni të pastër përbrenda dhe se çfarëdo që të ndodhë do të jeni përsëri të lumtur.
 • Në planin afatgjatë, arma më e mprehtë është një frymë e mirë dhe e butë.
 • Nuk mendoj për mjerim, por për bukurinë që më takon akoma.
 • Sa e mrekullueshme që askush nuk duhet të presë asnjë moment para se të fillojë të përmirësojë botën!
 • Kam ndjesinë të jem një zog në kafaz, krahët e të cilit janë shqyer me dhunë dhe në errësirën më absolute, ai përplaset me shufrat në kafazin e tij të ngushtë kur dëshiron të fluturojë.

Emilly Bronte: Ai botoi kryeveprën e tij të konsideruar "Wuthering Heights" me pseudonimin Ellis Bell. Gjatë viteve, ai është njohur si një ikonë e rëndësishme e letërsisë angleze:

 • Tradhëtia dhe dhuna po e ekspozojnë veten në përdorimin e një arme me dy tehe që mund të dëmtojë personin që e trajton atë.
 • Unë do ta përmbledhja ekzistencën time në dy fjali: dënimin dhe vdekjen.
 • Nuk e di nga janë bërë shpirtrat, por të tuat dhe të mijtë janë e njëjta gjë.
 • Kur asgjë nuk thuhet, dhe asgjë nuk dihet, nuk ka kompani.

Frida Kahlo: Artiste meksikane, ajo u bë një ikonë feministe për shkak të jetës së vuajtjeve të shënuar nga ngjarje të ndryshme fatkeqe, megjithatë ajo u karakterizua nga zhvillimi i një vizioni pozitiv, në të cilin fatkeqësia nuk i kufizoi veprimet e saj:

Frida Kahlo

 • Këmbët, pse i dua, nëse kam krahë për të fluturuar?
 • Aty ku nuk mund të duash, mos vono.
 • Edhe pse unë kam thënë "Unë dua shumë prej jush", dhe kam dalë dhe kam puthur të tjerët, thellë në vetvete unë vetëm ju kam dashur.
 • Dikur mendoja se isha personi më i çuditshëm në botë, por pastaj mendova, ka shumë njerëz në botë, duhet të jetë dikush si unë, i cili ndihet i çuditshëm dhe i dëmtuar, ashtu si ndihem unë. Unë e imagjinoj atë, dhe imagjinoj se ajo duhet të jetë atje duke menduar edhe për mua.
 • Doktor, nëse më lejoni ta pëlqej këtë tekila, ju premtoj të mos pi në varrimin tim.

Isabel Allende: Shkrimtarja kiliane, e cila u largua nga vendi i saj gjatë qeverisë së Augusto Pinochet për të qenë e përndjekur politik. Ai fitoi çmimin Hans Christian Andersen, sepse historitë e tij kanë pasur fuqinë për të kapur lexuesit e tij dhe nga të cilat frazat e tij drejtuar grave kanë mbetur në histori.

 • Vdekja nuk ekziston, njerëzit vdesin vetëm kur e harrojnë atë; Nëse mund të më mbani mend, unë do të jem gjithmonë me ju.
 • Kam mësuar herët që kur emigroni humbni patericat që kanë shërbyer si një mbështetje deri atëherë, ju duhet të filloni nga e para, sepse e kaluara është fshirë në një goditje, dhe askujt nuk i intereson nga vini ose çfarë keni bërë më parë.
 • Unë kam qenë një kufi për pjesën më të madhe të jetës sime, një kusht që e kam pranuar sepse nuk kam asnjë alternativë.
 • Më vjen keq për dietat, pjatat e shijshme të refuzuara nga kotësia, aq sa pendohem për rastet e dashurisë që më kanë munguar për shkak të detyrave, apo virtytit puritan.

Alfonsina Storni: Ajo ishte një poezi argjentinase me origjinë zvicerane, e njohur për prozën e saj feministe. Ajo bëri vetëvrasje në Mar de Plata, si rezultat i një depresioni të thellë që e mundoi atë si rezultat i diagnozës së saj të kancerit të gjirit. Poezitë e tij me një prekje romantike pushtuan botën:

 • Nuk e vrava me armë, i dhashë një vdekje më të keqe: e putha ëmbëlsisht dhe ia theva zemrën.
 • Sot hëna më shikon, e bardhë dhe joproporcionale. Theshtë njësoj si mbrëmë, njësoj si nesër.
 • Çfarë botësh kam brenda shpirtit tim që po kërkoj prej kohësh për të fluturuar?
 • U kërkova yjeve për gjuhë më të qarta, fjalë më të bukura. Yjet e ëmbël më dhanë jetën tënde dhe unë e gjeta të vërtetën e humbur në sytë e tu.

Louise Hay: Shkrimtarja e famshme amerikane që i përket lëvizjes së epokës së re, librat e saj ishin një kontribut i madh në terapitë e mendimit pozitiv:

 • Nëse prindërit tuaj nuk do të dinin si ta donin veten, do të ishte e pamundur që ata t'ju mësojnë se si ta doni veten. Ata po bënin më të mirën e mundshme me ata që ishin mësuar si fëmijë.
 • Fuqia është gjithmonë në momentin e tanishëm.
 • Nëse dua të pranohem siç jam, duhet të jem i gatshëm të pranoj të tjerët ashtu siç janë.
 • Mësoni nga e kaluara dhe lëreni të shkojë, jetoni në momentin e tanishëm.
 • Kur ka një problem, nuk ka asgjë për të bërë, ka diçka për të ditur.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.