Frazat e miqësisë

rëndësia e miqësisë në jetë

Ata thonë se miqësia nuk zgjat përgjithmonë dhe se në të vërtetë është familja ajo që nuk duhet të të mungojë kurrë. Por ata gjithashtu thonë se miqtë janë familja e zgjedhur. Në të vërtetë, nëse keni një mik të mirë në jetën tuaj, do ta dini se keni një thesar.. Miqtë janë energjia që na duhet për të qenë të lumtur. Njerëzit janë shoqëror nga natyra dhe na pëlqen të bashkëveprojmë me të tjerët ... për më tepër, na duhet që të mbijetojmë në shoqëri.

Ajo që nuk mund të mohohet është se miqësia është e komplikuar. Megjithëse mund të keni shumë të njohur, ata që janë me të vërtetë miq mund të numërohen në gishtat e njërës dorë ... Të qenit shoqëror është mirë, por truri juaj e ka të vështirë të krijojë lidhje të forta dhe të qëndrueshme me një qenie tjetër njerëzore. Sigurisht, nëse i besoni dhe është aq i fortë sa miqësia, do të zgjasë shumë dhe do të luftojë kundër fatkeqësive ... Sepse nëse nuk e bën, nuk do të ishte një miqësi e mirë.

Miqësia mund të krijohet midis miqve, familjes, kushërinjve, bashkëpunëtorëve ... Një miqësi është shumë më tepër sesa thjesht marrëdhënia. Isshtë të kesh një marrëdhënie intime ku lumturia e tjetrit do të jetë gjithashtu e jotja. Miqësia është si një bimë, duhet të kujdeset çdo ditë në mënyrë që të funksionojë dhe të zgjasë.

miq që e duan shumë njëri-tjetrin

Tregoni dashurinë tuaj për miqësinë

Të kujdesesh për miqësinë çdo ditë, sot, është më e lehtë se në të kaluarën. Ndërsa është e vërtetë që deri pak kohë më parë për t'u kujdesur për miqtë duhej të përpiqesh më shumë (të shiheni, të telefononi njëri-tjetrin, të takoheni shpesh ...), tani teknologjitë e reja e bëjnë më të lehtë. Ka shumë miqësi që ju mund të mbani falë teknologjive të reja sepse në shumë raste, Ata mund të jenë larg nga vendi ku jetoni.

Kur doni të tregoni dashurinë që ndjeni për një nga miqtë tuaj, mund t'i dërgoni disa nga këto fraza në telefonin e saj, t'i shkruani asaj një shënim dhe ta lini në një vend që ajo mund të shohë ... Por mbani mend, përveç fjalëve, veprimet do t'ju tregojnë më së shumti nëse vërtet një miqësi është e fortë. Këto fraza që do t’i gjeni më poshtë, ju mund ta përshtatni atë me miqësinë me atë person të veçantë ... ai do të dojë të dijë që ju mendoni ashtu!

miqtë e vërtetë janë ata që vërtet ia vlejnë

Kuotat e miqësisë; tregoji sa e do

 1. Një mik kurrë nuk ju tregon atë që dëshironi të dëgjoni, ai ju tregon të vërtetën dhe atë që është më e mira për ju… faleminderit që jeni gjithmonë kaq të sinqertë me mua!
 2. Në miqësi ajo lë një boshllëk të vogël për konflikt, dhe në konflikt lë një boshllëk të madh për pajtimin.
 3. Miqtë janë shoqërues të udhëtimit që na ndihmojnë të ecim përpara në rrugën e një jete më të lumtur.
 4. Miqësia është si yjet. Ne nuk mund t'i shohim gjithmonë, por megjithatë, ne gjithmonë e dimë se ata janë atje.
 5. Gjithmonë i pranishëm, kurrë i rëndë, ... kështu duhet të jenë gjithmonë miqësitë.
 6. Miqësia është gjëja më e veçantë në botë. Dhe të kesh pranë meje është gjëja më e mirë që më ka ndodhur ndonjëherë!
 7. Edhe nëse nuk je me mua, unë gjithmonë do të të mbaj në zemrën time, mik.
 8. Nëse jeta juaj bie në errësirë ​​ose trishtim ose nostalgji ju pushton, unë do t'ju ndihmoj dhe të dy do të rimarrim besimin tuaj.
 9. Një mik nuk është ai që ndryshon kur e bëj, as nuk është ai që ndihet i njëjtë, pasi hija ime mund ta bëjë këtë shumë më mirë.
 10. Mos u mundoni të doni armiqtë tuaj, përpiquni të doni më mirë miqtë tuaj.
 11. Fjalët mund të jenë të lehta pasi ju vijnë si era. Sidoqoftë, miq besnikë, ato janë të vështira.
 12. Miqësia besnike është një si shëndeti, i cili vlerësohet vetëm kur humbet.
 13. Në jetën tuaj, shmangni miqtë që janë të aftë t'ju hedhin larg.
 14. Ju vetëm do të guxoni të jeni vetvetja përpara një miku besnik.
 15. Gjëja më e mirë që një mik do të bëjë për ty është të jesh shoku yt.
 16. Asnjëherë mos jepni shpjegime; miqtë tuaj nuk kanë nevojë për të dhe armiqtë tuaj nuk do t'ju besojnë gjithsesi.
 17. Fati vendos shumë njerëz para jush gjatë gjithë jetës tuaj, dhe vetëm ata që ju duan dhe ju meritojnë do të vazhdojnë të jenë pranë jush. Koha do të jetë e vetmja që mund të gjykojë se kush e meriton dashurinë dhe dashurinë tuaj.
 18. Kush jeton duke menduar se të gjithë miqtë e tij janë të vërtetë, jeton në një gënjeshtër. Vetëm kur të keni nevojë për to dhe t'i vini në provë është kur të kuptoni se vetëm ato të vërteta do të mbeten pranë jush, ato që mund t'i numëroni në gishtat e një dore. Miqësia është shumë më tepër sesa ta quash veten mik.
 19. Nuk mund të zgjidhja se kush më solli në botë, por mund të zgjedh mikun tim. Në këtë kërkim unë përpiqem për shpirtin tim, pastaj me një miqësi të vërtetë. Jeta bëhet më e thjeshtë, më e pasur dhe më e bukur.
 20. Mos e konsideroni një mik që gjithmonë ju lavdëron dhe nuk ka guxim t'ju tregojë defektet tuaja.
 21. Miqtë e vërtetë janë ata që vijnë për të ndarë lumturinë tonë kur pyeten dhe fatkeqësinë tonë pa u thirrur.
 22. Ju duhet të jeni mirë në mbrojtje nga uji i heshtur, një qen i heshtur dhe një armik i heshtur.
 23. Në prosperitet, miqtë tanë na njohin; në fatkeqësi, ne takojmë miqtë tanë.
 24. Miqtë janë njerëz që janë gjithmonë aty, miq miqësorë që ndonjëherë të bezdisin, që të duan, por mbi të gjitha që e bëjnë të qeshurën më të këndshme.
 25. Sa e pakëndshme është për njerëzit që nuk ju duan.
 26. Një mik është si një tërfili, i vështirë për tu gjetur dhe fat i mirë.
 27. E vlerësoj mikun që më ka në axhendën e tij të më kujtojë, por vlerësoj shumë më tepër atë mikun që nuk ka nevojë për fletore që të mos më harrojë.
 28. Një vëlla nuk mund të jetë shok, por një mik i mirë do të jetë gjithmonë vëlla.
 29. Një person pa miq është si një libër që askush nuk e lexon.
 30. Nuk mund të ketë miqësi aty ku nuk ka liri.
 31. Jini të ngadaltë kur bini në miqësi, por pasi të jeni brenda, qëndroni të qëndrueshëm
 32. Miku i rremë është si hija që na ndjek ndërsa dielli zgjat.
 33. Nëse doni të bëni një gjykim në lidhje me një burrë, shikoni cilët janë miqtë e tij.
 34. Miqtë e mirë nuk janë vetëm ata që ju duan, ashtu si shëndeti nuk ju vjen kur doni të jeni të shëndetshëm.
 35. Gjëja më e mirë që një mik do të bëjë për ty është të jesh shoku yt.
 36. Miqësia është një përvojë njerëzore, është diçka emocionuese, një lidhje e shpirtit.
 37. Nuk është i rëndësishëm numri i miqve që keni, por ata që mund t'u besoni vërtet.
 38. E vetmja e vërtetë është se dashuria dhe miqësia shfaqen me shikim të parë.
 39. Miqtë e vërtetë janë ata që ju tregojnë se fytyra juaj është e ndyrë.
 40. Në zemrën tuaj ka një magnet që është i aftë të tërheqë vetëm miq të mirë. Ky magnet quhet bujari, dhe ju duhet ta përdorni për të menduar për të tjerët.

kush ka mik ka një thesar të madh

Mos harroni përveç gjithë këtyre frazave, këto 110 të tjera fjalë të kota nga Paulo Coelho për dashurinë, jetën, miqësinë phrases fraza të rëndësishme që do t'ju bëjnë të mendoni!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.