30 fraza të ndërgjegjes që do të ndryshojnë shpirtin tuaj

vetëdija në mendim

Të gjithë kemi ndërgjegje, vetëm se në shumë raste, e harrojmë. Ndërgjegja është një pjesë e mendjes njerëzore që përqendrohet në vlerat që ka secili person. Falë ndërgjegjes, personi mund të ndiejë ankth mendor dhe ndjenjë faji kur këto vlera prishen ose prishen me veprime. Kështu që, Ndërgjegja reagon nëse veprimet që keni, ose mendimet apo edhe fjalët tuaja nuk përputhen me vlerat tuaja.

Ndërgjegja, pra, është ajo dritë brenda jush që ju lejon të jeni ata që jeni sot. Në disa momente që ju keni ndjerë "ndërgjegje të keqe" pasi keni bërë diçka, është për shkak të asaj faji në veprimet tuaja të kryera, sepse nuk ndiheni mirë pasi keni thyer vlerat tuaja. Për këtë, është aq e rëndësishme sa që njerëzit dinë të veprojnë sipas vlerave të tyre.

Tjetra do t'ju tregojmë disa fraza që flasin për ndërgjegje, në mënyrë që të kuptoni rolin e rëndësishëm që ato kanë në jetën tuaj dhe brenda jush. Pas leximit të tyre, dhe pothuajse pa e kuptuar, vetëdija juaj do të jetë zhvilluar pak më shumë.

njerëz me ndërgjegje

Fraza të ndërgjegjes

 1. Bëhu dëshmitari i mendimeve të tua. Buda
 2. Ndërgjegja është drita e inteligjencës për të dalluar të mirën dhe të keqen. Konfuci.
 3. Në shumicën e burrave, ndërgjegjja është mendimi i pritur i të tjerëve.-Henry Taylor.
 4. Për të qenë të ndryshëm nga ato që jemi, duhet të kemi një vetëdije të caktuar për atë që jemi. Eric hoffer
 5. Çfarëdo që jemi duke pritur - paqe e mendjes, kënaqësi, hir, vetëdije e brendshme e bollëkut të thjeshtë - me siguri do të na vijë, por vetëm kur të jemi gati ta marrim atë me një zemër të hapur dhe mirënjohëse. Sarah Ban Breathnach
 6. Kontrolli i vetëdijes përcakton cilësinë e jetës. Mihaly Csikszentmihalyi.
 7. Ndërgjegjja është, në të njëjtën kohë, dëshmitar, prokuror dhe gjykatës. Thënie popullore
 8. Ndërgjegjja bën që ne të zbulojmë veten, të denoncojmë ose akuzojmë veten, dhe në mungesë të dëshmitarëve ajo deklaron kundër nesh. Michel de Montaigne
 9. Unë jam i kënaqur me misterin e përjetësisë së jetës dhe me vetëdijen dhe paraqitjen e shkurtër të strukturës së mrekullueshme të botës ekzistuese, së bashku me përpjekjen për të kuptuar një pjesë, sado të vogël, të Arsyes që manifestohet. Albert Einstein
 10. Pa dyshim, është e rëndësishme të zhvilloni mendjet e fëmijëve. Sidoqoftë dhurata më e vlefshme që mund të jepet është zhvillimi i vetëdijes. Xhon homoseksual
 11. Nëse ka ndonjë konflikt midis botës natyrore dhe asaj morale, midis realitetit dhe ndërgjegjes, ndërgjegjja është ajo që duhet të jetë e drejtë. Henry F. Amiel
 12. Megjithëse është e vështirë të përcaktohet baza fizike ose vendndodhja e vetëdijes, ajo është ndoshta gjëja më e çmuar e fshehur në trurin tonë. Dhe është diçka që individi mund ta ndiejë dhe përjetojë vetëm. Secili prej nesh e vlerëson shumë, por është privat. Dalai Lama vajzë me ndërgjegje
 13. Ne mund të jemi kukulla, kukulla të kontrolluara nga telat e shoqërisë. Por të paktën ne jemi kukulla me perceptim, me vetëdije. Dhe mbase vetëdija jonë është hapi i parë për çlirimin tonë. Milley Stanley
 14. Ndërgjegjja është një instikt që na çon të gjykojmë veten në dritën e ligjeve morale. Immanuel Kant
 15. Vetëm duke qenë të vetëdijshëm, mendimet fillojnë të zhduken. Nuk ka nevojë për të luftuar. Njohuritë tuaja janë të mjaftueshme për t'i shkatërruar ato. Dhe kur mendja është e zbrazët, tempulli është gati. Dhe brenda tempullit, i vetmi zot që ia vlen të vendoset është heshtja. Pra, ato tre fjalë për të mbajtur mend: relaksim, pa mendim, heshtje. Dhe nëse këto tre fjalë nuk janë më fjalë për ju, por bëhen përvoja, jeta juaj do të transformohet. Osho
 16. Një ndërgjegje e mirë shërben si jastëk. John ray
 17. Ndërgjegja është një zë i brendshëm që na paralajmëron se dikush mund të jetë duke parë. Henry-Louis Mencken
 18. Ndërgjegjja vlen një mijë dëshmitarë. Kuintilian
 19. Ndërgjegja është alkimia më e madhe që ekziston. Vetëm vazhdoni të bëheni gjithnjë e më të vetëdijshëm dhe do të zbuloni se jeta juaj ndryshon për mirë në çdo dimension të mundshëm. Kjo do t'ju sjellë kënaqësi të madhe. Osho
 20. Lëreni shpirtin të dalë. Hidhni poshtë të gjitha mendimet e shpërblimit, të gjitha shpresat e lavdërimit dhe frikën e fajit, të gjithë vetëdijen për vetë trupin tuaj. Dhe së fundmi, duke mbyllur rrugët e perceptimit të shqisave, lëreni frymën, e cila do ta bëjë atë. Bruce Lee
 21. Theshtë vetëdija për dëshirat e paplotësuara që i jep një kombi ndjesinë se ka një mision dhe një fat. Eric hoffer
 22. Ajo që duhet për të ndryshuar një person është të ndryshosh vetë-ndërgjegjësimin. Abraham Maslow
 23. Meditimi është shpërbërja e mendimeve në Ndërgjegjen e përjetshme ose Ndërgjegjen e pastër pa objektivizim, njohja pa menduar, shkrirja e përfundueshmërisë në pafundësi. Swami Sivananda
 24. Ndërgjegja është vëzhgim pa zgjedhje, dënim ose justifikim. Ndërgjegja është vëzhgimi i heshtur nga i cili lind kuptimi pa përvojën dhe përvojën. Në këtë vetëdije, e cila është pasive, problemit ose shkakut i jepet mundësia të zhvillohet dhe për këtë arsye të japë kuptimin e tij të plotë. Në vetëdije nuk ka fund në sy dhe nuk ka asnjë të bërë, "Unë" dhe "imja" nuk marrin vazhdimësi. Jiddu Krishnamurti njerëz të bashkuar nga ndërgjegjja
 25. Duke qenë vetëdije e pastër, mos e shqetësoni mendjen tuaj me mendime pro dhe kundër. Jini në paqe dhe qëndroni të lumtur në veten tuaj, thelbi i gëzimit. Astavakra Gita
 26. E gjithë ideja e dhembshurisë bazohet në një vetëdije akute të ndërvarësisë së të gjitha këtyre qenieve të gjalla, të cilat janë pjesë e njëra-tjetrës dhe të gjitha janë të përfshira në njëra-tjetrën. Thomas merton
 27. Vlera përfundimtare e jetës varet nga vetëdija dhe fuqia e përsiatjes sesa nga mbijetesa e thjeshtë. Aristoteli
 28. Për të arritur pastërtinë e mendjes, njeriu duhet të kultivojë vetëdije të vazhdueshme duke qenë i vëmendshëm gjatë gjithë kohës. Njeriu duhet të mbetet gjithnjë i vetëdijshëm për mendimet e tij. Swami Rama
 29. Fotografi është një zë i vogël, në rastin më të mirë, por ndonjëherë një fotografi, ose një grup prej tyre, mund të tërheqë ndjenjën tonë të vetëdijes. W. Eugene Smith
 30. Duke hapur zemrat tona, shpresojmë që kjo të mund të promovojë vetëdije më të madhe tek ne. Ndoshta një kuptim më i qartë i njerëzve dhe familjeve përreth nesh. Ronald reagan

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.