40 fraza krijimtarie që do të bëjnë që mendja juaj të zgjohet

të menduarit krijues

Të gjithë kemi një pjesë krijuese brenda nesh, kështu që nëse mendoni se pjesa juaj është në gjumë, kjo është për shkak se duhet ta kuptoni se vetëm ju mund ta zgjoni. Ju mund të dëshironi të shkruani, pikturoni, fotografoni, këndoni, aktroni ... zhvillimi i krijimtarisë suaj do t'ju bëjë të ndiheni mirë si brenda ashtu edhe jashtë.

Kreativiteti ju ndihmon të ndjeni se jeni gjallë, se bëni gjëra që ju pëlqejnë, kjo ju lidh me momentin tuaj të tanishëm dhe ju e shijoni imagjinatën si një rrugë shpëtimi në këtë botë stresuese. Frazat e kreativiteti që do t'ju ofrojmë më tej do t'ju ndihmojë të ndjeni atë frymëzim që mbase ndonjëherë ju mungon. Ckur krijimtaria juaj zgjon ju do të ndjeni se jeni të aftë të arrini gjithçka në të cilën vendosni mendjen tuaj. Ju jeni gati?

Fraza krijimtarie që do t'ju motivojnë

 1. Mësoni rregullat si një profesionist, kështu që mund t'i shkelni ato si një artist. - Pablo Picasso
 2. Zjarri i brendshëm është gjëja më e rëndësishme që zotëron njerëzimi. - Edith Södergran
 3. Kreativiteti kërkon guximin për të hequr dorë nga siguritë.-Erich Fromm.
 4. Asgjë nuk është origjinale. Vidhni gjithçka që rezonon me frymëzim ose ushqen imagjinatën tuaj. Gëlltis filma të vjetër, filma të rinj, muzikë, libra, piktura, fotografi, poezi, ëndrra, biseda të rastësishme.-Jim Jarmusch.
 5. Kreativiteti është të mendosh për ide të reja. Inovacioni është duke bërë gjëra të reja. - Theodore Levitt
 6. Kreativiteti është vendi ku askush tjetër nuk ka qenë kurrë. Ju duhet të largoheni nga qyteti i rehatisë tuaj dhe të shkoni në shkretëtirën e intuitës tuaj. Ajo që do të zbuloni do të jetë e mrekullueshme. Ajo që do të zbuloni është vetvetja. - Alan Alda
 7. Bettershtë më mirë të kesh ide të mjaftueshme edhe nëse disa prej tyre janë të gabuara, sesa të kesh gjithmonë të drejtë pa pasur ndonjë ide. - Edward de Bono
 8. Kreativiteti mund të zgjidhë pothuajse çdo problem: origjinaliteti mposht zakonin, akti krijues tejkalon gjithçka. -Xhorxh Lois fuqizoni mendjen krijuese
 9. Mos ki frikë nga përsosmëria - nuk do ta arrish kurrë. - Salvador Dali
 10. Personi krijues dëshiron të jetë një njohës i gjithçkaje. Ai dëshiron të dijë për të gjitha llojet e gjërave, historinë e lashtë, matematikën e shekullit të XNUMX-të, teknikat aktuale të prodhimit, të ardhmen e derrit. Sepse nuk e dini kur këto ide mund të bashkohen për të formuar një ide të re. Mund të ndodhë gjashtë minuta më vonë, ose gjashtë muaj, ose gjashtë vjet, por ai ka besim se do të ndodhë.- Carl Ally
 11. Shihni atë që të tjerët nuk e shohin. Pastaj tregojeni. Kjo është krijimtari.-Brian Vaszily.
 12. Kreativiteti është një forcë e madhe që lëshohet, sepse nëse jeni i apasionuar pas diçkaje, jeni më të gatshëm të ndërmerrni rreziqe.-Yo-Yo Ma.
 13. Të tjerët kanë parë se çfarë është dhe kanë pyetur pse. Unë kam parë se çfarë mund të jetë dhe kam pyetur pse jo.-Pablo Picasso.
 14. Të jesh krijues do të thotë të jesh i dashuruar me jetën. Ju mund të jeni krijues vetëm nëse e doni jetën aq shumë sa të doni të përmirësoni bukurinë e saj, t'i sillni asaj më shumë muzikë, më shumë poezi, më shumë vallëzim.-Osho.
 15. Kreativiteti është shpikja, eksperimentimi, rritja, marrja e rreziqeve, thyerja e rregullave, bërja e gabimeve dhe argëtimi.-Mary Lou Cook
 16. Të gjitha veprat e mëdha dhe të gjitha mendimet e mëdha kanë një fillim qesharak.-Albert Camus.
 17. E shihni që imagjinata ka nevojë për ndryshime të humorit, duke përtaci për një kohë të gjatë, në mënyrë joefektive dhe të lumtur.-Brenda Ueland
 18. Ndërsa intensifikohet konkurrenca, nevoja për inovacion dhe mendim krijues rritet. Nuk është më e mjaftueshme për të bërë të njëjtën gjë më mirë, ose për të qenë efikas dhe për të zgjidhur problemet; duhen shumë më tepër - Edward de Bono
 19. Ju nuk mund ta shteroni krijimtarinë; Sa më shumë që e përdorni, aq më shumë keni.-Maya Angelou.
 20. Krijimtaria është të shohësh atë që të gjithë kanë parë dhe të mendosh për atë që askush nuk e kishte menduar.-Albert Einstein.
 21. Kreativiteti është një nga mënyrat e fundit ligjore për të fituar një avantazh të padrejtë mbi konkurrencën tuaj. - Ed McCabe
 22. Kreativiteti thjesht lidh gjërat. Kur i pyet njerëzit krijues se si ata bënë diçka, ata ndihen paksa fajtorë sepse në të vërtetë nuk e bënë atë, ata thjesht panë diçka. Atyre iu duk e qartë pas pak. Kjo sepse ata ishin në gjendje të lidhnin përvojat që kishin pasur.-Steve Jobs. mendje krijuese
 23. Nëse dëgjoni një zë brenda jush që thotë "nuk mund të pikturosh", pikturo dhe zëri do të heshtet.-Vincent Van Gogh.
 24. Kreativiteti është procesi i të pasurit ide origjinale që kanë vlerë. Isshtë një proces, nuk është i rastësishëm.-Ken Robinson.
 25. Ju kurrë nuk mund ta zgjidhni një problem në nivelin që u krijua.-Albert Einstein.
 26. Egoja juaj mund të bëhet pengesë për punën tuaj. Nëse filloni të besoni në madhështinë tuaj, ajo është vdekja e krijimtarisë suaj.-Marina Abramovic.
 27. Zona e rehatisë është armiku i madh i krijimtarisë.-Dan Stevens.
 28. Një ëndërr është vizioni krijues i jetës tuaj në të ardhmen. Ju duhet të thyeni zonën tuaj të rehatisë dhe të jeni të qetë me të panjohurin dhe të panjohurin.-Denis Waitley.
 29. Asnjëherë mos u tregoni njerëzve si t'i bëjnë gjërat. Tregojuni atyre se çfarë të bëjnë dhe ata do t'ju befasojnë me zgjuarsinë e tyre.-George Smith Patton.
 30. Kreativiteti është më shumë sesa të jesh ndryshe. Çdokush mund të planifikojë diçka të çuditshme; eshte e thjeshte. Gjëja e vështirë është të jesh aq i thjeshtë sa Bach. Të bësh një gjë të thjeshtë thjesht mahnitëse, kjo është krijimtaria.-Charles Mingus.
 31. Gjërat e mëdha arrihen duke bashkuar një sërë gjërash të vogla.-Vincent Van Gogh.
 32. Ne do të zbulojmë natyrën e gjeniut tonë të veçantë kur të ndalojmë së përshtaturi me modelet tona ose të njerëzve të tjerë, të mësojmë të jemi vetvetja dhe të lejojmë që kanali ynë natyror të hapet.-Shakti Gawain
 33. Vështirësia nuk qëndron aq shumë në zhvillimin e ideve të reja sesa në ikjen nga ato të vjetrat.-John Maynard Keynes.
 34. Të gjithë kanë talent sepse të gjithë njerëzit kanë diçka për të shprehur.-Brenda Ueland.
 35. Pa ndryshime nuk ka risi, kreativitet ose nxitje për përmirësim. Ata që fillojnë ndryshimin do të kenë një shans më të mirë për të menaxhuar ndryshimin që është i pashmangshëm.-William Pollard. truri krijues
 36. Njerëzit krijues janë kuriozë, fleksibël, këmbëngulës dhe të pavarur me një frymë të jashtëzakonshme aventureske dhe një dashuri për lojën.-Henri Matisse.
 37. Mos mendo. Të menduarit është armiku i krijimtarisë. Ai ka ndërgjegjen e tij dhe gjithçka me ndërgjegjen e tij është e tmerrshme. Ju nuk mund të përpiqeni të bëni gjëra, thjesht t'i bëni ato.-Ray Bradbury.
 38. Nuk ka të bëjë vetëm me krijimtarinë; Ai është personi që ju bëheni kur jeni krijues.-Charlie Peacock.
 39. Drafti i parë i gjithçkaje thith. - Ernest Hemingway.
 40. Këtu nuk shohim prapa për shumë kohë. Vazhdojmë të ecim përpara, të hapim dyer të reja dhe të bëjmë gjëra të reja, sepse jemi kuriozë dhe kurioziteti na udhëzon në mënyra të reja.-Walt Disney Company.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.